آل سعود حج را انحصاری کرده است/ ضرورت اداره شورایی مناسک حج

ارومیه – در آستانه حادثه تلخ منا و آغاز کنگره عظیم حج علمای اهل سنت آذربایجان غربی همگام با پیام مقام معظم رهبری ضمن محکوم کردن جنایات آل سعود، خواستار واگذاری امور حج از سوی عربستان شدند.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: در آستانه همایش و گردهمایی عظیم حج یکی از مهمترین امور دینی مسلمانان جهان متاسفانه زیاده خواهی و وابستگی رژیم وهابی آل سعود موجب شده برخی کشورها از جمله حجاج ایرانی نتوانند در این مراسم شرکت کنند. رهبر معظم انقلاب اسلامی هم پیامی به این مراسم دینی مسلمانان دنیا صادر و ضمن محکوم کردن این جنایات آل سعود خواستار چاره اندیشی اساسی برای اداره امور حج شدند.

در این راستا علمای اهل سنت آذربایجان غربی هم همنوا با مقام معظم رهبری ضمن محکوم کردن این اقدامات آل سعود خواستار اداره امور حج به صورت شورایی شدند.

آل سعود کفایت اداره امور حج را ندارد

امام جمعه مهاباد با محکوم کردن جنایات آل سعود و حوادث روی داده در منا گفت: آل سعود نه تنها سال گذشته در منا بلکه  همواره نشان داده است کفایت لازم برای اداره امور حج به عنوان یک کنگره عظیم از مسلمانان جهان را ندارد.

ماموستا عبدالقادر سهرابی در گفتگو با خبرنگار مهر پیام مقام رهبری به کنگره حج را فصل الخطاب برای جهان اسلام دانست و افزود: در این پیام با روشنگری و شیوایی تمام موارد مورد اشاره قرار گرفته در این راستا مسلمانان و کشورهای اسلامی دنیا باید در برابر جنایات آل سعود واکنش لازم را نشان دهند.

وی با تاکید بر اداره امور حج به صورت شورایی گفت: قصور و بی کفایتی رژیم آل سعود و وابستگی این عربستان به صهیونیسم و استکبار جهانی برای همه دنیا ثابت شده است در این راستا اداره امور حج باید به صورت شورایی صورت گیرد.

کشورهای اسلامی دست آل سعود را از اداره حج کوتاه کنند

امام جمعه اهل سنت ارومیه نیز با محکوم کردن سکوت دولت عربستان در مقابل حوادث منا گفت: این سکوت و عدم عذرخواهی نشان دهنده وابستگی این دولت وهابی به صهیونیسم و استکبار جهانی است که یک امر دینی را دستاویزی برای تفرقه بین کشورهای اسلامی قرار داده است.

ماموستا عبدالقادر بیضاوی پیام مقام معظم رهبری را نقشه راه تمام کشورهای اسلامی دانست و با ابراز تاسف از عدم حضور حجاج ایران و برخی کشورهای اسلامی در حج امسال افزود: حرمین شرفین متعلق به تمام مسلمانان دنیاست و یک دولت وهابی نمی تواند مانع حضور حجاج سایر کشورهای اسلامی باشد در این راستا باید اداره امور حج شورایی شود.

وی ادامه داد: دولت ها و حکام اسلامی تمام کشورهای اسلامی دنیا باید متحد و یکصدا مانع زیاده خواهی آل سعود شوند و اجازه تفرقه اندازی بین مسلمانان را ندهند، باید کاری کنند ضمن عذرخواهی دولت عربستان برای حادثه منا دست این رژیم وابسته را اداره امور حج کوتاه کنند.

آل سعود بازیچه صهیونیسم و استکبار جهانی است

امام جمعه اهل سنت نقده هم گفت: آل سعود و دولت عربستان عامل، مزدور و بازیچه استکبار است و حوادث سال گذشته در منا نشان داده یک گردهمایی عظیم و دینی مسلمانان جهان را دستاویز سیاسی قرار داده است.

ماموستا ابراهیم سرخابی پیام مقام معظم رهبری را نشان دهنده داریت و تسلط ایشان به اوضاع داخل و خارج از کشور دانست و گفت: کشورهای اسلامی این پیام را پیش روی خود قرار داده و در برابر جنایات آل سعود سکوت نکنند.

امام جمعه اهل سنت نقده ادامه داد: وقاحت و جنایات آل سعود تنها به حادثه منا ختم نمی شود بلکه امروز ناامنی در منطقه به خصوص کشورهای اسلامی منطقه نشات گرفته از بی کفایتی و مزدوری دولت عربستان است.

وی از حج به عنوان یکی از واجبات الهی و اسلامی مسلمانان نام برد و گفت: باب بیت الله الحرام باید به روی همه مسلمانان باز باشد، به هیچ بهانه ای نمی توان مانع از این اقدام شد.

ماموستا سرخابی با تاکید بر اینکه دولت وهابی عربستان تلاش دارد ریشه مسلمانان را در دنیا از بین ببرد، گفت: عربستان یکی از سرکرده های دشمنی با مسلمانان به خصوص ایران است که عامل بیداری اسلامی به شمار می رود.

امام جمعه اهل سنت نقده با تاکید بر چاره اندیشی برای اداره امور حج عنوان کرد: آل سعود بی کفایتی خود را در اداره امور مهمترین همایش میلیونی مسلمانان نشان داده در این راستا باید اداره امور حج را واگذار کند.

رژیم آل سعود لیاقت اداره امور حج را ندارد

امام جمعه پیرانشهر نیز گفت: رژیم آل سعود با حوادث اخیر نشان داد لیاقت اداره امور حج را ندارد و باید آن را واگذار کند.

ماموستا مصطفی محمودی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه حج، مکه و مدینه متعلق به تمام مسلمانان جهان است افزود: اداره امور حج هیچ ارتباطی به رژیم آل سعود ندارد که برای سایر مسلمانان در این خصوص تعیین تکلیف کند.

وی با ابراز تاسف از حوادث سالهای اخیر به خصوص حادثه منا عنوان کرد: متاسفانه به جز ایران که با قاطعیت موضع خود را در این خصوص اعلام کرده سایر کشورهای اسلامی سکوت کرده اند.

ماموستا محمودی خواستار تشکیل شورای اسلامی و کمیته ای مشترک از کشورهای اسلامی در خصوص اداره امور حج شد وگفت: ال سعود یک رژیم وهابی تحت سلطه استکبار جهانی به خصوص آمریکاست وقتی رژیمی به نوکری آمریکا افتخار می کند لیاقت اداره امور حج را ندارد.

امام جمعه پیرانشهر ادامه داد: متاسفانه آل سعود با وقاحت تمام امور حج را به انحصار درآورده و برای اینکه زائران چه کشورهای اسلامی در حج حضور داشته باشند تعیین تکلیف می کند این در حالی است که حج یکی از ارکان مهم اسلام است.

ماموستا محمودی از حج به عنوان واجب مهم الهی و اسلامی نام برد و یاد آور شد: برای جلوگیری از جنایت های آل سعود باید هر چه زودتر اداره امور حج واگذر شود و شورای یا کمیته ای اسلامی مشترک برای اداره امور حج ایجاد شود.

وی با اشاره به پیام صادر شده از سوی مقام معظم رهبری گفت: مقام معظم رهبری در این پیام با بیان واقعیت و حقیقت مسلم در خصوص حج نقشه راه را برای کشورهای اسلامی تعیین و مشخص کرده اند.

کد خبر 3762379

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =