قابلیت های ملی و بین المللی کتاب های درسی

کتاب های درسی با وجود عقبه مطالعاتی نیازشناسی، طرح و برنامه و گروه‌های تألیف و اعتباربخشی هنوز قدر و جایگاه آن در نظام ارزش‌گذاری و آئین‌های ملی قدرشناسی به‌ درستی شناخته نشده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدابراهیم محمدی مشاور رسانه ای رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در یادداشتی نوشت: تهیه و تولید و انتشار سالانه نزدیک به ۱۴۰ میلیون جلد کتاب درسی و توزیع به هنگام آن در ۳۱ استان کشور اتفاق بزرگ و قابل توجه است.

 شاید اوج این حساسیت و سختی کار در نیمه دوم تابستان که خانواده‌ها و مدارس در تکاپوی تدارک کتاب درسی هستند و به تبع آن رسانه‌ ها مختلف که این دغدغه را با ظرافت خاص خود پوشش می‌دهند، بیشتر قابل لمس باشد .

توزیع این شمار کتاب درسی که قریب به ۵۰% سرانه کتاب عمومی  می‌شود در میان بسیاری از کشورها بی‌سابقه است.

فرایند تولید کتاب‌های درسی که در دوره‌های اخیر از حالت تک نگاری به گروهی تبدیل شده و افزون بر دقت و تأمل‌هایی که در زمینه رعایت استانداردهای محتوایی، ادبی، فنی و ... صورت‌ می‌پذیرد رفت و برگشت‌های پرشماری بین صف و ستاد در زمینه نقد و بررسی و اعتباربخشی صورت می‌گیرد؛ کتاب‌های درسی را به یک برند ملی تبدیل کرده است

واقعیت این است که کتاب های درسی با وجود عقبه مطالعاتی نیازشناسی، طرح و برنامه و گروه‌های تألیف و اعتباربخشی هنوز قدر و جایگاه آن در نظام ارزش‌گذاری و آئین‌های ملی قدرشناسی به‌درستی شناخته نشده است.

گویی مسئولان عالی و متولیان کتاب کشور همانند بسیاری از مردم کتاب درسی را به‌ عنوان یک کالای ملی و فرهنگی که صدها نویسنده، کارشناس و صاحب نظر  علمی در زمینه و تخصص های مختلف در به ثمر نشستن آن جد و جهد می‌کنند، نمی‌شناسند!

انتظار  می‌رود در نمایشگاه کتاب بخشی نیز به کتاب‌های درسی اختصاص و از برخی تولیدات فاخر و ماندگار در کنار سایر تولیدات فرهنگی مکتوب تجلیل به‌عمل آورده شود.

کتاب‌های درسی ایران که رنگین کمانی ازپاسخ به نیازهای مختلف دانش‌آموزان ایران در قومیت، مذهب و جغرافیای اقلیمی مختلف است الگوی بین‌المللی مناسبی برای کشورهای دیگر درتعمیق عدالت آموزشی است.

شایسته است بخش‌های بین‌الملل از این ظرفیت فرهنگی و آموزش در توسعه دیپلماسی فرهنگی و آموزش استفاده نماید.

کتاب‌های درسی به اذعان بسیاری از میهمانان خارجی این قابلیت را دارد تا به‌ عنوان مدل و قالب آموزشی در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

دیپلماسی آموزشی بر محور کتب درسی ضمن تبادل ظرفیت‌ها و ارتقاء تجارب و توانمندی‌ها این فرصت را فراهم می‌کند تا ضمن دسترسی و مطالعه از بسیاری از ذهنیت‌سازی‌ها و تحلیل‌های ناصواب به‌ویژه در زمینه مسائل شناختی پیشگیری شود.

پیشنهاد می شود با هدف اشنائی وشناسائی ظرفیت ها وزمینه سازی برای مفاهمه فرهنگی و آموزشی بخش بین‌الملل آموزش و پرورش با استفاده از حمایت وزارت خارجه و رایزنی‌ها هفته فرهنگی و تربیتی را بر محور کتاب‌های درسی ایران در کشورهای مختلف ایجاد کند.

کتاب‌های درسی ایران که بر اساس منویات رهبری معظم و مبتنی بر سند تحول فراهم می‌آید به‌دلیل جامعیت، تنوع و توجه به نیازهای گوناگون آموزشی، علمی، شناختی و مهارتی به یک دانشنامه عمومی همانند است؛ می‌تواند بستر مناسبی برای  برنامه‌سازی‌های رسانه ملی به‌ خصوص برای مخاطبان کودک، نوجوان و جوان باشد.

این همپوشانی که در قانون تأسیس سازمان پژوهش و حتی رسانه ملی و در سخنان رهبری معظم به تکرار وتاکید  آمده است اقتضا می کند؛ برنامه‌سازی‌های صدا و سیما مبتنی بر محورهای کتاب‌های درسی بوده و از سر فصل های  متناسب و کارشناسی تبعیت نماید.

پرداختن به مسائل فرهنگی،‌ اجتماعی و خانوادگی و... بدون توجه به برنامه‌های آموزشی و محورهای فراهم آمده در کتب درسی که صدها هزار نفر ساعت برای طرح و ارائه آن وقت گذاری شده است گاهی به دوگانگی و تقابل آموزش‌های رسمی با آموزش های غیر رسمی رسانه‌ ملی منجر می شود 

در زمینه فعالیت های تربیتی و بویژه جهت مندسازی فوق برنامه ها کتاب‌های درسی به‌ عنوان مؤثرترین و ماندگارترین مؤلفه آموزش مدرسه باید از مرجعیت  و محوریت در ارجاع و استناد  برخوردار شود.

انتظار این است با راهنمایی ها و دلالت‌هایی که در پانوشته‌های کتاب های درسی به‌ویژه علوم انسانی و شناختی می‌آید فعالیت‌های میدانی،  مشاهده‌ای و محیطی تربیتی نظام یافته و کتاب و کلاس و معلم‌ها و مربیان منظومه‌ای  از جریان با طروات تربیتی آموزشی شود.

کتاب‌های درسی به‌خصوص در سنوات اخیر با هدف گریز از حافظه محوری و تزریق ذهنی اطلاعات بر اصل تفکر، اندیشه و پرسشگری تمرکز کرده است و این امر شاید فرایند یاددهی و یادگیری را به‌ دلیل اندیشه محور بودن آن با سختی های حاصل از تغییر قالب مواجه نماید.

شایسته است هنر به خصوص فیلم و هنرهای نمایشی در خدمت تسهیل آموزش‌های کتاب و کلاس قرار گیرد.

شاید این اقدام درامدی باشد بر سو گیری اثار هنری دانش اموزان وفرهنگیان واستفاده ازبرترین ها در چرخه یاددهی ویادگیری کتابهای درسی. این ایده ارزشمند و پرفایده به سهم خود نقشی ماندگار در فرآیند آسان سازی آموزش محتوی کتاب های درسی داشته و آغازی خواهد بود بر اندیشه تجاری سازی آثار هنری دانش آموزی و عملیاتی سازی ایده بلند صنایع هنری مدرسه محور و بویژه صنعت فیلم های مدرسه ای.

آیا زمانی خواهد رسید تا در کنار شبکه نوظهور فیلم‌های خانگی شبکه فیلم‌های مدرسه‌ای بر محور موضوعات مختلف پایه و کتاب‌های درسی تهیه و درخدمت آموزش قرار بگیرد؟

آیا زمانی فرا خواهد رسید صنعت فیلم‌های آموزشی رقیبی برای فیلم‌های عمومی گردد و...

و سخن آخر اینکه خیلی از پایه‌ها تغییر یافته و قرار است برخی از پایه و یا کتاب ها حداقل ۵ سال در چرخه استفاده بلاتغییر بماند پیشنهاد می شود تولید کتاب‌های درسی با ماندگاری و نگهداری بالا با مدیریت مدارس و همکاری اولیاء باز استفاده شود این اقدام سهم سزامندی در حفظ منابع و کمک به اقتصاد خانوار ها خواهد بود و یا با آموزش مهارت های استفاده از رایانه و تبلت؛ لوح فشرده را جایگزین کتاب‌های درسی جدید نمود.

کد خبر 3769344

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 0 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • عبدالهی ۲۲:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۵
   0 0
   دوست عزیز؛ یا خیلی ساده اید، یا خبر از داخل مدارس ندارید! جائی که در دانشگاه فرهنگیان آن هم در تهران، (نه روستای دوست محمد خان) یک کامپیوتر تو کلاس نیست که بتوانیم برای نشان دادن پاورپوینت استفاده کنیم. در مدرسه چه انتظاری است؟؟؟ البته آرزو بر جوانان عیب نیست.