رشد ۲۴ درصدی صادرات از بنادر/ بازار جهان به آرامش داخلی نیاز دارد

شیراز _ وزیر راه و شهرسازی گفت: وضعیت صادرات ۵ ماه گذشته از بنادر ایران نشان از رشد ۲۴ درصدی دارد که این مهم اولین قدم برای ورود به بازار جهان است.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس آخوندی عصر سه شنبه در جلسه شورای اداری فارس گفت: اصلی ترین بحث این است که جایگاه ایران در جهان بازتعریف شود و سهم خود را در حوزه های مختلف به دست بیاوریم.

وی ادامه داد: نقش ملت ایران در جهان بسیار مهم است و در جهان عزیز بوده بنابراین نمی شود مردم را از به دست آوردن سهم جهانی خود منصرف کرد.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: داشتن یک موقعیت عزتمند در حوزه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی غیرقابل چشمپوشی است.

آخوندی افزود: ماهیت نشست ها و مذاکرات ایران به رسمیت شناختن قدرت ملت ایران است، فراموش نکنیم کسانیکه در فصل ۷ منشور سازمان ملل رفتند نتوانستند دوام داشته باشند اما ایران بدون جنگ و خون ریزی از فصل ۷ این منشور خارج شد.

وی ادامه داد: خروج از فصل ۷ اتفاق راحتی نیست بلکه حرکت بسیار مهم است که نشست ایران در مقابل ۶ کشور بزرگ جهان به برکت خون شهدا و مجاهدت های امام(ره) و مقام معظم رهبری موفقیت آمیز و پیروزمندانه بود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: به دنبال گرفتن سهم از جهان هستیم مباحثی که تاکنون شده در حوزه سیاست بوده که باید در تمامی حوزه ها این مهم را داشته باشیم.

آخوندی یادآور شد: یکی از مباحث حوزه نفت این است که ملت به دنبال سهم خود در بازار جهان است که لازمه این امر اتحاد در داخل و ورود بدون هزینه است زیرا در جنجال و تنش نمی توان وارد بازار جهانی شد.

وی تاکید کرد: هزینه مبادله باید در حداقل باشد اما در کشور تحریم محصولات ما بیمه نمی شود و یا رقم بسیار بالا است که در همان اولین قدم قدرت رقابت از بین می رود.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در حال حاضر زمان و هزینه به نفع تجارت ایران تغییر کرده و طی سه سال گذشته صنعتگران در مرزهای جنوبی ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کردند.

آخوندی یادآور شد: اگر بخواهیم سهمی از گردشگری جهان داشته باشیم باید سیستم هوایی جدید شود که در این زمینه ضعف داریم .

وزیر راه و شهرسازی افزود: امروز می توانیم به تدریج وارد بازار جهانی شویم که طی ۵ ماه بنادر ایران صادرات رشد ۲۴ درصدی داشته است که نشان از وجود حرکت اولیه است.

آخوندی افزود: امروز میزان فروش نفت به قبل از تحریم رسیده اما همچنان با کشورهای همسایه فاصله داریم.

وی در خصوص وضعیت بزرگراه های کشور نیز گفت: تا پایان سال متعهد شدیم ۱۰۷۰ کیلومتر آزادراه افتتاح کنیم که طی هفته دولت ۴۴۰ کیلومتر افتتاح می شود.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: مکان ایستگاه قطار در شیراز مناسب نیست در حالیکه ۳ خط مختلف قطار فارس در آینده باید در یک ایستگاه به هم متصل و حتی به فرودگاه و مترو نیز دسترسی داشته باشد.

آخوندی ادامه داد: حمل و نقل ریلی حومه ای در شیراز باید پیگیری شود و در حوزه شهرسازی نیز باید توجه داشته باشیم که هویت معماری و شهرسازی اسلامی و ایرانی مد نظر قرار گیرد.

وی یادآور شد: شهرسازی و معماری ایرانی و اسلامی امروز وجود ندارد و حتی معماری پیشرفته هم نیست.

وزیر راه و شهرسازی افزود: حقوق مردم و انضباط شهری نیز باید در شهرها رعایت شود نه اینکه در کنار یک منزل ویلایی آپارتمان ۱۰ طبقه ساخته شود.

کد خبر 3749991

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =