حمایت از مستضعفین وظیفه دینی است/ ایران حامی اردوگاه مقاومت

خامه یار، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: در قانون اساسی کشورمان موضوع حمایت از محرومان و مستضعفان عالم، به عنوان یک وظیفه دینی وملی قید شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر،سلسله نشست‌های تخصصی بررسی و تحلیل بحران‌های منطقه با موضوع نگاهی کلان به تحولات منطقه و چالش‌های فرهنگی برای جمهوری اسلامی ایران، روز گذشته، ۹ شهریورماه با حضور و سخنرانی عباس خامه‌یار، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این سازمان، برگزار شد.

در ابتدای این نشست، خامه‌یار با بیان اینکه در حال حاضر شاهد تحول بزرگی در منطقه هستیم گفت: کسانیکه با جهان عرب آشنا هستند، می‌دانند که اساسی‌ترین واژه‌ای که در میان روشن‌فکران سکولار، لائیک و اسلام‌گرایان اهل سنت وجود دارد، واژه سایکس‌پیکو است. در واقع، هرگاه بحث تحلیل تاریخی جریان‌های کشورهای اسلامی پیش می‌آید، لازم است تا به این واژه تاریخی که سرنوشت منطقه را رقم زده است توجه شود.

معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ ادامه داد: این واژه نام توافقنامه‌های سری است که در ۱۶ می ۱۹۱۶ میلادی، میان دو دیپلمات اروپایی به نام‌های «مارک سایکس» و «فرانسوا ژرژ پیکو» منعقد و به موجب آن مقرر شد، بخش‌هایی از منطقه جهان اسلام میان کشورهای انگلیس و فرانسه تقسیم شود و این دو کشور زمامدار این بخش‌ها باشند؛ ضمن اینکه روسیه تزاری نیز در قبال سکوت نسبت به این موضوع بتواند قسمت‌هایی از آسیایی صغیر را به خاک خود ضمیمه کند.

وی با اشاره به اینکه مذاکرات برای انعقاد این توافقنامه از نوامبر ۱۹۱۵ آغاز شده و تا می ۱۹۱۶ به طول انجامید، گفت: پس از انجام این توافقنامه سکولارها از موضع ناسیونالیستی و اسلام‌گرایان از منظر فروپاشی امپراطوری عثمانی و خلافت اسلامی عدم رضایت‌شان از این موضوع را ابراز کردند.

خامه‌یار افزود: در یک نگاه کلی، این توافقنامه نخستین موج تقسیم جهان اسلام و جهان عرب بود که رنگ واقعیت گرفت جالب اینکه امضاء کنندگان این توافقنامه سری در مقام دفاع از این کار خود، اینگونه توجیه می‌کردند که کشورهای تقسیم شده در سایه کشورهای اروپایی، وضعیت بهتری خواهند داشت.

معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ تأکید کرد: نخستین کنفرانس سازمان جهانی صهیونیسم در سال ۱۸۹۷ با حضور ۲۰۴ نفر از یهودیان با رهبریت «تئودور هرتزل»، که هدف از آن تشکیل کشور مستقل برای قوم یهود بود، در شهر بازل سوئیس برگزار شد؛ این کنفرانس مقدمه‌ای بود برای انعقاد توافقنامه سایکس‌پیکو و به دنبال آن اعلامیه بالفور و تشکیل کشور صهیونیستی.

وی ادامه داد: برای تشکیل رژیم صهیونیستی در سرزمین فلسطین، ابتدا کمربند اطراف فلسطین تضعیف شد و در ادامه، سلسله اقداماتی از جمله به کار گماشتن و روی کار آوردن سیاستمداران و زمامدارن وابسته به غرب و فراهم کردن زمینه برای مهاجرت یهودیان به فلسطین و خریداری زمین‌های فلسطینیان صورت گرفت.

خامه‌یار با بیان اینکه قرارداد سایکس‌پیکو در سال ۱۹۱۷ میلادی بابیانیه بالفور توسط وزیر خارجه وقت بریتانیای کبیر عملیاتی شد، گفت: براساس آن بیانیه موطنی برای یهودیان عالم ایجاد شد. وی این قرارداد را اشغال آشکار کشور فلسطین نامید که با نقش‌آفرینی کشورهای مختلف به ویژه انگلستان صورت گرفت.

وی در سخنان خود، یادآور شد: این اقدامات توسط دول استعمارگر، نشانگر آن است که آنها تا چه اندازه تلاش داشتند تا جهان اسلام و جهان عرب را تقسیم کنند. پس از تحقق هدف نخست که همان تشکیل کشوری مستقل بود، شعار راهبردی اسرائیل مبنی بر «اسرائیل از نیل تا فرات»، را سر داده شد و صهیونیست‌ها نیز برای عملیاتی کردن این شعار و تحقق عملی آن دست به اقدامات مختلفی نظیر جنگ و اشغال اراضی برخی کشورهای عربی از جمله مصر و سوریه واردن در سال ١٩٦٧ زدند.

عوامل سه‌گانه‌ای که شعار راهبردی اسرائیل را متوقف کرد

وی در ادامه، گفت: سه اتفاق مهم در دهه‌های اخیر چون پیروزی انقلاب اسلامی، تشکیل مقاومت اسلامی حزب‌الله از همان سال ۱۹۸۲ میلادی و همچنین، بیداری اسلامی منجر شد تا شعار راهبردی اسرائیل متوقف شود و پس از این سه اتفاق، رژیم صهیونیستی به دنبال حفظ موجودیت خود در مرزهای فعلیش درآمد.

معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ ضمن اشاره به مسئله بیداری اسلامی و حمایت‌های سیاسی و همه جانبه دولتی و مردمی ایران از آن، گفت: حمایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی و حمایت های دولتی و مردمی کشورمان از آرمان فلسطین، باعث مقاومت، اتحاد و از همه مهم‌تر، اعتماد به نفس فلسطینی‌ها در برابر دشمن صهیونیستی شد که تحقق این مهم برای ما دستاورد بزرگی تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: شاید بتوان ادعا کرد، روشن نگه‌داشته شدن شعله‌های آتش مقاومت فلسطین و زنده نگه داشته شدن موضوع فلسطین و لزوم آزادی قدس در اذهان مسلمانان تاکنون، به خاطر حمایت‌های کشورمان بوده است.

معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ تأکید کرد: این مسأله را می‌توان از دو بُعد مورد توجه قرار داد اول اینکه جمهوری اسلامی یک رسالت منطقه‌ای و جهانی دارد و به آن عمل می‌کند و دوم اینکه، در قانون اساسی کشورمان موضوع حمایت از محرومان و مستضعفان عالم، به عنوان یک وظیفه دینی وملی قید شده است.

خامه‌یار، بحث حمایت‌های دولتی و مردمی ایران از فلسطین را مرتبط با امنیت ملی کشورمان دانست و گفت: این حمایت‌ها، اقداماتی پیشگیرانه است که اگر نبود، امنیت ما مورد تهدیدهای جدی قرار می‌گرت.. همه کشورهای جهان به خاطر منافع و آرمان‌هایی که دارند چنین اقدامات حمایتی را از برخی دیگر کشورها و گروه‌ها در سراسر دنیا انجام می‌دهند.

ایران نبود، از نیل تا فرات محقق می‌شد

معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ بیان کرد: اگر چنین حمایت‌هایی توسط کشورمان در مسأله فلسطین نبود، چه بسا شعار از نیل تا فرات صهیونیست‌ها تحقق پیدا می‌کرد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود، به نقش‌آفرینی «برنارد لوییس»، یهودی‌ و استاد دانشگاه در حوزه جهان اسلام اشاره و تصریح کرد: «برنارد لوییس» که استاد تاریخ و از پژوهشگران حوزه غربی جهان اسلام است از خطرناک‌ترین طراحان غرب به شمار می‌رود، او در سخنرانی‌های خود با اشاره به نقش ایران در تاریخ و تاثیر آن بر تمدن جهان می‌گوید" تنها راه رویارویی با چنین فرهنگی، نابودی آن از طریق تجزیه به مناطق قومی ونژادی وناسیونالیستیاست" در نوشته‌ها و سخنان لویس اشاره‌های آشکاری به سایکس‌پیکوی جدید مشاهده می‌شود و در طرح‌های آمریکایی صهیونیستی او به دفعات به تقسیم کشورهای جهان اسلام، پرداخته شده است.

معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ افزود: بر مبنای اندیشه‌های لوییس و حوادث اخیر منطقه در جریان بیداری اسلامی، آنچه در آستانه یکصدمین سال انعقاد توافقنامه سایکس‌پیکو در حال وقوع است، تقسیم و تجزیه کشورهای منطقه از طریق اختلاف‌افکنی قومی و مذهبی و مهمتر از آن، بی هویتی ساختن آن است و همچنین، اندیشه‌های تکفیری که در راستای تحقق بخشیدن به این خواسته، حرکت می‌کنند.

آگاهی، مقاومت و بیداری در جهان اسلام

خامه‌یار در سخنان خود، به شکل‌گیری آگاهی، مقاومت و بیداری در جهان اسلام اشاره کرد و گفت: از سالیان گذشته، هشدارهایی مبنی بر شکل گرفتن طرح‌هایی برای جایگزین کردن ایران به عنوان دشمن فرضی جهان عرب داده‌ شده بود، این طرح‌ها در پی آن هستند که ایران را به عنوان دشمن جهان اسلام، جایگزین اسرائیل کنند تا از این طریق موضوع اشغال فلسطین و رنج‌های مردم آن به فراموشی سپرده شود.

وی در پایان، خاطرنشان کرد: یکی از مسائل مهمی که باید بدان توجه داشت، این است که زیرساخت‌های تمدنی، اقتصادی و انسانی این کشورها (کشورهای درگیر مبارزه با تروریسم) از بین رفته است و خیلی زمان می‌برد که آنها بتوانند خودشان را پیدا و جمع و جور کنند و بعد باید ببینند اولویت آنها برای بازسازی داخلی است یا مقابله با اسرائیل و همینطور، آنچه که در حال حاضر علنی شده به دلیل ظهور ایران به عنوان یک قدرت تاثیرگذار منطقه‌ای حامی اردوگاه مقاومت و ملت‌های مستضعف است، این ظهور کشورهای مختلف را به واکنش واداشته است که لازم است در این مسیر، اقدامات لازم و کارشناسی شده را پایه‌گذاری کنیم.

کد خبر 3757739

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =