انتشار کتاب «آمریکا در خارج»/ نقش جهانی ایالات متحده در قرن ۲۱

کتاب «آمریکا در خارج از کشور» به قلم «استفان جی . بروکز» و «ویلیام سی. ولفورث» از سوی انتشارات دانشگاه «آکسفورد» منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، با گذشت پانزده سال از ورود و دامن زدن آمریکا به جنگ های گسترده خاورمیانه، شاید کاهش رشد اقتصادی و ایجاد رقابت های افراطی در سطح بین المللی، ملموس ترین نتایج دخالت این کشور در چنین جنگ هایی باشد.

 بسیاری از کارشناسان مسائل بین المللی به همراه تعداد زیادی از سیاستمداران آمریکایی معتقدند که این کشور تقریبا در تمامی این جنگ ها با شکست و یا در خوشبینانه ترین حالت، با بن بستی مواجه شده که همچون باتلاقی راه پس و پیش را بر روی واشنگتن بسته است.

اما سوال اینجاست که با توجه به شرایط موجود، چه بر سر موقعیت و جایگاه آمریکا در نظام بین الملل خواهد آمد؟ آیا آمریکا می تواند در آینده هم همچنان به عنوان تنها ابرقدرت جهان باقی مانده و هژمونی خود را بر جهان حفظ کند یا موقعیت این کشور به خطر خواهد افتاد؟ آیا آمریکایی ها باید به استراتژی خود که با اتمام جنگ سرد آن را اتخاذ کرده و هنوز هم به آن ادامه می دهند، ادامه دهند یا اینکه بهتر است به خانه خود بازگشته و به حل مشکلات داخلی خود بپردازند؟

حقیقت این است که نه تنها بسیاری از سیاستمداران این کشور، بلکه بسیاری از مردم آمریکا موافق اتخاذ سیاست انزوا توسط آمریکا بوده و معتقدند بهتر است آمریکا نیروهای خود را از صحنه جنگ های مختلف در دنیا عقب کشیده و به خانه باز گرداند.

«استفان جی . بروکز» و «ویلیام سی. ولفورث»، از اساتید «کالج دارتموث» آمریکا و دو نویسنده کتاب «آمریکا در خارج از کشور» با دفاع از نقش جهانی آمریکا در دوران پس از پایان جنگ جهانی دوم معتقدند که جهان پس از جنگ، بر دو مبنا استوار شده است: نقش آمریکا به عنوان قدرتمندترین کشور جهان و تصمیم استراتژیک این کشور برای درگیری عمیق در جهان.

نویسندگان کتاب حاضر معتقدند، آمریکا با تعقیب سه هدف عمده، اقدام به توسعه منافع خود در جهان کرد: کاهش تهدیدات علیه این کشور به وسیله مدیریت محیط امنیتی مناطق کلیدی، ارتقاء نظم اقتصادی لیبرال در جهت گسترش رفاه جهانی و داخلی و نهایتا پشتیبانی از شبکه سازمان های بین المللی در راستای تامین منافع خود.

آنها همچنین معتقدند با اینکه آمریکا اشتباهاتی در برخی مقاطع دوره ای داشته، اما در مجموع دستاوردهای این کشور در سطح جهانی فوق العاده بوده است.

اما نویسندگان کتاب مذکور در پاسخ به این سوال که در صورت عقب کشیدن آمریکا از بخش های مختلف جهان، آیا باز هم منافع این کشور تامین خواهد شد یا خیر؛ معتقدند که در صورت عقب نشینی، به طور حتم امنیت و منافع اقتصادی این کشور به خطر خواهد افتاد.

نویسندگان کتاب «آمریکا در خارج از کشور» در بخش دیگری از کتاب خود می نویسند: با اینکه آمریکا باید در مسائل جهانی دخالت کند، اما این کشور باید همچنین بر حفظ منافع حیاتی خود نیز تمرکز و تاکید کند. این منافع از دید نویسندگان کتاب عبارتند از: کاهش رقابت میان قدرتهای بزرگ و رقابت امنیتی در اروپا، آسیا و خاورمیانه، توسعه اقتصاد جهانی و حمایت از نظام نهادهای چند منظوره در جهت توسعه منافع آمریکا.

لذا از دید نویسندگان برای رسیدن به این اهداف، آمریکا باید خطر حضور در بخش های مختلف دنیا و دخالت در مناطق کلیدی را به جان بخرد.

کد خبر 3772871

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =