پیاده راه ها، رابط اصلی فضاهای پویای شهری و گردشگران هستند

قزوین- رئیس کارگروه گردشگری شهرداری قزوین گفت: پیاده راه های گردشگری می توانند علاوه بر نقش اقتصادی و اجتماعی، عامل اساسی توسعه گردشگری شهری و حضور فعال گردشگران در فضاهای شهری، محسوب شوند.

علیرضا خزائلی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: شهر قزوین، به ویژه محدوده اصلی بافت مرکزی شهر، با دارا بودن پتانسیل ها و ظرفیت های گسترده گردشگری و استفاده زیاد مردم شهر قزوین (بازاریان و مردم محلی) از مسیر فوق، همچنان به امکانات رفاهی ویژه بیشتری برای گردشگری شهری نیاز دارد.

وی ضمن اشاره به ضرورت توجه به فضا و منظر جغرافیایی، مسافت مسیر، استفاده از علائم گردشگری و امکانات تفریحی و جاذبه های مناسب و امکانات بهداشتی در طول مسیرهای پیاده راه، آن را راهکاری مطلوب در بازتعریف مسیرهای گردشگری شهری و نقاط مشابه دانست.

رئیس کارگروه گردشگری شهرداری قزوین با اعلام اینکه پیاده راه ها از جمله فضاهای عمومی شهری است که نمی توان تأثیر آن را در حیات شهری قزوین نادیده گرفت، افزود: از زوایای مختلفی می توان به اهمیت این نوع پروژه های شهری پرداخت. روشن است که امروزه تأثیر زیبایی منظر شهری بر وضعیت روانی شهروندان موضوعی نیست که اثبات آن نیاز به تحقیقات زیادی داشته باشد. بدون شک پیاده راه های کنونی در مقایسه با گذشته آرامش بیشتری به پهنه مرکزی شهر بخشیده است. عابران در این فضا با آرامش بیشتری قدم می زنند و علائم استرس و تعجیل، کمتر در چهره آنان مشاهده می شود.

وی ادامه داد: ایجاد فضاهای استراحت موقت نظیر نیمکت ها که در این پیاده راه تعبیه شده موجب درنگ در راه رفتن و نشستن بر روی نیمکت می گردد که بدون شک گسترش فضاهای پیاده راهی گردشگری، زمینه ساز کاهش استرس شهروندان خواهد بود.

معاون شهردار در حوزه برنامه ریزی و توسعه تصریح کرد: پیاده راه ها می توانند به تدریج جزوی از هویت شهری قزوین تعریف و تبدیل به برند شهری شوند منتها باید توجه داشت که برندسازی فرایندی حرفه ای و نیازمند صرف هزینه و کمک و مشارکت اصحاب تخصص است.

گفتنی است: نوع دیگری از گردشگری شهری، گشت و گذار است که در زمان اوقات فراغت مردم به منظور حرکت در پیاده راه ها و خیابان ها و مراکز خرید و تفرج گاه ها انجام می گیرد.

ظرفیت اقتصادی این نوع گردشگری شهری از آن جهت اهمیت دارد که مردم می توانند خریدهای سلیقه ای و غیر موظف خود را هنگام گشت و گذار انجام دهند. به همین دلیل امروزه گشت و گذار نه فقط شکلی از اشکال گذران اوقات فراغت در جوامع شهری محسوب می شود بلکه در کنار آن خریدهای سلیقه ای و انتخابی که به هنگام گشت و گذار انجام می گیرد باعث رونق واحدهای تجاری و خدماتی موجود در آنها می شود.

کد خبر 3752805

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =