نقش دانشگاه‌ها در توسعه استان لرستان کم‌رنگ است

خرم آباد- استاندار لرستان از نقش بسیار کمرنگ دانشگاه‌ها در توسعه این استان انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ بازوند پیش از ظهر دوشنبه در جلسه اقتصاد مقاومتی استان با بیان اینکه نقش دانشگاه ها در توسعه استان خیلی کمرنگ است، اظهارداشت: دانشگاه های ما هیچگاه روی داشته ها و ثروت استان مطالعه ای انجام نداده و مردم را به سمت این داشته ها سوق نداده اند.

دانشگاه ها باید در توسعه لرستان نقش داشته باشند

وی از بلوط به عنوان یکی از ثروت های استان لرستان یاد کرد و گفت: دانشگاههای استان هیچ گاه روی تجاری سازی بلوط کار نکرده و این ثروت را بر سر سفره مردم نیاورده اند در حالی که در برخی کشورها از بلوط استفاده های فراوانی کرده و از این محصول روغن، آرد و... تهیه می کنند.

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه دانشگاه ها باید به لحاظ علمی شرایطی فراهم کنند که داشته های استان در سفره مردم نقش آفرینی کنند، افزود: در سایر حوزه ها از جمله آب که از سرمایه های لرستان است دانشگاهها می توانند با انجام فعالیت‌های مطالعاتی کاری کنند که مردم ما از آب گوشت و ماهی تولید کنند.

بازوند با بیان اینکه اگر دانشگاه ها در توسعه استان نقش نداشته باشند سرعت توسعه بسیار کم خواهد شد، عنوان کرد: معادن قیر طبیعی خوبی در استان وجود داشته که تا کنون هیچ پایان نامه ای در این خصوص از دانشگاه های استان دیده نشده تا دستگاه های اجرایی این پایان نامه ها را به سرمایه گذاران این حوزه ارائه دهند.

وی با اشاره به اینکه ممکن است وضعیت ما نسبت به استان های دیگر در رابطه با تاسیس شرکت های دانش بنیان مطلوب نباشد، افزود: اقتصاد مقاومتی بدون تشکیل شرکت های دانش بنیان حرکت نخواهد کرد لذا مقام معظم رهبری و دولت همگی جهش در حوزه اقتصاد مقاومتی را مشروط به وجود شرکت های دانش بنیان می دانند.

توجه به اقتصاد دانش بنیان برای ما خط قرمز است

استاندار لرستان با بیان اینکه ایده های مطرح شده توسط اعضاء هیئت علمی دانشگاه لرستان در گزارشی که رئیس این دانشگاه ارائه داد اکثرا تکراری هستند، افزود: ما به دنبال ایده ها و کارهای جدید هستیم لذا انتظار داریم دانشگاه ها در حوزه اقتصاد دانش بنیان بیشتر ورود کرده و به کمک توسعه استان بیایند.

بازوند در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه استنباط می شود مدیران دستگاه های اجرایی استان با شرکت های دانش بنیان بی ارتباط هستند، بیان داشت: از مدیران درخواست می شود روی مباحث دانش بنیان اظهار نظر کرده و از دانشگاهها بخواهند در حوزه کاری آن ها راهکارهایی ارائه داده تا مشکلات آن ها از لحاظ علمی برطرف شود.

وی با تاکید بر اینکه مدیران باید دانشگاه ها را به خاطر عدم مشارکت در امر توسعه به چالش بکشانند، اضافه کرد: در حوزه اجتماعی، فرهنگی، مسائل زیست محیطی  و ... مشکلات زیادی وجود دارد که باید از ظرفیت دانشگاه ها برای رفع آن ها اقدام شود.

استاندار لرستان با بیان اینکه دانشگاه های استان باید بدانند موضوع توجه به اقتصاد دانش بنیان برای ما خط قرمز است، افزود: دانشگاه ها مکلف هستند موضوع راه اندازی شرکت های دانش بنیان و نقش دانش بنیان در اقتصاد به صورت ویژه را در دستور کار خود قرار دهند.

بازوند از معاون عمرانی استانداری لرستان و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خواست از محل ساختمان پارک علم و فناروی لرستان بازدید کرده و زمینه افتتاح هرچه سریعتر آن را فراهم کنند.

کد خبر 3817668

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =