نمي توان از كار شتابزده جواب مثبت گرفت / توصيف و حماسه در ادبيات با هم تعارض ندارند

اسماعيل اميني - شاعر معاصر ، گفت : حماسه يكي از انواع ادبي و مبتني بر توصيف است ، يعني شيوه اصلي " حماسه " توصيف است و با هم تقابلي ندارند ، اگرچه شخصيت رسول اكرم (ص) آميزه اي از همه اينهاست ، انبياء و اولياي الهي از اين نظر كه فرستاده خدا و هادي بشرند بيشتر مورد توجه ما هستند .


اين شاعر در گفتگو با خبرنگار فرهنگ و ادب مهر، با بيان اين مطلب افزود : كار آثار ادبي و شعر،  پرداختن و تحليل نيست بلكه نگاه  هنري به رويدادها و شخصيت ها و باورها است ، بنابراين توقع تحليل ازشعرو شاعر توقع درستي نيست .

اسماعيل اميني تصريح كرد : البته در گذشته بدين صورت بوده ، مثلا كار برخي منظومه سرايان ، منظوم كردن رخدادها يا تحليل بوده است ، اما كارشعر اين نيست بلكه نگاه هنري و عاطفي به مفاهيم است ،  اين اشتباه گاهي از مراكز فرهنگي ما سر مي زند ، مثلا در فراخوان هاي شعر، در موضوع بندي " تحليل " از شاعر مي خواهند ، براي اينكه آنچه كه بتوان درنثرنوشت ، جايي درنثر و مقاله دارد و اگر فكر كنيم كه شعرهمان نثري است كه نظم و قافيه گرفته است غلط است ، شعر چه در صورت نظم و قافيه دارش و چه به صورت سپيد ، نگاهي متفاوت به يك پديده دارد ، مثلا ممكن است يك شخصيت برجسته باشد و يا يك پديده تاريخي . در گذشته اين كارها مي شده به اين دليل كه شعر رسانه موثري بوده است ، اما حالا وضع فرق كرده است .  

اين شاعر كه آثاري ادبي با درونمايه طنز نيز در كارنامه ادبي خود دارد ، يادآور شد : زبان شعر زبان ايجاز و فشردگي وابهام و چند معنايي است ، درحالي كه تحليل نيازبه يك بيان منطقي استلالي و علمي دارد و اين كار كار، كتاب تاريخ ، پژوهش و مقالات است ، اما به اين معتقدم كه درشيوه ارائه شعر بايد تحولي ايجاد شود ، ما چه در معرفي شخصيت پيامبر(ص) و چه در تحليل و چه در نگاه هنري و عاطفي از شيوه هاي قديمي استفاده مي كنيم ، بايد به شيوه هاي نو هم فكر كنيم ، مثلا هميشه متكي بر اين بوديم كه كتابهايي را منتشر كنيم و بچه ها هم تهيه ومطالعه كنند ، طبيعي است كه اين شيوه در زماني كه رسانه ها زياد نبودند موثر بوده ولي امروز رقابت در بين رسانه هاي مختلف فراوان است و ممكن است كه كتاب درسايه قرار گيرد . به نظرم اين مهم تراست  كه علاوه برمسائل محتوايي و انديشيدن كه كارهايمان سطحي نباشد ، بايد به شيوه عرضه آثارنيزتوجه داشته باشيم . ما معمولا شتابزده عمل مي كنيم و جواب مثبت هم نمي گيريم .

اسماعيل اميني اظهار داشت : مهم ترين كاراين است كه از فعاليت هاي سطحي و مقطعي دوري كينم . كار فرهنگي چين ماهيتي ندارد و يك نويسنده خوب و قاري خوب قرآن ، نيازمند زمان است و شايد 15 سال زمان ببرد . دستگاه هاي اداري ما متاسفانه صرفا به دنبال آمار و پر شماري هستند و تغيير مديريت هم آفت بزرگي براي كار فرهنگي است . كار فرهنگي نيازمند كار مستمر است و شايد تا 10 سال بازتاب آماري هم نداشته باشد اما بايد صبر كرد كه محصولات آن بار آيد و اين حوصله در مجامع فرهنگي ما وجود ندارد .

کد خبر 379600

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =