نیازمند موادی با خواص رادارگریزی و پنهان کاری در موشک‌ها هستیم

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: در موشک ها نیاز به موادی با خواص رادارگریزی و پنهان کاری داریم که از دید رادارهای دشمن و سامانه های الکترومغناطیسی و یا لیزری مخفی بماند.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه صبح امروز در مراسم افتتاحیه مرکز مواد پیشرفته و نانوفناوری دانشگاه امام حسین (ع) در خصوص ویژگی های این مرکز گفت: در سیستم های تجهیزات و سلاح نظامی و دفاعی، مواد نقشی تعیین کننده دارند.

وی افزود: مرکز تحقیقات مواد در دانشگاه امام حسین (ع) به منظور بررسی، تجهیز و تحلیل پیرامون به اصطلاح خواص مواد و تاثیرات آنها در سیستم های دفاعی تشکیل شده است.

سردار سلامی با بیان اینکه به طور مثال ما در موشک ها نیاز به موادی با خواص رادار گریزی و پنهان کاری داریم که از دید رادارهای دشمن و سامانه های الکترومغناطیسی و یا لیزری مخفی بماند و تمام ماوریت های خود را به خوبی انجام دهد، افزود: یکی از کارهای بزرگ که در این مرکز انجام می شود، تشخیص مواد الکترومغناطیس و سایر خواص مواد است.

جانشین فرمانده کل سپاه در ادامه گفت: برای دستیابی به اهداف در حوزه سلاح و تجهیزات، هم در موضوع بررسی و آنالیز، مقاومت مواد در مقابل تنش های حرارتی و هم کاهش اصطکاک مواد با سطح سیالات مثل هوای آب برای استفاده در سیستم های سلاح دریایی، شناورها و همینطور برای تجهیزات زمینی و تعیین خواص مکانیکی مواد مورد توجه است.

وی در ادامه گفت: این مسئله اعم از سنجش تنش ها و کرنش ها و مقاومت مواد، در مقابل تنش های حرارتی است. سختی های مواد و مقاومت آنها در مقابله با ضربه و حتی به دستیابی به مواد ترکیبی و کامپولیتی، می تواند کاهش وزن نسبت به حجم داشته باشند.

سردار سلامی تصریح کرد: برای سبکسازی مواد که در تمام تجهیزات مربوط به هوا و فضا و تجهیزات مربوط به سلاح زمینی کاربرد دارد، این مسئله مهم است. اتفاق بزرگ و معجزه آسایی که در این مرکز افتاده این است که تمام تجهیزات هم ایرانی و بومی هستند و هم افرادی که آنها را ساخته اند دانشمندان و مهندسان ایرانی هستند.

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: به نظر می رسد تراز جدیدی در پیشرفت ما در علم و فناوری مواد در اینجا به نمایش گذاشته شده است. یک درخشش جدیدی در عرصه تبدیل علم به فناوری در حوزه مواد که دانشمندان دانشگاه امام حسین (ع) پیشقدم در آن بوده اند، به وجود آمده است. امیدهای بسیار بزرگی در اینجا وجود دارد.

وی در خصوص کاربردهای غیر نظامی این مرکز گفت: علم مواد برای همه صنایع کاربرد دارد اما جهت گیری ما دفاعی است.

کد خبر 3805565

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =