آمادگي دستگاه هاي اجرايي شرط لازم براي تغييرات در كنكور / برگزاري بدون تغيير كنكور 86 در صورت افزايش فشارهاي روحي ناشي از تغييرات

"علي عباسپور تهراني فرد" گفت: نهايي شدن تغييرات سيستم برگزاري كنكور و اجرايي شدن آن در سال 86 در گروي چند عامل است كه اگر اين عوامل در بعد مثبت خود ظاهر شوند تغييرات كنكور در سال 86 اعمال مي شود در غير اين صورت به سال هاي آتي مأكول خواهد شد. براي اجراي اين سيستم بايد دانش آموزان، وزارتخانه هاي علوم و آموزش و پرورش از آمادگي كامل برخوردار باشند.

دكتر "علي عباسپور تهراني فرد" - رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي مهر با بيان اين مطلب افزود: براي اعمال تغييرات در سال 86 بايد دستگاه هاي اجرايي آمادگي اجراي سيستمي كه تعيين مي شود را داشته باشد، به عنوان مثال از آنجايي كه سوابق علمي دوران دانش آموزي داوطلبان در پذيرش آنها به آموزش عالي ملحوظ مي شود بايد وزارت آموزش و پرورش آمادگي داشته باشد.

وي علاوه بر آمادگي وزارت آموزش و پرورش به جلوگيري از تنش در داوطلبان اشاره كرد و گفت: بحث كنكور يك بحثي است كه دانش آموزان معمولا در بدو ورود به دبيرستان جهت گيري خود را نسبت به آن مشخص مي كنند كه تغيير ناگهاني برنامه كنكور مي تواند براي آنها نگراني ايجاد كند لذا چنانچه برنامه ريزي ها به نحوي صورت گرفت كه استرس مضاغفي بر داوطلبان وارد نشود مي توان به برگزاري  كنكور با لحاظ تغييرات اقدام كرد.

رئيس كميسيون آموزش ادامه داد: طرح نحوه پذيرش دانشجو 2 سال در كميسيون آموزش و تحقيقات بررسي شده و تاكنون تحقيقات كارشناسي عميقي از سوي مركز پژوهش هاي مجلس، وزارتخانه هاي مربوط و كميسيون آموزش صورت گرفته است.

وي اضافه كرد: 80 درصد كارشناسي هاي انجام شده بر روي طرح نحوه پذيرش دانشجو با هم منطبق هستند و مشكل ما فقط 20 درصد باقي مانده است كه مربوط به اعلام آمادگي وزارتخانه هاي آموزش و پرورش و علوم، تحقيقات و فناوري است.

نماينده تهران در مجلس هفتم تأكيد كرد: هدف طرح نحوه پذيرش دانشجو در كم شدن فشار كنكور از روي داوطلبان است ولي اگر قرار باشد تغيير روش پيشنهادي در اين طرح باعث افزايش فشارهاي روحي رواني بر داوطلبان شود، ترجيح بر اين است كه زمان تصويب و اجراي آن به زمان مناسب موكول شود.

عباسپور گفت: در اين طرح به جاي كنكور، 2 روش آزمون معيار و سوابق دانش آموزان پيشنهاد شده است كه امكان دارد اين روش ها با همديگر استفاده شوند.

وي افزود: آزمون معيار شبيه آزمون هاي تافل خواهد بود كه در فواصل مختلف و مشخص برگزار مي شود و هروقت داوطلبان آمادگي داشتند، شركت كنند و پس از به دست آوردن امتياز كافي در مرحله بعدي آزمون شركت كنند.

رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات اضافه كرد: در روش "معيار" قراردادن سوابق دانش آموزان نيز شبيه روش امتحانات نهايي در نظام آموزشي قديم عمل خواهد شد؛ يعني در آخرين سال تحصيلي از دانش آموزان امتحاناتي گرفته مي شود كه ميزان معلومات درسي آنها را تعيين مي كند.

کد خبر 381143

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =