تغییر چهره جامعه به نفع اقتصاد دانش بنیان توسط استعدادهای برتر

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت:استعدادهای برتر و جوان کشور می‌توانند با خلاقیت و نوآوری تغییرات جدی در فرهنگ جامعه ایجاد کرده و با اصلاح جامعه به سود اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری شب گذشته در مراسم تقدیر از مدال‌آوران طلای المپیادهای جهانی و کشوری با اشاره به نقش استعدادهای برتر و دانش‌آموزان در تغییر فرهنگ جامعه به سود اقتصاد دانش‌بنیان گفت: استعدادهای برتر و جوان کشور از جمله المپیادی‌ها می‌توانند با خلاقیت، نوآوری و ثبات قدم خود منشأ یک بازساخت اساسی فرهنگی باشند.

وی آینده کشور را گره‌خورده با سرنوشت جوانان مستعد، فناور و نوآور دانست و افزود: اکنون که جامعه در مقطع حساس تغییر مسیر از یک اقتصاد نفتی به دانش‌بنیان است و نیروی انسانی در این اقتصاد اهمیت بالایی دارد، نقش استعدادهای برتر و نخبگان در سرنوشت کشور پررنگ‌تر و مهم‌تر از پیش است.

ستاری گفت: برای شکوفایی استعدادهای جوانان و تحقق اقتصاد دانش‌بنیان باید فضای فرهنگی به منظور ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری تغییر پیدا کند. 

وی افزود: از لازمه‌های این تغییر، دانشگاهی است که به دنبال جذب و تربیت و پروش بهترین دانشجو باشد، قراردادهای ارتباط با صنعت منعقد کند و مهم‌تر از همه جوانانی هستند که بدون واهمه از شکست، بارها و بارها تلاش می‌کنند و حرکت در مسیر اهدافشان را شجاعانه ادامه می‌دهند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، دست برتر کشور را در بهره‌مندی از نیروی انسانی جوان دانست و اظهار کرد: اقتصاد دانش‌بنیان صرفا نیازمند خروجی علمی نیست بلکه دانش‌آموز و دانشجوی شجاع، معتقد و متدین می‌تواند زمینه تغییر و حرکت را با ایجاد بستر فرهنگی مناسب فراهم کند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان این‌که کسب رتبه برتر دانشگاهی یا کسب مدال المپیادی‌ آغاز مسیر حرکت استعدادهای برتر است افزود:  در حالی‌که بسیاری از استعدادهای برتر تصور می‌کنند مسیر را تا انتها طی کرده‌اند، باید بدانند صرفاً استعداد ذاتی آنان کشف شده است و هنوز ابتدای راه هستند. 

وی یادآور شد: این افراد مسیری طولانی توأم با چالش‌های بسیار پیش روی دارند و خانواده‌ها موظفند آنان را در ادامه این مسیر و تبلور خلاقیت‌ها همراهی کنند.

خروجی مطلوب دبیرستان‌ها در مقایسه با دیگر کشورها

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری خروجی نظام آموزش و پرورش کشور را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: علی‌رغم انتقاداتی که به نظام آموزشی کشور وجود دارد، خروجی دبیرستان‌های کشور ما بهتر از بسیاری کشورهاست و گرچه کاستی‌هایی وجود دارد اما نظام آموزشی کارآمدی خود را در تربیت افراد مستعد علمی نشان داده است.

وی زحمات وزارت آموزش و پرورش و باشگاه دانش‌پژوهان جوان در پرورش و تربیت استعدادهای درخشان ستودنی برشمرد و گفت: در دوره‌های پیاپی المپیادها نتایج موفقیت‌آمیزی را در سطوح کشوری و جهانی کسب کرده‌اند  و بنیاد ملی نخبگان وظیفه خود می‌داند با حمایت از  آنان، مسیر اثرگذاری و  تبدیل استعداد به نخبه فناور و نوآور را هموار کند.

 تجهیز ۶۱۵ پژوهش‌سرای دانش‌آموزی به آزمایشگاه نانوفناوری

علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش نیز در این مراسم، با اشاره به گسترش پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی با همکاری و حمایت معاونت علمی و فناوری اشاره کرد و افزود: معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهوری ۶۴ پژوهش‌سرا را به آزمایشگاه نانوفناوری با تجهیزات ساخت ایران مجهز کرده است و در سال تحصیلی ۹۶-۹۵، تعداد ۶۱۵ پژوهش‌سرا در ۶۱۵ منطقه کشور فعالیت می‌کنند.

فانی به مشارکت ۳ میلیون و ۳۰۰ دانش‌آموز مقطع ابتدایی از بین ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار در جشنواره جابربن حیان شرکت اشاره کرد و افزود: دانش‌آموزان مقطع ابتدایی جشنواره جابرابن حیان دستاوردها و نوآوری‌های خود را ارائه می‌کنند و این جشنواره در کنار جشنواره‌های جوان و نوجوان خوارزمی، گامی برای ارتقای کیفیت حوزه تعلیم و تربیت است.

وی برگزاری مسابقات و المپیادها را ترغیب‌کننده و در راستای ایجاد و افزایش انگیزه دانش‌آموزان برشمرد و گفت: سال‌های پیش اغلب دانش‌آموزان رغبتی به فعالیت‌های آزمایشگاهی و به کار بردن دانش در عمل نداشتند که با برگزاری مسابقات آزمایشگاهی علاقه دانش‌آموزان به این موضوع به طور چشمگیری افزایش پیدا کرد.

 درخشان‌ترین دوره المپیادها در سال ۹۴

علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش افزود: برگزاری المپیادها و مسابقات علمی به عنوان روشی برای ارتقای کیفیت و کمیت مشارکت دانش‌آموزان در رده مدرسه، منطقه، استان، کشور و بین‌الملل نشان‌دهنده فراگیر کردن موضوع علم در کشور است.

وزیر آموزش و پرورش سال ۹۴ را درخشان‌ترین سال در دریافت مدال‌های المپیاد جهانی برشمرد و در این خصوص گفت: در این سال تمام تیم‌های شرکت‌کننده در عرصه جهانی رتبه تک‌رقمی و هر تیم حداقل یک مدال برای کشورمان به ارمغان آوردند.

در ادامه این مراسم با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، وزیر آموزش و پرورش، رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و رییس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی از دارندگان مدال طلای المپیادهای جهانی و کشوری در رشته‌های ادبی، ریاضی، شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی، کامپیوتر، نجوم و اخترفیزیک و نیز روسا و اعضای کمیته‌های علمی تقدیر شد.

کد خبر 3768979

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =