رضایت مردم با رونمایی کتاب مدیریت شهری و تبلیغات محقق نمی‌شود

مشهد ـ رئیس شورای عالی شهرستان‌های خراسان رضوی با بیان اینکه رضایت مردم با رونمایی کتاب مدیریت شهری و تبلیغات محقق نمی‌شود، گفت:جذب سرمایه‌گذار هنر است که یکی از راه‌های آن اعتمادسازی است.

به گزارش خبرگزاری مهر - گروه استانها: هدف از تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا، مشارکت مردم از پایین‌ترین تا بالاترین سطح جامعه در اداره امور کشور، در جهت تأثیر مثبت و روان‌سازی امور اجرایی است. در شوراهای اسلامی شهر و روستا، اصولی از قبیل حفظ هویت و اصالت شهرها و روستاها، پایبندی به معماری اسلامی و ایرانی، رعایت زیبایی، استحکام بناها و بسیاری موارد ازاین‌دست باید مدنظر قرار گیرد.

غلامرضا بصیری پور، رئیس شورای عالی شهرستان‌های خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در مجموع ۳۸ هزار شورای اسلامی شهر و روستا در کشور فعالیت دارند، بیان کرد: از این تعداد سه هزار شورا مربوط به شهرها می‌باشد که مشهد از نظر تعداد اعضا طی چهار دوره شورای اسلامی شهر، بعد از تهران در جایگاه دوم قرار دارد.

وی افزود: با توجه به اینکه مدیریت شهری تنها  معطوف به شهرداری نمی‌شود و دستگاه‌های بسیاری  متولی این امر هستند در راهبری و مدیریت واحد شهری مشهد، شاهد نقص هستیم البته مشکلی که در این حوزه وجود دارد نبود قانون تعریف‌شده در خصوص همکاری دستگاه‌ها و سازمان‌ها به‌صورت متمرکز یا در قالب مدیریت شهری است.

نگاه مدیران دولتی رویکرد شورایی ندارد

رئیس شورای عالی شهرستان‌های خراسان رضوی عنوان کرد: به دلیل ساختار متمرکز کشور در رده‌های مختلف، متأسفانه باگذشت زمان این تمرکز در سازمان‌های مختلف بیشتر می‌شود. پیش‌ازاین تفکر شکل‌گیری پارلمان محلی وجود داشت که باگذشت زمان و عملکرد ضعیف پارلمان‌ها، منجر به تقویت نظام متمرکز حاکم بر سازمان‌ها و نهادها شده است. تفکری که در حال حاضر در دولت و بسیاری از مدیران دولتی وجود دارد، نگاه تقویت شورایی نیست.

وی گفت: ممکن است شوراهایی نظیر شورای اسلامی مشهد  و چند شهر دیگر، نگاه تمرکززدایی داشته باشند اما، اکثر شهرهای کشور که درآمد نسبتاً مناسبی دارند به دلیل نداشتن مدیریت صحیح متأسفانه قادر به اداره شهر نیستند و با بحران مواجه شده‌اند.

در شورای اسلامی شهر مشهد وقت مناسب و کافی برای رسیدگی به امور مردم و شهرداری صرف می‌شود، اما نکته مهم این است که نتیجه و خروجی این وقت گذاری، تا چه حدی می‌تواند اثربخش باشد

بصیری پور با اشاره به مدیریت شهری مشهد ادامه داد: در شورای اسلامی شهر مشهد وقت مناسب و کافی برای رسیدگی به امور مردم و شهرداری صرف می‌شود، اما نکته مهم این است که نتیجه و خروجی این وقت گذاری، تا چه حدی می‌تواند اثربخش باشد.

وی مطرح کرد: با توجه به حضور در شورای دوم، سوم و چهارم و ارزیابی شوراهای این سه دوره، می‌توان گفت که در دوره چهارم شاهد صرف وقت بیشتری برای مدیریت شهری هستیم. اما خروجی این شورا نیز با مشکلاتی همراه است. برای مثال گاهی لایحه‌هایی در شورای شهر مشهد مطرح می‌شود که در پایان نسبت مقدار وقت صرف شده به خروجی آن، تنها نشان‌دهنده اتلاف وقت است.

عضو شورای اسلامی مشهد با بیان اینکه یکی از سیاست‌های مهم در شورای چهارم سرمایه‌گذاری در جهت رونق شهر است، گفت: رونق اقتصادی ممکن است تنها در بازار دیده شود، اما اقتصاد شهری معطوف به تجارت نمی‌شود و درصدی از آن به اشتغال صنایع مربوط است؛ برای مثال می‌توان به صنعت ساختمان با ایجاد بیش از هزار فرصت شغلی و یا صنعت گردشگری با ظرفیت ۷۰ هزار تخت اقامتی اشاره کرد.

وی تقویت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف  شهر را عامل رونق اقتصادی دانست و گفت: متأسفانه با وجود پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های شهر مشهد این امر احساس نمی‌شود هرچند ممکن است برخی ادعا کنند که رونق نسبی اقتصادی در مشهد مخالف جریان رکود اقتصادی در کل کشور است؛ اما با توجه به وجود امام رضا(ع) و حضور بیش از ۲۵ میلیون زائر داخلی و خارجی و ظرفیت بالای این شهر، بیان این موضوع پذیرفتنی نیست.

اعتماد سازی یکی از راه‌های جذب سرمایه‌گذار است

بصیری پور با مقایسه پنج ماه نخست امسال با مدت مشابه سال گذشته ابراز کرد: با توجه به کاهش ۵۰ درصدی پروانه‌های ساختمانی صادرشده، تعداد ورودی زائران و میزان سرمایه‌گذاری انجام‌شده، در پنج ماه ابتدایی سال ۹۵ نسبت به این دوره زمانیِ در سال ۹۴، متوجه رکود اقتصادی در مشهد می‌شویم؛ درحالی‌که به دلیل تردد زائران و اشتغال‌زایی در حوزه گردشگری مشهد، رکود اقتصادی نباید در این شهر وجود داشته باشد.

چگونگی ایجاد درآمدهای مبتنی بر اقتصاد شهری مسئله مهمی است که باید به آن پرداخته شود

وی تصریح کرد: چگونگی ایجاد درآمدهای مبتنی بر اقتصاد شهری مسئله مهمی است که باید به آن پرداخته شود؛ به‌طور مثال با افزایش مدت اقامت زائر در مشهد می‌توان سرمایه بیشتری را جذب کرد که این بخشی از اقتصاد شهری محسوب می‌شود.

عضو شورای عالی استان‌های کشور با بیان اینکه متأسفانه به دلیل تفکر و نوع نگرش در مدیریت کنونی، اعتمادسازی برای سرمایه‌گذاری در مشهد انجام‌ نشده است، اضافه کرد: جذب سرمایه‌گذار هنر است که یکی از راه‌های آن اعتمادسازی است. اگر فضای شهر به سمتی حرکت کند که سرمایه‌ای تزریق نشود و از ظرفیت‌های موجود نیز استفاده نشود دیگر سرمایه‌گذاری وجود نخواهد داشت در همین راستا نوع نگرش مدیریت شهری در این موضوع جایگاه ویژه و تعیین‌کننده‌ای دارد.

وی با اعلام اینکه بیش از ۵۰ نفر با مدیریت شهری مشهد مرتبط هستند، گفت: ۲۵ نفر در شورای اسلامی شهر، ۱۰ نفر شهردار، معاونین شهرداری و۱۰ نفر از میراث فرهنگی،گردشگری و ارشاد در حوزه مدیریت شهری دارای جایگاه هستند و با توجه به ناهماهنگی نظرات این افراد در استان، بی‌اعتمادی اثرگذار شده است و به‌جای شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری، به‌مرور آن‌ها را از دست می‌دهیم.

بصیری پور بیان کرد: با تدوین یک طرح جامع سرمایه‌گذاری و اتفاق‌نظر مدیران شهری، می‌بایست زمینه اعتمادسازی برای سرمایه‌گذاری فراهم شود و با تشویق سرمایه‌گذار بخش خصوصی، نگاه اقتصادی را به این‌سو هدایت کنیم.  

تنها ۱۵ درصد زائران مشهد لوکس هستند

وی در خصوص استفاده از پتانسیل اقتصادی زائران امام رضا(ع) گفت: هدف اصلی  مهمانان شهر مشهد، زیارت بارگاه امام هشتم است، اما در کنار زیارت باید زمینه تفریح آن‌ها نیز فراهم شود تا بتوان مدت اقامت آنان را افزایش داد. به‌طور مثال وجود چند مجموعه آبی و مرکز خرید بزرگ در شهر که یکی از دلایل حضور زائران است را باید مورد تشویق و حمایت قرار داد.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد افزود: از میان زائران مشهد تنها ۱۵ درصد آنان زائران لوکس هستند، بدین معنا که با بهترین امکانات به زیارت امام رضا(ع) مشرف می‌شوند اما باید برای دیگر  زائران که با حداقل امکانات وارد این شهر معنوی می‌شوند تدبیری اندیشید که خوشبختانه طی چند سال اخیر آستان قدس رضوی، پیشنهاد احداث هشت زائرسرای ارزان‌قیمت را داده است که منجر به رفاه بیش‌از پیش زائران مشهد می‌شود.

وی با اشاره به مدت ریاست خود در شورای عالی استان‌های کشور گفت: متأسفانه استان از این فرصت به وجود آمده به‌خوبی استفاده نکرد یعنی این موضوع ساده دیده شد و برخی افراد نیز از این موضوع راضی و خوشحال نبودند و درمجموع رغبتی برای انسجام شوراها در کشور وجود ندارد.

مشخصه بارز شورای دوم هماهنگی و وحدت اعضا با یکدیگر بود؛ شورای سوم نیز دارای تخصص بود و برخی معتقدند که شورای چهارم تخصص و هماهنگی را باهم داراست عضو شورای عالی استان‌های کشور اضافه کرد: در مدت یک سال حضور بنده در شورای عالی استان‌های کشور به عنوان رئیس  این نهاد مسائل بسیاری را پیگیری کرده و با صرف هزاران ساعت و اقامت‌های شبانه‌روزی در بیش از ۳۰ استان کشور نتایج مثبتی حاصل شد.

وی در پاسخ به این پرسش که در سال پایانی شورای چهارم، ارزیابی شما از عملکرد این شورا چگونه است، گفت: شهردار می‌بایست به شهر و امور مربوط به آن تسلط داشته باشد، مکان‌ها و قومیت‌های ساکن در شهر را بشناسد؛ ازاین‌رو از ابتدا به شهردار انتقاداتی داشتم.

رضایت مردم با معرفی و رونمایی کتاب مدیریت شهری و تبلیغات محقق نمی‌شود

بصیری پور با بیان انیکه دیدگاه من در خصوص انتقادات به شیوه مدیریت شهری روشن است، عنوان کرد: برای مثال پلمپ بخش‌هایی از یک هتل به دلیل بدهی عوارض شهرداری آن‌هم در ایامی چون روزهای قبل از میلاد امام رضا(ع) و جابجایی زائر ساکن در آن هتل کار منطقی نیست، زیرا باعث نارضایتی زائران می‌شود و این عدم رضایت برای اقتصاد شهر می‌تواند زیان‌آور باشد.

وی ابراز کرد: مدیریت شهری در رضایت مردم خلاصه‌شده و با معرفی و رونمایی کتاب مدیریت شهری و تبلیغات این رضایت محقق نمی‌شود، بلکه باید عدالت اجتماعی در شهر برقرار باشد.

رئیس شورای شهرستان‌های استان در انتها با توصیف هر یک از شوراهای گذشته گفت: مشخصه بارز شورای دوم هماهنگی و وحدت اعضا با یکدیگر بود؛ شورای سوم نیز دارای تخصص بود و برخی معتقدند که شورای چهارم تخصص و هماهنگی را باهم داراست اما باید متخصص مرتبط با مدیریت شهری داشته باشیم.

وی با اشاره به جمع‌بندی از عملکرد شهرداری مشهد بیان کرد: بنده نظر شخصی‌ام  را چند ماه دیگر بیان می‌کنم زیرا نمی‌خواهم در حال حاضر دیدگاه‌ها به عملکرد مدیریت شهری  منفی شود.

کد خبر 3786223

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =