مبارزه با تروریسم و ارایه افق سیاسی راه خروج از بحران سوریه است

معاون عربی و افریقای وزارت امور خارجه گفت: توجه جدی به مبارزه با تروریسم و همزمان ارائه یک افق سیاسی قابل قبول از آینده سوریه مبتنی بر اصل اساسی انتخاب مردم این کشور، راه حل ضروری است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، استفان دیمیستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه در دیدار با جسین جابری انصاری معاون عربی و افریقای وزارت امور خارجه، شرایط فعلی موجود در این کشور را حساس تر از همیشه توصیف کرد و با اشاره به نقش محوری جمهوری اسلامی ایران در منطقه، ایران را کشوری مهم و تاثیرگذار در کمک به حل بحران سوریه دانست.  

دیمیستورا تاکید کرد: تعریف تروریسم از منظر سازمان ملل روشن است و مطابق قطعنامه های شورای امنیت داعش، النصره و گروههای مرتبط با القاعده سازمان های تروریستی محسوب می شوند.

معاون وزیر امور خارجه نیز در این دیدار با اشاره به وجوه سه گانه انسانی، سیاسی و امنیتی بحران سوریه گفت: مسئله انسانی، فوری ترین بعد بحران بوده و توجه جدی و چاره اندیشی برای مهار فاجعه انسانی ضروری است.  

وی افزود: بی توجهی به مقابله موثر با تروریسم و عدم پذیرش این اصل که راه حل سیاسی تنها راه حل بحران سوریه است، به استمرار بحران و افزایش ابعاد فاجعه انسانی انجامیده است.

جابری انصاری رویکرد برخی بازیگران موثر در بحران سوریه را استمرار روش نظامی جهت تحقق اهداف خاص سیاسی خود دانسته و بر ضرورت حل سیاسی بحران تاکید کرد.

معاون وزیر امور خارجه افزود: تشخیص درست مشکل و توافق مفهومی بازیگران موثر پیرامون برخی اصول کلی، مقدمه ضروری حل سیاسی بحران می باشد.

جابری انصاری تعدد بازیگران موثر و ابعاد پیچیده داخلی، منطقه ای و بین المللی بحران سوریه را از جمله عوامل طولانی شدن بحران سوریه برشمرد و با اشاره به عدم موفقیت توافق آتش بس روسیه و آمریکا افزود: یکی از محوری ترین مواد توافق یادشده جدا سازی گروه های مسلح از جبهه النصره بود اما عملا این اتفاق نیفتاد بلکه برعکس شاهد اتحاد گروه های مسلح و همبستگی آنها با النصره بودیم.

جابری انصاری همراهی و مشارکت غالب بازیگران موثر در بحران سوریه را برای موفقیت هرگونه توافق و راه حلی ضروری دانست و گفت: بازیگران اصلی باید به سمت مفاهمه پیرامون اصول اساسی حل بحران بروند و یکی از موضوعات مهم و ضروری در این زمینه توجه جدی به مبارزه با تروریسم و بطور همزمان ارائه یک افق سیاسی قابل قبول از آینده سوریه مبتنی بر اصل اساسی انتخاب مردم این کشور می باشد.

دیمیستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه در روزهای آینده با نمایندگان دیگر کشورهای اصلی موثر در روند حل بحران سوریه گفتگوها و رایزنی های جداگانه ای در ژنو خواهد داشت.

کد خبر 3789831

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =