مرحوم مهدوی کنی اخلاص را در زندگی خود متجلی کرد

رئیس دانشگاه امام صادق (ع) پیوند مرحوم مهدوی کنی را با ارزش‌ها دانست و گفت: یکی از دلایل موفقیت مرحوم ابوی اخلاص بود. امری که وی در زندگی خود آن را متجلی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ‌حجت‌الاسلام محمدسعید مهدوی کنی رئیس دانشگاه امام صادق (ع) در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان چند ویژگی از مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی اظهار داشت: مجالس بزرگداشت ما نباید تنها برای نام و یادی از فرد درگذشته و خواندن فاتحه‌ای باشد. منظور از این بزرگداشت، بزرگداشت ارزش‌هایی است که این انسان‌ها را به این مقام رسانده است.

رئیس دانشگاه امام صادق (ع) پیوند مرحوم مهدوی کنی را با ارزش‌ها دانست و اظهار داشت: یکی از دلایل موفقیت مرحوم ابوی اخلاص بود. امری که وی در زندگی خود آن را تجلی کرد.

مهدوی‌کنی با ذکر خاطره‌ای در مورد اولین روز حضور پدر در مدرسه دینی خاطرنشان کرد: پدر آیت الله مهدوی کنی در مدرسه لرزاده به حجت‌الاسلام برهان در مورد هدف گذاشتن فرزندشان در مدرسه علمیه گفتند که من پسرم را وقف (اسلام) کرده ام.

وی اضافه کرد: مرحوم مهدوی کنی این صحبت پدر را به عنوان حرکت خود تا انتها پیش برد یعنی توجه عمیق به اینکه هرآنچه دارد در مسیر خدا باشد و تا به انتها رهبری یکی از مهم‌ترین جناح‌های فکری و ریشه‌ای را به همراه داشتند تا زمانی که احساس کردند کشور نیاز به یک تحول فکری دارد و در این زمینه ایشان همت کردند.

مهدوی کنی افزود: گروه‌های مختلف انقلاب و جناح‌های گوناگون در زمان حیات و پس از رحلت ایشان نام و خاطره این مرد بزرگ را همچنان گرامی می‌دارند و او را محترم می‌شمارند، فردی که به بیان رهبری، انقلابی و صریح بود و در بیان موضع سیاسی خود هرگز درنگ نکرد، جز آنکه به مصلحت نظام و مملکت اقتضا می‌کرد.

وی در مورد شخصیت مرحوم مهدوی کنی اظهار داشت: ایشان در بیان خود مجامله‌ای نداشت، در میان دوستان خود و کسانی که او را خیرخواه می‌دانستند، صراحت‌بیان داشت و مطالبی را که خیلی‌ها بیان آن را تحمل نداشتند، با صراحت بیان می‌کرد و در میان دوستان و مخالفان خود فردی محترم به‌حساب می‌آمد.

رئیس دانشگاه امام صادق(ع) گفت: زمانی که حس کردند کشور نیاز به یک بنیه فکری دارد بر ایجاد و تقویت مراکز علمی همت گماشتند و نخستین دانشگاه اسلامی را پس از انقلاب تأسیس کردند و به آن اهتمام ورزیدند و امام(ره) نیز مدیریت حوزه مروی را به ایشان سپردند. ایشان نیز تا آخرین لحظه زندگی جایگاه اقامت و زندگی خود را در درون این دانشگاه و مدرسه قرار دادند و سعی کردند شاگردانی نمونه برای اسلام، انقلاب و ولایت تربیت کنند. در بسیاری از سمت‌ها و موقعیت‌ها چه درفضای علمی قم و چه در سمت اداری و مسئولیت سیاسی به نفع ارتقای فرهنگ و حکمت کنار گذاشتند و در موقعیت معلمی قرار گرفتند.

مهدوی کنی با خواندن بیاناتی از  پدرشان در نماز جمعه اظهار داشت: اینجا جمله‌ای اضافه می‌کنیم که تاریخ به ما ثابت کرده و علم و فلسفه نیز آن را ثابت می‌کند، ‌ اگر حرکتی با یک انگیزه و علتی شروع شود، برای بقای آن حرکت باید همان علت و یا هم‌سنخ آن علت باقی بماند تا آن شئی باقی بماند. اگر علت عوض شود و شکل آن تغییر کند، آن معلول اول نمی‌تواند دوام داشته باشد، چون هیچ موجودی بدون علت موجود نمی‌شود و بین علت و معلول سنخیتی موجود است و بدون سنخیت نمی‌شود.

وی ادامه داد: من از شما می‌پرسم از آنهایی که در مقابل این مردم موضع‌گیری می‌کنند و در مقابل خط امام(ره) و رهبر فداکار موضع‌گیری کردید، من می‌دانم اشتباه می‌کنید. سوال من این است که به نظر شما علت پیدایش این انقلاب چه بود؟ چه چیزی منشأ پیدایش این انقلاب شد؟ ‌ مردمی که با صدای تکبیر و شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» ‌ در مقابل دشمنان می‌رفتند و سینه را سپر می‌کردند، علت وجودی این انقلاب بوده. حال که علت وجودی انقلاب این است باید برای تداوم این انقلاب نیز از همان علت استفاده کرد و اگر غیراز این باشد انقلاب از مسیر خود منحرف می‌شود.

رئیس دانشگاه امام صادق(ع) تصریح کرد: از نظر جامعه‌شناسان هر انقلابی که شکست خورده به خاطر این است که از مسیر مکتب خود انحراف پیدا کرده، ‌ لذا دشمنان با کارشناسان مجرب خود تلاش کرده و این مسائل را شناخته‌اند. شما خیال کرده‌اید آمریکا، اسرائیل و صهیونیست‌ها و دشمنان بشریت آسوده نشسته‌اند تا شما هر کاری که می‌خواهید انجام دهید.

وی خاطر نشان کرد: مبادا هوای نفسانی و خواسته‌های شخصی و کوتاه‌مدت منشأ این شود که ما انحراف پیدا کنیم، شما را به خدا قسم، زندگی تمام‌شدنی است، دنیا دار فنا است، دار بقا نیست. ای مسلمان‌ها هر روز هزاران هزار از میان شما می‌رود، خیال کرده‌اید تا ابد می‌ماند. برای خاطر خدا و خون شهدای اسلام یک قدری به خاطر خدا بیندیشید و این همه فداکاری‌ها و رسالت‌ها را نادیده نگیرید.

مهدوی کنی در پایان گفت:من با صراحت می‌گویم پندی برای خودم و شماست. گناهی بزرگتر از آن نیست که هوای نفسانی من و شما ضربه‌ای کوچک به این انقلاب وارد کند. گناهی بزرگتر از آن نیست که یک جامعه آرزوی حرکتی را شروع کرده و منِ مهدوی به خاطر آمال و آرزوهای شخصی و هوای نفسانی خودم و ریاست‌طلبی و فرصت‌طلبی که شاید فردا هم ادامه نداشته باشد، بیایند و خواسته‌های شما و فداکاری‌های شما و خون شها را زیر پا بگذارم. این بزرگترین جنایت است.

کد خبر 3801738

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =