گسترش سیستم نوین آبیاری در اراضی کشاورزی استان مرکزی ضروری است

اراک- نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس گفت: باتوجه به کمبود منابع آب، اجرای سیستم نوین آبیاری کشاورزی در اراضی استان مرکزی باید گسترش یابد و این مهم نیازمند حرکت جهادی است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مهدی مقدسی پیش از ظهر یکشنبه در جلسه با مدیران و مسئولان اجرایی طرح های نوین آبیاری اراضی کشاورزی استان مرکزی، اظهار داشت: در حال حاضر یکی از چالش های مهم کشور مساله کمبود آب و منابع آبی است که در چند سال گذشته نیز به علت کاهش بارش و استفاده نامناسب و بی رویه از منابع آب، تشدید شده است.

وی افزود: صرفه جویی در استفاده از منابع آب یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و جهاد کشاورزی باید حرکت جهادی در مورد صرفه جویی در استفاده از منابع آبی بخش کشاورزی داشته باشد و روش های نوین آبیاری باید در استان اجرا شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در سفر اخیر رئیس جمهور و هیات دولت به استان مرکزی، ۱۳۳میلیارد تومان اعتبار به بخش کشاورزی استان اختصاص یافته که ۱۰۲میلیارد تومان از این مبلغ در راستای اجرای سیستم های آبیاری نوین تخصیص داده شده است.

مقدسی با بیان اینکه ۱۶۵هزار هکتار اراضی دارای قابلیت اجرای سیستم آبیاری نوین در استان مرکزی وجود دارد، تصریح کرد: این ۱۰۲میلیارد تومان اعتبار، برای اجرای سیستم آبیاری نوین در بیش از ۱۵هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان مرکزی اختصاص داده شده است.

وی خاطرنشان ساخت: با تحقق اجرای سیستم آبیاری نوین در این ۱۵ هکتار، هنوز یکصد هزار هکتار دیگر از اراضی کشاورزی مستعد سیستم نوین آبیاری در استان مرکزی وجود دارد که نیاز به تجهیز شدن به این سیستم آبیاری دارند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: ضروری است که وزارت نیرو نیز در موضوع برقراری کنتورهای هوشمند آب، حرکت جدی انجام دهد تا از هدر رفت و کاهش منابع آب و مصرف بی رویه جلوگیری شود.

مقدسی گفت: در استان مرکزی همواره از صنعت نام برده می شود اما بخش کشاورزی نیز در این استان حوزه با قابلیتی است و تولیدات حوزه کشاورزی و دام و طیور این استان بیش از نیاز استان است، بنابراین این قابلیت باید حفظ شود.

کد خبر 3816914

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =