آرامستان‌هایی که در بافت متراکم شهر زنجان عامل ناآرامی شده اند

زنجان- دو آرامستان زنجان (قبرستان بالا و قبرستان پایین) و متوفان دفن شده در آنها در انتظار آرامشی هستند که جز با عزم عمومی امکان پذیر نیست تا بعد از یک دهه آرامستان های بیقرار شهر آرام شود.

خبرگزاری مهر-گروه استان ها-سولماز شهبازی: آرامستان های بالا و پایین هر دو سراسر مملو از قبوری است با پستی و بلندی و ابعادی ناموزون، که برای عبور در مسیر جز لگدمال کردن قبور فضایی نیست.

هر دو آرامستان در محل هایی واقعند که فاقد پارکینگ است و انبوه خودرو ها در میان چرخ دستی ها و دستفروش های عصرگاه پنج شنبه راهبندان و چالش اعصابی ایجاد می کند.

 ساکنان اطراف این دو آرامستان از وضعیت موجود ناراضی هستند گرچه خود آن ها هم دفن امواتشان را در همین آرامستان ها که ظرفیت آن ها اشباع شده انجام می دهند.

باور عمومی هنوز پذیرای آرامستان سوم که در غرب شهر و در جوار شهرک صنعتی بنانهاده شده، نیست، مردم تصور می کنند دسترسی به اموات در این محل دشوار خواهدبود و غربتی برای آنان که رفته اند متصورند. مردم بارها به تصمیم سازمان آرامستان ها برای انتقال اموات به محل جدید اعتراض کرده اند.

شهروندان علاقمند هستند متوفیان در جوار اموات گذشته خود به خاک سپرده شوند حتی اگر بهای آن از بین رفتن آرامش آرامستان ها، دشواری تردد، مشکلات زیست محیطی و حتی تخریب قبور دیگر باشد.

تصمیم گیری برای دفن اموات در آرامستان جدید به دلیل بسترهای اجتماعی دشوار است

عضو شورای اسلامی شهر زنجان، با بیان اینکه تدفین متوفیان در آرامستان جدید یک موضوع اجتماعی است و همت مردم را می طلبد، گفت: نقش معتمدین شهر، روحانیون و امام جمعه محترم در تحقق این برنامه بسیار حایز اهمیت است.

سعید امیدی  در گفت و گو با خبرنگار مهر  یادآور شد: نابسامانی آرامستان های موجود در داخل شهر برای ساکنان این مناطق مشکلات متعددی ایجاد کرده است.

 وی ترافیک روزهای پایانی هفته و مشکلات زیست محیطی را از چالش های آرامستان های قدیمی داخل شهر برشمرد.

به گفته امیدی، در آرامستان جدید شهر زنجان محلی برای نماز میت در دست احداث است و فضای سبز محوطه مورد توجه بوده است و در صورت بهره برداری از آن سایر خدمات همچون حمل و نقل نیز تسهیل می شود.

وی خاطر نشان کرد: تصمیم گیری برای دفن اموات در آرامستان جدید به دلیل بسترهای اجتماعی دشوار است و همراهی مردم را می طلبد.

 این عضو شورای اسلامی شهر زنجان ابراز امیدواری کرد: از ابتدای سال آتی امکان بهره برداری از آرامستان جدید وجود داشته باشد.

امیدی در رابطه با اینکه آیا خود او حاضر است درصورت فوت بستگانش متوفی را در محل جدید دفن کند یا نه؟ گفت: این تصمیم در شرایط فعلی بسیار دشوار است اما درصورتیکه مورد پذیرش عموم قرار بگیرد به لحاظ احساسی می توانم خود را قانع کنم.

مدیر عامل سازمان آرامستان های شهرداری زنجان نیز در این رابطه گفت: اگر مردم بپذیرند متوفیان خود را در آرامستان جدید دفن کنند و مسئولان بالادست دستور تعطیلی آرامستان های موجود را ابلاغ کنند برنامه یک دهه ای جابجایی آرامستان ها محقق می شود.

آرامستان جدید در فضایی بالغ بر ۲۰ هکتار در حال آماده سازی است، زیر سازی، آسفالت ریزی فاز اول و ایجاد فضای سبز آن آغاز شده احداث سرویس های بهداشتی نیز آغاز شده استشعیب اسماعیلی در گفت و گو با خبرنگار مهر افزود: آرامستان جدید در فضایی بالغ بر ۲۰ هکتار در حال آماده سازی است، زیر سازی، آسفالت ریزی فاز اول و ایجاد فضای سبز آن آغاز شده احداث سرویس های بهداشتی، ایجاد محلی برای قبور اطفال و قبور دو طبقه نیز آغاز شده است.

به گفته وی پارسال بیش از یک میلیارد تومان و امسال نیز حدود یک میلیارد تومان برای آماده سازی آرامستان جدید هزینه شده است و تکمیل مجموعه نیازمند تفقد ویژه شهردار و شورای شهر برای تخصیص اعتبار به آرامستان مذکور است.

اسماعیلی  با اشاره به نیمه کاره بودن پروژه های آرامستان جدید ابراز کرد: تجهیز سردخانه و احداث نمازخانه مسقف میت آغاز شده است و برای سوله نماز خانه ۲۰۰ میلیون تومان هزینه شده اما به دلیل نبود اعتبار نیمه تمام مانده است.

مدیر عامل سازمان آرامستان های شهرداری زنجان خاطر نشان کرد:  باوجود اینکه نظر امام جمعه و مسئولان بر انتقال متوفیان به آرامستان جدید است اما مادامی که مردم پذیرای این موضوع نیستند و مسئولان فرادست ابلاغ کتبی در این خصوص ندارند نمی توان جابجایی را طی سال جاری انجام داد.

 اسماعیلی به مشکلات آرامستان های موجود در داخل شهر اشاره و اظهار کرد: ظرفیت این آرامستان ها اشباع شده، به گونه ای که ریزش قبور هنگام حفاری قبر جدید و مشکلات زیست محیطی را در پی داشته است.

وی یادآور شد: دو راه حل برای این مشکلات وجود دارد یا باید مسئولان دستور تعطیلی تدفین در آرامستان های موجود را صادر کنند و یا تدفین همچنان ادامه داشته باشد تا اینکه مشکلات آنقدر حاد شود که مردم  در مواجهه با کمبود جا ناچار محل جدید را انتخاب کنند.

۳۰۰ میلیون تومان برای تسطیح قبور بهشت فاطمه (س) هزینه شده است

به گفته مدیر عامل سازمان آرامستان های شهرداری زنجان، سازمان آرامستان ها با همکاری معاونت فرهنگی شهرداری در حال تهیه فیلمی هستند تا بدین وسیله با بسترهای فرهنگی مردم را آماده انتقال متوفیان به محل جدید کنند.

 اسماعیلی  تصریح کرد: اگر مردم همکاری کنند و مانند گذشته در مقابل انتقال متوفیان به مزار جدید جبهه نگیرند از ابتدای سال آتی می توان شاهد دفن در آرامستان جدید بود.

وی تاکید کرد: درصورتی که دفن در محل جدید انجام گیرد سایر خدمات مانند سرویس ایاب و ذهاب، فروشگاه سنگ قبر و...نیز دایر می شود.

مدیر عامل سازمان آرامستان های شهرداری زنجان با اشاره به ساماندهی مزارهای موجود در داخل شهر، گفت: امسال ۳۰۰ میلیون تومان برای تسطیح قبور بهشت فاطمه (س) هزینه شده است و تا پایان شهریور تسطیح همه قبور آن به پایان می رسد.

 به گفته وی درصورت تخصیص اعتبار می توان ساماندهی و تسطیح قبور مزار بالای شهر را از ابتدای سال ۹۶ آغاز کرد.

کد خبر 3763278

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =