دبیرخانه انجمن های مردم نهاد در دزفول تشکیل شود

دزفول J فرماندار دزفول گفت: لازم است تا در شهرستان دزفول یک دبیرخانه برای نهادهای مدنی ایجاد شود تا این انجمن ها ملزم به ارائه بیلان کاری در بازده زمانی معین باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، حبیب الله آصفی بعد از ظهر امروز چهارشنبه در نشست هیئت نظارت بر انجمن های مردم نهاد شهرستان دزفول که در محل فرمانداری دزفول برگزار شد، اظهار کرد: هر فرد و گروهی که برای رفع و ساماندهی معضلات اجتماعی شهرستان احساس مسئولیت کند مورد حمایت فرمانداری قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به وجود کودکان کار در کشور، افزود: منظور از کودکان کار صرفا کودکان خیابانی نیست بلکه در دزفول کودکان کار در حوزه کشاورزی زیادی وجود دارد که باید حمایت شوند.

فرماندار دزفول با بیان اینکه باید اجازه دهیم تا نهادهای مدنی دزفول تقویت شوند، تصریح کرد: دراین راستا باید از این پس صدور مجوز فعالیت سازمانهای مردم نهاد در سطح شهرستان را سرعت ببخشیم ضمن اینکه مدیران این NGo ها باید تخصصی تر وارد عمل شوند.

نهادهای مدنی نگاهشان را به ادارات کمتر کنند

آصفی با تاکید بر اینکه نهادهای مدنی به دلیل مردمی بودن، نگاهشان به ادارات دولتی را کمتر کنند، اضافه کرد: به دلیل نگاه های نادرست و سوءظن هایی که نسبت به انجمن های مردم نهاد وجود دارد متاسفانه این انجمن ها نتوانسته آن طور که باید وارد عمل شوند.

وی با بیان اینکه سازمان و انجمن های مردم نهاد باید به صورت غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیردولتی فعالیت کنند، گفت: لازم است تا در شهرستان دزفول یک دبیرخانه برای نهادهای مدنی ایجاد شود تا این انجمن ها ملزم به ارائه بیلان کاری در بازده زمانی معین باشند.

فرماندار دزفول ادامه داد: همچنین باید کارشناسان و بازرسانی وجود داشته باشند که بر اقدامات و عملکرد این سازمان های مردم نهاد در سطح شهرستان نظارت کنند تا بدین ترتیب قدرت پیگیری و انجام اقدامات توسط این انجمن ها افزایش یابد و اعضای این انجمن ها اهمیت وجود و نقش خود را در رفع مسائل و دغدغه های شهرستان بیشتر و بهتر درک کنند.

آصفی با اشاره به وجود ظرفیت های فراوان دزفول در زمینه های مختلف، عنوان کرد: دستگاه های دولتی به خاطر حجم زیاد کاری نتوانسته اند در حد شایسته به این ظرفیت ها از جمله رودخانه، جنگل ها و میراث فرهنگی بپردازند بنابراین تقویت کردن انجمن های مردم نهاد شهرستان باعث می شود تا رسیدگی به معضلات و ظرفیت های دزفول بیشتر شود.

وی یادآور شد: انجمنهای مردم نهاد به دلیل اینکه عمدتا رفتارهای مطلوبی با آنها نمی‌شود اعتماد بنفس خود را تا حد زیادی ازدست داده اند اما آنها باید با جدیت در مباحث مهم شهرستان ورود کرده و به مطالبه گری و حتی حل مشکلات در حد توان بپردازند.

تعیین مکان برای استقرار انجمن ها 

فرماندار دزفول همچنین در خصوص مشکل مکان برای انجمن های مردم نهاد شهرستان نیز توضیح داد: در مدت های گذشته محلی در مقابل اداره آموزش و پرورش دزفول برای استقرار انجمن های مردم نهاد شهرستان تعیین شد که این انجمن ها در صورت عدم برخورداری از مکان می توانند ازاین محل استفاده کنند ضمن اینکه برای برگزاری جلسات نیز این امتیاز را خواهند داشت که از سالن های جلسات و کنفرانس های ادارات نزدیک به خود بهره مند شوند.

آصفی افزود: بنابراین هیچ انجمن مردم نهادی ازاین پس از نبود مکان گله نکند چرا که ازاین نظر محدودیتی در شهرستان وجود ندارد و آنها می توانند آزادانه جلسات و مراسمات خودرا برگزار کنند.

وی در ادامه، سابقه نهادهای مدنی در دزفول را صدها سال برشمرد و یادآور شد: بخش وسیعی از نهادهای مدنی دزفول در زمینه روحانیت و گرایشات اجتماعی و خیرخواهانه بوده اما متاسفانه نگاه مرکز استان برای حمایت ازاین نهادها در دزفول بسیار ضعیف و مورد انتقاد است.

فرماندار دزفول، آموزش شهروندی در کشور را بسیار ضعیف دانست و تاکید کرد که در تمام سال های اخیر هیچگونه اقدام مفیدی درراستای تقویت حقوق شهروندی و آموزش دراین زمینه صورت نگرفته است.

آصفی با انتقاد از فرهنگ نادرست و غلط موتور سواری در دزفول خواهان برنامه ریزی های اصولی در جهت فرهنگ سازی در این زمینه شد.

کد خبر 3757949

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =