خاتمي در واكنش به اظهارات پاپ: اظهارات اخير پاپ در مورد اسلام عالمانه نيست

رئيس مؤسسه بين المللي گفتگوي فرهنگها و تمدنها درباره اظهارات اخير پاپ در مورد اسلام با بيان اينكه براي اظهار نظر در اين زمينه بايد اصل سخنان پاپ را مطالعه كرد، آنچه نقل شده را بسيار نادرست عنوان كرد و گفت: اظهارات اخير پاپ در مورد اسلام عالمانه نيست، توضيحات وي سوء تفاهم هاي ايجاد شده را برطرف مي كند .

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روابط عمومي مؤسسه بين المللي گفتگوي فرهنگها و تمدنها، خاتمي اين نوع اظهارنظرها را ويژه انسانهاي كم اطلاع و متعصب ‌دانست و افزود: تصور من از پاپ اين بود كه او فردي باسواد است. همچنين انتظار داشتم متناسب با جايگاه خود در رهبري كاتوليكهاي جهان سعه‌ صدر داشته باشد، آنچه نقل شده، خلاف اين را نشان مي ‌دهد و اميدوارم بد نقل شده باشد.

وي با اشاره به بخشهايي از سخنان پاپ كه در نقل قولها شنيده مبني بر اينكه از اسلام، خشونت و از مسيحيت رحمت و دموكراسي بيرون مي ‌آيد، گفت: طي قرنهاي گذشته بارها به نام مسيحيت و مسيح، جنايت‌هايي شكل گرفت، اما ما هيچگاه آنها را به حساب مسيحيت نگذاشته و نمي‌گذاريم. در اسلام نيز آنقدر سعه‌ صدر وجود داشته كه ما آنها را به نام اسلام مي‌ گذاريم و خشونت ‌هايي را كه بعضا به اين دين نسبت مي‌دهند به نام آنها نمي‌گذاريم.

خاتمي با بيان اينكه يهوديت ‌ستيزي در متن نظام‌ هاي مدرن مسيحي درآمد، گفت: اين در حالي است كه اسلام همواره با يهوديان و مسيحيان همزيستي داشته و با اينكه به شدت دنياي اسلام و اعراب از سياستهاي اسرائيل خشمگين هستند، اين خشم به رابطه‌ آن‌ها با يهوديان سرايت نكرده است و حتي در ايران يهوديان نماينده دارند.

وي با بيان اينكه در طول تاريخ بارها به نام اسلام، تسامح، صلح و آشتي رخ داده و به نام مسيحيت خشونت شكل گرفته، اظهارات اخير پاپ را عالمانه ندانست و گفت: اين اظهارات متعصبانه، مي ‌تواند آثار بسيار بدي در روابط مسلمانان و مسيحيان داشته باشد و تهديد كننده احساساتي باشد كه زيان‌هايي به بار بياورد كه آن وقت انساني مانند پاپ بايد مسئوليت آن را بپذيرد، اما من هنوز اميدوارم نقل قول غلط باشد و پاپ اين مسئله را اصلاح كند تا سوء تفاهمي كه شكل گرفته، برطرف شود .

کد خبر 381172

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =