۸.۲ درصد جمعیت خراسان رضوی سالمند هستند

مشهد ـ نزدیک به ۸.۲ درصد از جمعیت خراسان رضوی را سالمندان تشکیل می‌دهند که تعداد یک‌هزار و ۴۰۰ نفر در آنان در مراکز سالمندان استان اقامت دارند.

خبرگزاری مهر - گروه استانها: روزهای عمر را یکی پس از دیگری تلاش کرده‌اند تا میوه‌های عمر خود را به ثمر برسانند. در مقابل خواسته‌های فرزندانش، دست بر روی علایق خود گذاشته تا مبادا کودکانشان احساس کمبودی کنند. با تمام وجود سعی کرده و امروزِ خویش را به‌پای آینده فرزندانشان پیر کرده‌اند. اما اکنون‌که نیازمند توجه همین فرزندان هستند، به دلایل مختلف در گوشه سرای سالمندان چشم‌به‌در منتظر دیدارشان‌اند. حتی در این شرایط نیز وقتی با آن‌ها به صحبت می‌نشینی، برای تسکین خود می‌گویند که به علت مشغله کاری فرزندانشان و خواسته‌ی خود در خانه سالمندان اقامت دارند.

به بهانه روز سالمند به یکی از سرای سالمندان شهر مشهد رفتم. از درب ورودی که به داخل می‌روی حس عجیبی سراسر وجودت را فرامی‌گیرد. در گوشه حیاط پیرمردی، بروی نیمکت زیر درختی نشسته است و با دست‌هایی که فراز و نشیب‌های روزگار آن‌ها را پیر و لرزان کرده، دسته‌ی عصای خود را گرفته است. به کنار او می‌روم پس از اجازه گرفتن در کنارش می‌نشینم.

پیرمرد خود را حسین معرفی می‌کند و می‌گوید: بازنشسته ارتش هستم و بعد از فوت همسرم و چون تنها شده بودم و نیاز به مراقبت داشتم، دو سال است که اینجا هستم.

از او پرسیدم، مگر فرزندی نداری؟ حسین اندکی روی نیمکت جابجا شد و عصا را به دست دیگرش داد و گفت: «سه فرزند دارم اما آن‌ها هرکدام برای خود زندگی و مشغولیت‌هایی دارند. من از آن‌ها انتظار ندارم که مراقب من باشند. اینجا همه هم سن و سال‌های من هستند و از من نیز به‌خوبی مراقبت می‌کنند.»

به دست‌هایش خیره شدم و پرسیدم، روزی با همین دست‌ها برای موفقیت فرزندانت تلاش کردی، آن موقع هم می‌توانستی بگویی، کسی از من انتظار نداشته باشد چون من هم برای خودم زندگی دارم؟ لبخند زیبایی بر روی لبانش نقش‌بست و جواب داد: من پدر آنان بودم وظیفه بزرگ کردن و تهیه نیازهای آنان بر عهده‌ی من بود. من وظیفه‌ی خود را انجام دادم و در قبالش هیچ انتظاری از آنها ندارم. همین‌که هفته‌ای یکی دو بار به من سر می‌زنند من خوشحالم.

از او درباره زندگی در سرای سالمندان پرسیدم و او جواب داد: هیچ جا خانه خود آدم نمی‌شود و روزها به‌کندی می‌گذرد اما بازهم زندگی در اینجا راحت است و به ما رسیدگی می‌کنند. داروهایمان را سروقت می‌دهند. پرستارهای مهربانی دارد. گاهی خستگی باعث ناراحتی آنان می‌شود اما در انجام وظایفشان کوتاهی نمی‌کنند.

صدای یکی از پرستاران توجه ما را به سمت خود جلب می‌کند که خطاب به حسین می‌گوید، هوا سرد است باید به داخل ساختمان برود.

همراه با وی به داخل ساختمان می‌روم. داخل مرکز حسین من را به اتاق خود برده و به هم‌اتاقی‌اش معرفی می‌کند و می‌گوید: او قبل از من اینجا بوده اما در این چند سال کسی به او سر نزده است. فقط یک سال قبل نوه‌اش برای روز پدر به دیدنش آمد که خیلی باعث خوشحالی او شد.

برای اینکه او را زیاد خسته نکنم خداحافظی می‌کنم و در مجموعه قدم زدن می‌زنم. اتاق‌ها با تخت‌هایی که کنار هم گذاشته‌شده یکنواختی خاصی به اینجا می‌دهد. پدران و مادرانی که تنها روز را یکی پس از دیگری سپری کرده و چشم‌انتظار روز ملاقات هستند تا فرزندانی که جوانی خود را به پایشان پیر کرده‌اند، به دیدارشان بیایند.

از مرکز خارج می‌شوم و برای گفتگو در خصوص خانه‌های سالمندان راهی بهزیستی خراسان رضوی می‌شوم تا با مسعود فیروزی، معاون توان‌بخشی بهزیستی استان به گفتگو بنشینم.

فیروزی در ارتباط جمعیت آماری سالمندان گفت: حدود ۸.۲ درصد از جمعیت استان را سالمندان به خود اختصاص داده‌اند و خوشبختانه با توجه به فرهنگ احترام به سالمندان و حضور بزرگتر ها در کنار خانواده، که به‌درستی در استان محقق شده است تنها یک هزار و ۴۰۰ نفر در مراکز سالمندان استان اقامت دارند.

وی افزود: در استان خراسان رضوی ۳۶ مرکز شبانه‌روزی و ۲ مرکز روزانه در حال فعالیت هستند، که از این تعداد ۲۰ مرکز شبانه‌روزی و یک مرکز روزانه به مشهد اختصاص داشته و در حال توان‌بخشی و نگهداری از سالمندان هستند.

معاون توان‌بخشی بهزیستی خراسان رضوی گفت: تمامی مراکز سالمندان استان با اخذ مجوز از سازمان بهزیستی و تحت نظارت این سازمان، کنترل و هدایت می‌شوند و تمامیِ این مراکز در بخش خصوصی مشغول به کار می‌باشند.

مرکز نگهداری سالمندان با درجه سه در خراسان رضوی وجود ندارد

وی در توضیح رتبه‌بندی مراکز نگهداری سالمندان بیان کرد: سازمان بهزیستی کشور، مراکز را به سه دسته درجه‌یک، دو و سه تقسیم‌بندی کرده است. خوشبختانه در خراسان رضوی بالغ‌بر ۹۰ درصد از مراکز سالمندان رتبه یک را به خود اختصاص داده‌اند،۱۰ درصد رتبه دو را در اختیاردارند و مرکز درجه سه در استان نداریم.

فیروزی اضافه کرد: نظارت و کنترل بر خانه‌های سالمندان در چند سطح انجام می‌پذیرد؛ سطح نخست، نظارت توسط کارشناسان شهرستان در قالب بازدیدهای تخصصی بهداشت، متخصین سالمندان، توان‌بخشی و نظارت بر نحوه نگهداری انجام می‌پذیرد. سطح دوم را کارشناسان نظارتی استان تشکیل می‌دهند که بر اساس برنامه و تقویم از پیش‌ تعیین شده، کار نظارت و کنترل مراکز را انجام می‌دهند. سطح سوم توسط کارشناسان سازمان بهزیستی کشور به‌صورت سالانه برنامه‌ریزی‌شده که توسط کارشناسان استان، مراکز را مورد برسی و نظارت قرار می‌دهند.

وی بابیان اینکه مراکز نگهداری از سالمندان دارای یک ساختار تعریف‌شده و با طراحی کاملی هستند، گفت: برای آمادگی و رسیدگی کامل به سالمندان در مراکز، پزشک، روان‌پزشک، پرستار حضور دائم دارند.

یک هزار و ۴۰۰ نفر در مراکز سالمندان خراسان رضوی نگهداری می‌شوند

معاون توان‌بخشی بهزیستی خراسان رضوی گفت: با توجه به اینکه بسیاری از سالمندان مقیم در مراکز، مجهول هویت و یا فاقد سرپرست هستند و نیز حتی در صورت بهره‌مند بودن از سرپرست تأثیر مؤثری ندارند، تقریباً تمام بحث‌های پیگیری مسائل بهداشتی درمانی و مراقبتی آنها به سازمان بهزیستی محول می‌شود و از تعداد هزار و ۴۰۰ نفر مقیم در سرای سالمندان استان، تنها ۴۰۰ نفر از آنان تحت پوشش حمایتی خانواده‌هایشان پذیرش‌شده‌اند و هزار نفر دیگر با تأمین یارانه مراقبتی از سوی سازمان بهزیستی در مراکز اقامت دارند.

وی با بیان شعار جهانی«نه به تبعیض سنی» افزود: اگر اکنون به فضا و مبلمان شهری نگاهی داشته باشیم، با این مورد مواجه می‌شویم که نسبت به ناتوانی و کم‌توانی سالمندان، پیش‌بینی لازم صورت نپذیرفته و وسایل نقلیه عمومی برای استفاده راحت این افراد نیز حتی در نظر گرفته نشده است.

فیروزی گفت: مسئولین نباید برای جایگاه سالمندان در میان خانواده تنها به‌صورت شعاری ابراز نگرانی کنند بلکه باید برای حفظ جایگاه آنان در جامعه تلاش شود و برای رفاه و آرامش آنان نیز اقداماتی دیده شود، در سبد سلامت سالمندان با توجه به اینکه هزینه‌های آنان با افزایش سن نیز بالا می‌رود تمهیداتی اندیشیده شود تا شرایط برای حفظ و حضور هر چه بیشتر سالمندان در میان خانواده‌ها و صحنه جامعه محیا شود.

کد خبر 3785355

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =