دو اثر از عطار نیشابوری برای نوجوانان بازآفرینی شد

عبدالمجید نجفی از انتشار چند کتاب بازآفرینی شده برای کودک و نوجوان و انتشار آنها در حوزه هنری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، عبدالمجید نجفی، از بازآفرینی و انتشار چند اثر کهن برای کودکان خبر داد و گفت: «تذکره‌الاولیا» و «الهی‌نامه» عطار را برای نوجوانان بازآفرینی کرده و به انتشارات سوره مهر تحویل داده‌ام.

وی درباره تفاوت بازآفرینی و بازنویسی توضیح داد: بازآفرینی عمیق‌تر و دشوارتر از بازنویسی است. در بازآفرینی، از ویژگی‌های دراماتیک استفاده می شود اما در عین حال به اصل اثر وفادار هستیم و تلاش می‌شود سندیت آن خدشه دار نشود. در بازآفرینی تلاش می‌شود داستان‌پردازی خشک نباشد و سایه تعادل بین جنبه‌های دراماتیک و وفاداری به متن حفظ شود.

این نویسنده تاکید کرد: متون قدیم، دریاهای بیکرانی هستند که برای ضیافت زیبای بازآفرینی می‌شود از آن ها بهره برد.

نجفی با اشاره به رونق افسانه های خارجی و ادبیات ترجمه گفت: نمی‌توانیم بگوییم «هری پاتر»، «ارباب حلقه‌ها» و ... وجود نداشته باشند، نباید نخوانده درباره آن ها اظهارنظر کنیم و موضع بگیریم ضمن اینکه نباید شیفته آن ها شویم، بلکه باید سعی کنیم توانایی‌هایمان را به کار گرفته و با این آثار رقابت کنیم. ادبیات غنی ما نه تنها چیزی از آثار معروف و پرطرفدار جهان کم ندارد، بلکه بیش هم دارد. اما مسئله اینجاست که گاهی نویسندگان ما فقط می‌خواهند از نویسندگان خارجی تقلید کنند و از این غافل هستند که خلق را تقلیدشان بر باد داد.

نجفی به اهمیت پژوهش نیز اشاره و اظهار کرد: نیازمند کار حرفه ای جدی درباره عوامل موفقیت کتاب‌های ترجمه هستیم. مراکزی مانند حوزه هنری می‌توانند در این زمینه نقش آفرینی کرده و با واکاوی و کاوش در ریشه های موفقیت کتاب هایی مانند «هری پاتر»، اطلاعات و شناخت درستی از وضعیت موجود به نویسندگان کودک و نوجوان کشورمان بدهند.

وی با بیان اینکه نمی توان مشکلات نشر را انکار کرد، افزود: اما در عین حال نقش نویسنده ها نیز در این میان پررنگ است. اگر به دنبال فانتزی برای نوجوان‌ها می‌گردیم باید بدانیم آثار کهن ما سرشار از فانتزی است. مرزبان نامه، قابوس نامه، داراب نامه و همچنین آثار منظوم مانند هفت پیکر، اسکندرنامه و... سرشار از عنصر خیال هستند و کافی است نویسندگان ما خودشان با آن ها آشنا باشند و بعد آن‌ها را به کودکان و نوجوانان منتقل کنند.

این نویسنده در پایان، از آثار دیگری که در دست انتشار دارد نیز خبر داد و گفت: یک رمان نوجوان دو جلدی به نام «نبرد غول ها» از نشر شهر و حکایات عطار از نشر آیدین دربرگیرنده 47 حکایت از «منطق الطیر» عطار از آثار دیگری است که به زودی قرار است منتشر شده و به دست نوجوانان برسد

کد خبر 3759703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =