تمامی امکانات برای رشد معنویت در جامعه فراهم شود

شیراز - نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: باید همه امکانات را به خدمت گرفت تا فضای رشد معنویت در جامعه فراهم شود و راه درست را به جوانان نشان داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی صدا و سیمای فارس، آیت‌الله اسدالله ایمانی، در دیدار با مدیرکل و معاونان صدا و سیمای مرکز فارس با بیان اینکه ارزش و اعتبار جامعه ما علی‌رغم تبلیغات حاشیه‌ای در معنویت و رشد و بالندگی گروهی و معنوی این مجموعه است، گفت: آنچه ما را به اینجا رسانده ایمان به خدا و اتکای به او، ارزش‌گذاری بر فضیلت‌های آسمانی و قدرگذاری بر ارزش‌های الهی بوده است.

وی افزود: اگر امروز در جهان صاحب عزت و افتخار هستیم که هستیم، ابزار مادی نیست و نتیجه گرایش‌های مادی نبوده بلکه آثار مستقیم ابعاد معنوی حرکت امت اسلامی، اخلاص، فداکاری و از خودگذشتگی این مردم خوب و صمیمی و ارزشمند بوده است.

آیت‌الله ایمانی، حضور گسترده مردم را در عاشورا، اربعین، نیمه شعبان و غیره را از جمله این موارد دانست و گفت: نه گرایش به غرب نه گرایش به شرق و نه داشتن کاخ‌های آنچنانی، امکانات آنچنانی و سلاح‌های پیشرفته، هیچکدام از آن‌ها به ما آن عزت و افتخار و آبرو را نداد و آنچه هست در سایه ایمان، تقوا و مقاومت در راه ایمان به خدا بود.

وی با بیان اینکه طبعاً آنچه که ما را در آینده نیز در جایگاه بلندتری قرار می‌دهد، همین موارد است، گفت: ما وظیفه داریم این روحیه را تقویت کنیم و آن را پرورش دهیم و فضا را بسازیم. همان‌گونه که در قانون اساسی هم به‌عنوان اولین وظیفه دولت اسلامی این معنی آمده رشد و نشر معارف حقه و معنویت در جامعه مسئولیت دولت‌هاست و قبل از اینکه در قانون اساسی باشد آیه قرآن است که آنانی که قدرت به آن‌ها دادیم و در زمین صاحب قدرت و مکنت شدند باید نسبت به اقامه نماز امر به معروف و نهی از منکر فعال، کوشا و جدی باشند.

امام جمعه شیراز خواهان سرمایه‌گذاری در این عرصه شد و گفت: باید همه امکانات را به خدمت گرفت تا فضای رشد معنویت در جامعه فراهم شود و جامعه به سمت و سوی معنویت حرکت کند البته خواه و ناخواه این حرکت باب طبع و باب میل جمع اقلی از مردم و جمع خاصی از جامعه نیست. آن‌ها دل در جای دگری دارند و آبشخور فکر و اندیشه آنان جای دگری است و طبعاً سیاست‌گذاری‌هایشان تأمین خواسته‌های اربابانشان است. اما این وظیفه ما وظیفه دلسوزان انقلاب و کسانی است که به آینده انقلاب علاقه‌مندند که فضای رشد معنویت را در جامعه فراهم کنند و در اینجا کار و برنامه آنقدر گسترده است که هر مقداری که قدم برداریم باز راه طی نشده فراوان است و مسیر نارفته بسیار.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه فارس استانی غنی است که دارای سرچشمه جوشان از نظر نیروهای انسانی و ارزش‌های متعالی است، گفت:‌ طبیعتا آنانی که هیچ‌گاه به فکر این جامعه و مملکت و این ملت نبوده‌اند در طول تاریخ ده‌ها سال متمادی بیکار ننشسته‌اند، کار کرده‌اند و یکی از نقاطی که روی آن متمرکز بوده‌اند استان فارس بوده و شهر شیراز بود.

آیت‌الله ایمانی با تصریح اینکه اگر به گذشته استان فارس و شیراز نگاه کنیم خواهیم دید این استان وسیع و گسترده، خار چشم نظام استکباری بوده است، گفت:  دویست سال قبل هرگاه کشور استعماری انگلیس یا پرتقال یا دیگران می‌خواستند به این مجموعه حمله بیاورند و منافع نامشروعشان را از این طریق دنبال کنند استان فارس همچون سدی آهنین مقابل آنان بود و ایستادگی کرد لذا دشمنان با برنامه‌ریزی‌هایی که داشتند حکومت زندیه را از استان فارس ساقط کردند و بلافاصله آن را به تهران منتقل کردند و قاجاریه را روی کار آوردند و به‌جای شیراز و جنوب، تهران را مرکز قرار دادند.

منتخب مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری با یادآوری  بخش‌هایی از تاریخ مربوط به دوران بعد از سقوط زندیه در شیراز گفت:‌ مرحوم میرزای بزرگ شیرازی و از آن روز تا به امروز در تمام ادوار تاریخ بدون استثنا مراجع بزرگواری از استان فارس و شهر شیراز در حوزه‌های علمیه نجف و قم، قد برافراشتند و با تمام قامت مقابل دشمنان خدا ایستادند.

وی ادامه داد: یک استان که در عرصه سخت‌افزاری آن‌چنان است و در عرصه نرم‌افزاری این‌چنین، در کنار آن دانشمندان و شخصیت‌ها و ادیبان و فرهیختگان فراوانی در جاهای مختلف خط و راه این بزرگان را دنبال می‌کردند لذا تحمل این استان با این شکل برای استعمار کار ساده‌ای نبود و لذا برای استان فارس برنامه‌ریزی شد.

آیت‌الله ایمانی با بیان اینکه دشمن از دو لبه قیچی برای استان فارس برنامه‌ریزی کرد، افزود: دشمن از یک طرف اعتقادات مردم را نشانه گرفت و از این طریق حزب توده را تقویت کرد و از سوی دیگر فضای لاابالی‌گری را در جامعه گسترش داد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه رسوبات این دو تفکر و این دو لبه قیچی، چیزی نیست که به سادگی از بین برود، گفت: رسوبات مانده و سربازان بی جیره و مواجب این دو برنامه هنوز در جامعه وجود دارند اما ما باید چه برنامه‌ای داشته باشیم و در مقابل چه راه و روشی را دنبال کنیم؟

وی ادامه داد: باید کارهای اصولی و ریشه‌ای و متقن و محکم، کارهایی که پایدار می‌ماند و آثار آن باقی می‌ماند در برنامه‌هایمان داشته باشیم و این کار سختی است. نیاز به کارشناس متعهد و مطمئن دارد. کارشناسانی که واقعاً دلسوز و با انگیزه برای آینده استان کار کنند. برنامه داشته باشند، برنامه‌هایی که بتواند این اصالت و هویت بلند را، این بر قله ایستادن را برای نسل‌های آینده حفظ کنیم و نگه بداریم و توسعه دهیم. امتیازات فراوانی در استان وجود دارد که هر کدام از آن‌ها می‌تواند مبدأ کارهای بزرگی باشد. تحلیل و پیگیری این امتیازات می‌تواند موثر باشد.

آیت‌الله ایمانی توجه به شبکه‌های اجتماعی را مورد تأکید قرار داد و گفت: امروزه آنچه بالاتر از رسانه‌های رسمی دارد کار می‌کند، رسانه‌های غیر رسمی و شبکه‌های اجتماعی است. این شبکه‌های اجتماعی امروزه نه تلویزیون بزرگ نیاز دارد، نه دیش ماهواره و نه امکانات دیگر، نه ساعت خاصی دارد. همیشه و همه جا و برای همه کس قابل دسترسی است و یک تفکر ممکن است یکباره ۱۰۰ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار دهد. خیلی ساده و راحت و بدون دردسرهای تولید یک برنامه، فضای مجازی می‌تواند موثر باشد.

وی تأکید کرد: امروز واقعاً جامعه ما نیاز دارد که جوانان و تحصیل کردگانش جمع شوند و با فناوری و تلا ش و نوآوری و روی دست آن‌ها زدن، ابتکار عمل را به دست بگیرند. مردم ما و به‌ویژه جوانان نشان داده‌اند که اگر میدان پیدا کنند توان ابتکار عمل را دارند و این را در عرصه‌های مختلف نشان داده‌اند.

امام جمعه شیراز، دوران انقلاب و دروان دفاع مقدس را نمونه‌های موفقی از حضور جوانان در عرصه‌های مختلف برشمرد و گفت: در دفاع مقدس جوانانی که تجربه نظامی نداشتند و نه دانشگاه افسری را دیده بودند و نه حتی سربازی رفته بودند، فضا برایشان مهیا شد و خود را نشان دادند. این جوانان آن روز که هیچ نداشتند این چنین درخشیدند، امروزکه این همه امکانات دارند و دولت در اختیارشان است اگر فضا باز شود چه می‌کنند؟ این چنین نیست که ما در عرصه فناوری‌های نوین عقب مانده باشیم یا عقب بمانیم.

آیت‌الله ایمانی تأکید کرد: باید فضار را برای جوانان باز کنیم و جهت‌دهی کرده و علامت‌گذاری کنیم که میان راه این جوان گمراه نشود، جوان می‌رسد به آنجا که باید برسد و ما امروز به این کار نیاز داریم کما اینکه دروا ن دفاع مقدس نیاز داشتیم.

وی تاکید کرد: امروز هم همه دنیا می‌خواهند در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی ما را به زانو در بیارود و این ما هستیم که باید این فضا را برای جوانانمان آماده کنیم و جهت‌دهی کنیم تا جوان‌ها کار کنند.

آیت‌الله ایمانی گفت: این گفتمان باید بر جامعه حاکم شود و جامعه به این سمت برود که تمام جوان‌هایی که استعداد و آمادگی و انگیزه دارند و دلسوز انقلاب و نظام هستند، در عرصه فضای مجازی حضور پیدا کنند و سربازان بی‌نام و نشان امام زمان باشند و بتوانند ضربه‌های کاری هم در عرصه دفاع و هم در عرصه تهاجم به دشمن وارد کنند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با تاکید بر اینکه مقابله با دشمن تنها مبارزه با شمشیر و موشک نیست، بلکه در تمام عرصه‌ها مبارزه وجود دارد، گفت: ما امروز مبارزه شبکه‌های اجتماعی داریم و در زمانی نیز مبارزه آنتن‌ها داشتیم لذا باید در این عرصه آن‌قدر قوی و آماده باشیم که مقابله به مثل کنیم و این تکلیفی است که بر عهده ماست.

کد خبر 3772698

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =