حمايت از لبنان و محكوميت جنگ افروزي رژيم صهيونيستي در بيانيه غير متعهدها

وزير امور خارجه لبنان امروز شنبه با بيان اينكه اجلاس غيرمتعهدها از لبنان حمايت و تجاوزگري اسرائيل را محكوم مي كند، گفت : حل و فصل مسائل بين لبنان و سوريه با حفظ آرامش و منافع دو كشور ميسر است.

به گزارش خبرگزاري مهر، وزير امور خارجه لبنان در گفتگو با پايگاه اينترنتي خبري "ايلاف" اظهار داشت: سران كشورهاي عضو جنبش غير متعهدها در اجلاس امروز با (پيش نويس) بيانيه اي موافقت كرده اند كه در بردارنده محكوميت تجاوز اسرائيل به لبنان و حمايت از لبنان در اجراي طرح هفت ماده اي دولت اين كشور است.

برپايه اين گزارش؛ اين اجلاس اسرائيل را مسئول جنايت ها و كشتار لبنان دانسته و خواستار پرداخت غرامت از سوي اين رژيم به دولت لبنان و شهروندان اين كشور به خاطر اين جنايت ها شده است.

صلوخ افزود: اجلاس بر ضرورت احترام اسرائيل به حاكميت دريايي، زميني و هوايي لبنان و حل وفصل مسئله كشتزارهاي شبعا براساس پيشنهاد آمده در طرح هفت گانه دولت لبنان تاكيد كرده است.

وي همچنين به دعوت اجلاس از جامعه جهاني براي كمك به بازسازي لبنان و سازماندهي كنفرانسي بين المللي براي حمايت از اقتصاد لبنان اشاره كرد.

وزير امور خارجه لبنان درپاسخ به سوالي درباره روابط كشورش با سوريه گفت : روابط سوريه و لبنان روابطي تاريخي است كه در هيچ شرايطي متوقف نشده است و اگر پرونده هايي باقي مانده امكان حل و فصل آن به شيوه برادرانه و آرامش و رعايت منافع دو كشور وجود دارد.

وي درپاسخ به سوالي درباره گزارش آينده تيم بين المللي بررسي ترور رفيق حريري نخست وزير پيشين لبنان اظهار داشت : در اين باره نمي توان گمانه زني و پيش داوري كرد، زيرا اين گزارش اقدامي علمي است كه نمي توان پيش از انتشار درباره آن پيش بيني ارائه كرد.

صلوخ گفت : آنچه از اهميت برخودار است، دستيابي تيم ياد شده به دلايل اثباتي روشني است تا از اين طريق متهمان تحويل  دادگاه بين المللي شوند و كساني كه اتهام دست داشتن آنها ثابت شود، به مجازات برسند.

وي افزود: روابط لبنان و سوريه بايد ادامه يافته و مستحكم شود، زيرا امر داراي منافعي براي دو كشور، حاكميت و ثبات آنها است.

اجلاس سران كشورهاي جنبش عدم تعهد پيش نويس بيانيه اي را تدوين كرده است كه قرار است امروز در پايان اين اجلاس  صادر شود.

کد خبر 381041

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =