واتیکان محرک مغولان برای حمله به ایران بود

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: کلیسای کاتولیک واتیکان و پاپ با تحریک مغول‌ها برای حمله جهان اسلام در یک برهه زمانی جهان اسلام را از دو جبهه با جنگ‌های خونین درگیر کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه ۲۰۲ کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی روز شنبه به ریاست دکتر علی اکبر ولایتی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد. در این جلسه اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پیرامون «میراث فرهنگی ناملموس» و «همایش زکریای رازی» پرداختند.

در این جلسه گزارشی هم پیرامون اقدامات صورت گرفته به منظور حفاظت از میراث ناملموس فرهنگی در کنوانسیون‌های بین‌المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این گزارش با اشاره به دغدغه و توجه جامعه جهانی به موضوع حفظ میراث فرهنگی پس از جنگ جهانی دوم، برخی از کنواسیون‌ها و مقاوله نامه‌های بین‌المللی امضا شده در این زمینه مورد اشاره قرار گرفت؛ ضمن آنکه با اشاره به ثبت ۱۰ اثر از طرف کشورمان در بخش میراث معنوی نزد مراجع بین‌المللی برخی از تلاش‌ها برای افزایش سهم کشورمان در این حوزه نیز تشریح شد.

همچنین در بخش دیگری از این گزارش، با اشاره به برخی از جلوه‌های فناوری حفر قنات در کشورمان، روند ثبت برخی از قنات‌های کشورمان به عنوان یکی از جلوه‌های بارز تمدن اسلامی ایرانی بررسی شد.

دکتر ولایتی هم در این جلسه ضمن تأکید بر لزوم حفاظت از میراث معنوی تمدن ایرانی اسلامی گفت: شهر اصفهان به عنوان یک نمونه از شهرسازی تمدن ایران اسلامی باید به صورت جزیی مورد مطالعه دقیق قرار گیرد.

وی افزود: در نگاه اسلامی به شهرسازی، شهر به عنوان «زیست بوم» شامل همه ابعاد مادی و معنوی زندگی انسان است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: برخی از بناهای ساخته شده در شهر اصفهان از منظر معماری هنوز هم اعجاب انگیز هستند.

رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران گفت با اشاره به این که متأسفانه تمدن اسلام و ایران همواره در معرض تهاجم دشمنان بوده است، افزود: کلیسای کاتولیک واتیکان و پاپ با تحریک مغول‌ها برای حمله جهان اسلام در یک برهه زمانی جهان اسلام را از دو جبهه با جنگ‌های خونین درگیر کردند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: در این برهه که جهان اسلام از جبهه شرق با مغولان درگیر شده از جبهه غرب نیز درگیر جنگ‌های صلیبی شد.

 در پایان جلسه نیز اعضای کمیته فرهنگ و تمدن با تأکید بر لزوم تلاش بیشتر برای ثبت و حفاظت آثار فرهنگی، معرفی این آثار به جهانیان را نیز مورد تأکید قرار دادند.

کد خبر 3754101

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 2 + 0 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 2
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • سمان ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۷
   0 0
   بله و در ادامه چه کسی وبا چه عقیده ای مسئول تحریک هولاکو برای نابودی خلافت اسلامی در بغداد بود؟ جرات ندارید اسمش را هم بیاورید
  • سعید ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
   0 0
   از نگاه فلسفه تاریخ، هر دو زیباست، هم مغول هم صلیبی