امربه‌معروف همراه با احترام و اعتدال باشد/در اجرا مشکل داریم

همدان- مدیرکل تولید صنعتی ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر بابیان اینکه باید امربه‌معروف همراه با احترام و اعتدال باشد، گفت: در چگونگی اجرای این فریضه مشکل داریم.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا بازرگان در همایش روسا و اعضای ستادها و شوراهای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه های اجرایی استان همدان بیان کرد: قانون مصوب و جدید امر به معروف در تاریخ ۳۷ ساله انقلاب بی نظیر است.

وزیر کشور در جلسه ای عنوان کردند با تصویب قانون جدید امر به معروف ملاحظات از بین رفت و دولت می تواند با تمام توان در خدمت اجرای امر به معروف باشدوی با ذکر اینکه این قانون دارای ۲۴ ماده و ۲۱ دستورالعمل اجرایی است افزود: وزیر کشور در جلسه ای عنوان کردند با تصویب قانون جدید امر به معروف ملاحظات از بین رفت و دولت می تواند با تمام توان در خدمت اجرای امر به معروف باشد.

مدیرکل تولید صنعتی ستاد امر به معروف و نهی از منکر با ذکر اینکه امر به معروف «استانداردسازی» است اظهار کرد: امروز امر به معروف به‌صورت جدی وارد فضای اداری شده به‌گونه ای که هم اکنون ۹ وزیر عضو ستاد امر به معروف هستند با این اوصاف نمی توان به اصل هشتم قانون اساسی بی تفاوت بود.

وی با ذکر اینکه امر به معروف هنر است گفت: نباید کسی را به زور به مجموعه امر به معروف هدایت کرد چون هر فردی توان اجرای این فریضه را ندارد.

فریضه امر به معروف و نهی از منکر مهارت تفکر انتقادی است

وی تاکید کرد: مسئولان و متولیان چقدر به نیروها در زمینه نحوه واکنش هنگام مواجهه با منکر آموزش داده اند؟ آیا به نیروها یاد داده اند که فریضه امر به معروف و نهی از منکر مهارت تفکر انتقادی است و انتقاد خوب انتقادی است که به جای انتقام تبدیل به احترام شود؟

مدیرکل تولید صنعتی ستاد امر به معروف و نهی از منکر با بیان اینکه منتقد منحرف نیست بلکه محترم است، گفت: آیا در دستگاههای اجرایی کشور افراد منتقد را محترم می شمارند یا منحرف؟

بازرگان اضافه کرد: قطب نمای امر به معروف و نهی از منکر هرگز از ادب و احترام دور نمی شود و باید امر به معروف همراه با احترام و اعتدال باشد چون حتی با وجود تصویب قانون جدید نمی توان با بی احترامی و درشت گویی با دیگران برخورد کرد.

وی بیان کرد: برخی کارمندان با اجرای امر به معروف و نهی از منکر به جای برانگیخته و دلسوز شدن دنبال تجسس از دیگران می روند.

فریضه امر به معروف و نهی از منکر یعنی کارکنان دستگاه های اجرایی نسبت به تکانه های اجتماعی واکنش نشان دهندمدیرکل تولید صنعتی ستاد امر به معروف و نهی از منکر افزود: فریضه امر به معروف و نهی از منکر یعنی کارکنان دستگاه های اجرایی نسبت به تکانه های اجتماعی واکنش نشان دهند.

وی تاکید کرد: در صورت بی توجهی آمر به معروف به مسئله آموزش، کارت موجود در جیب آمر به معروف تبدیل به کارد می شود.

مدیر کل مراکز تولیدی ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: امروز کشورهای پیشرفته جهان پیام امر به معروف را دریافته اند.

امر به معروف از ما پاسخگویی و پرسشگری را می خواهد

بازرگان افزود: امروز در فضای کشور ما جواب تذکر، توبیخ است نه تشکر، در حالی که در بسیاری از کشورهای پیشرفته در حوزه قراردادهای اجتماعی به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر پی برده اند.

وی تصریح کرد: در برخی از ادارات می شنویم کارمند می گوید مگر من اینجا نشسته ام که به شما جواب بدهم در حالیکه امر به معروف از ما پاسخگویی و پرسشگری را می خواهد.

وی با ذکر اینکه کار شورای امر به معروف در چنین فضایی بسیار سخت است بیان کرد: استاندارد سازی رفتار، تولید، خدمات و فرهنگ تشکر و تذکر در نظام اداری بسیار مهم است.

مدیرکل تولید صنعتی ستاد امر به معروف و نهی از منکر افزود: اگر تفکر انتقادی با فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر شکل بگیرد همه مدیران از آن استقبال می کنند چون باعث تولید منافع می شود.

بازرگان تاکید کرد: ما در چیستی و چرایی امر به معروف و نهی از منکر مشکلی نداریم بلکه در چگونگی اجرا مشکل داریم که باید اینها را آموزش داد.

کد خبر 3791176

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =