روزانه سه واحد صنفی غیرمجاز در سبزوار پلمب می‌شود

سبزوار ـ رئیس اتاق اصناف سبزوار گفت: روزانه به طور میانگین سه واحد صنفی غیرمجاز و بدون پروانه کسب در سبزوار پلمب می‌شود.

فخر الدین فتاحی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه به طور میانگین روزانه سه واحد صنفی در سبزوار پلمب می‌شوند، اظهار کرد: طبق قانون هر گونه فعالیت صنفی منوط به اخذ پروانه کسب است و در غیر این صورت با واحدهای متخلف براساس قانون رفتار می‌شود. 

وی ادامه داد: قبل از  پلمب واحد صنفی متخلف توسط بازرسان، ابتدا اخطارهای لازم به واحد صنفی داده می شود و مسئول واحد فرصت دارد در مدت زمان تعیین شده مراحل قانونی را طی و استعلامات لازم را از دستگاه های مربوطه اخذ کند و در نهایت پروانه کسب برای وی صادر خواهد شد.

رئیس اتاق اصناف سبزوار با بیان اینکه اصناف در همه زمان ها با دولت همراه بوده اند اما متاسفانه توانمندی و پتانسیل این قشر نادیده گرفته شده است، افزود: در حال حاضر حدود ۱۳ هزار واحد صنفی در ۴۲ اتحادیه شهرستان فعال هستند که این تعداد بیش از ۵۰ هزار شغل ایجاد کرده اند.

فتاحی به فعالیت ۵۴ بازرس محسوس و نامحسوس  در این اتاق اصناف سبزوار اشاره کرد و افزود: در سه ماه ابتدای سال حدود پنج هزار بازرسی از واحدهای صنفی سطح شهر صورت گرفته  که در این نظارت ها برای ۲۶۵ واحد صنفی پرونده تخلف تشکیل  شده است، در بازرسی های انجام شده از واحدها  بیش از ۱۵۰ مورد شکایت از سوی مردم به اتحادیه های ارسال شده که در نهایت ۱۵۵ واحد پلمب و به پرداخت جریمه بیش از ۳۶۲ میلیون ریال  محکوم شدند.

 وی مهمترین علت پلمب این واحدها را نداشتن پروانه کسب، نداشتن اتیکت و گران فروشی اعلام کرد و گفت: این واحدها بعد از رفع نواقص و مشکلات صنفی خود بعد از یک هفته فک پلمب شدند.

رئیس اتاق اصناف سبزوار بیان کرد: رکود ، اجرای برنامه نامناسب اقتصادی توسط مدیران رده بالای کشور، فروش کالاهای خارجی، عدم حمایت از کالاهای داخلی و اجرای قوانین متعدد و مختلف فشار زیادی را بر اصناف وارد کرده است.

فتاحی تاکید کرد: اخذ مالیات باید متناسب با درآمد باشد اما در شرایطی که بازار در انقباض کامل به سر می برد از صنوف انتظار دارند مالیات پرداخت کنند و طبیعتا واحدهای صنفی به دلیل عدم همخوانی هزینه با درآمد خود، ترجیح می دهند برای رهایی از پرداخت مالیات های سنگین واحدهای خود را تعطیل و سرمایه خود را به بانک ها بسپارند.

وی با بیان اینکه نتیجه تعطیلی هر واحد صنفی  بیکار شدن تعداد بسیار زیادی از افراد شاغل است، اظهار کرد: آمار بیکاری سبزوار در حال حاضر حدود ۳۵ درصد است که افزایش این رقم معضلات اجتماعی چون اعتیاد و طلاق  را به همراه خواهد داشت، انتظار ما از مسئولان حمایت از صنوف مختلف است و در شرایطی که نبض بازار از حرکت بازمانده نیازمند همراهی آنها هستیم.

کد خبر 3746374

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =