اختصاص ۲۰میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت شهرک‌های صنعتی کرمانشاه

کرمانشاه- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: ۲۰ میلیارد تومان به صورت ویژه برای توسعه زیرساخت شهرک‌های صنعتی کرمانشاه لحاظ شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست شورای اداری استان کرمانشاه امروز دوشنبه با حضور معاون رئیس جمهور و مسئولان برگزار شد.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه در این نشست اظهار داشت: کارخانه خودرو سازی تا پایان امسال در استان کرمانشاه به بهره برداری می رسد.

رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه در این نشست با بیان اینکه دانشگاه‌های دولتی نیاز به توسعه دارند، گفت: فرصت‌های خوبی برای آموزش عالی این استان به واسطه همجواری با عراق وجود دارد.

محمد ابراهیم اعلمی آل آقا گفت: ما در استان کرمانشاه طی سال ۹۳ تعداد ۴۵ دانشجوی عراقی، سال ۹۴ تعداد ۶۵ دانشجو و امسال نیز ۲۰۰ دانشجوی عراقی در دانشگاه رازی کرمانشاه پذیرش کردیم.

وی اقتصاد دانش بنیان را از محورهای مهم اقتصاد مقاومتی به عنوان امر مورد تاکید مقام معظم رهبری دانست و افزود: باید نگاه دولت به دانشگاه‌ها تقویت شود.

لزوم تخصیص اعتبارات پژوهشی به دانشگاه‌ها

اعلمی آل آقا گفت: ما دانشجوی مقطع دکترا را با ۲۰ هزار دلار پرورش می‌دهیم در صورتیکه در کشورهای آسیای شرقی سه برابر و در اروپا و آمریکا ۵ برابر هزینه دارد و آموزش نیز در حدی است که اگر دانشجوی ما برای ادامه تحصیل به خارج از کشور برود به خوبی پذیرش می‌شوند.

وی با بیان اینکه بیکاری در میان فارغ‌التحصیلان به اشباع رسیده، گفت: نیاز داریم دولت با تخصیص اعتبارات پژوهشی به دستگاه های اجرایی شاهد رونق پژوهش باشیم.

اعلمی آل آقا با بیان اینکه پزوهش ما نیاز به اهتمام بیشتری دارد، افزود: مرجعیت دانشگاه به عنوان مجموعه ای از علما در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مطرح است.

وی گفت: قرار بود امسال ۸ هزار میلیارد اعتبار برای تجهیزات دانشگاه پیش بینی شود اما در این ۸ ماه ریالی از اعتبارات به دانشگاه نیامده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه نیز در این نشست اظهار داشت: استان کرمانشاه یک و نیم درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده و دو و نیم درصد جمعیت کشور را داریم.

کیاست امیریان با بیان اینکه ۷ درصد پتانسیل آب های سطحی در استان کرمانشاه جاری است، افزود: ۵۰ درصد آب خروجی از کشور از کرمانشاه خارج می شود.

۷ سد در دست اقدام در استان داریم

وی با یان اینکه ۷ سد در دست اقدام در استان کرمانشاه داریم، اظهار کرد: امیدوریم ۶۵ هزارهکتار از اراضی زیردست سدها طی دو سال آینده به مدار بهره برداری برسند.

امیریان طرح احیای تعادل بخشی را از طرح های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: سال گذشته ۷۳۰ میلیمتر میزان بارندگی این استان بود.

وی بیان کرد: امسال پیش بینی می شود که بارش نرمال یا کمتری نسبت به سال گذشته در استان کرمانشاه داشته باشیم.

امیریان از وجود ۱۲ هزار حلقه چاه آب دارای پروانه در استان کرمانشاه خبر داد و گفت: هم اکنون ۵ هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان داریم همچنین۲۱ دشت در استان کرماشاه داریم که ۶ دشت ما ممنوعه است.

وی در خصوص طرح گرمسسیری گفت: بر اساس برنامه زمان بندی و بنا به تعهدات تا ابتدای سال ۹۷ طرح هایی که از محل صندوق توسعه اعتبار گرفتند باید به اتمام برسند.

سهم کرمانشاه در برخورداری از واحدهای صنعتی در کشور ۱.۴ درصد است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در این نشست اظهار داشت: سهم استان کرمانشاه در برخورداری از واحدهای صنعتی در سطح کشور ۱.۴ درصد و از نظر اشتغال و سرمایه ۱.۰۶ تا ۱.۷ درصد است و در مجموع سهم واحدهای صنعتی و اشتغال و سرمایه گذاری ما ۱.۵ درصد است.

نعمت‌الله حقیقی بیان کرد: مشکلات بیکاری در استان کرمانشاه ارتباطی با توسعه نیافتگی بخش صنعت دارد و در دو دهه گذشته نگاه ویژه‌ای به توسعه زیرساخت صنعت نداشتیم.

وی بیان کرد: ۲۰ میلیارد به صورت ویژه برای توسعه زیرساخت های شهرک صنعتی ما لحاظ شده است.

حقیقی گفت: بیش از ۷۰ درصد معادن قیر کشور در استان ما وجود دارد و ۳ واحد پتروشیمی فعال داریم و معادن سنگ با ارزش نیز داریم.

وی با بیان اینکه ۴۰ درصد از کل صادرات کشور به عراق از مرزهای استان کرمانشاه انجام  شده، گفت: ۵۷ طرح صنعتی را در نیمه نخست امسال به بهره برداری رساندیم.

۲۰۰ واحد صنعتی فعال کرمانشاه تسهیلات دریافت کردند

وی افزود: در سامانه بهین یاب به ۲۰۰ واحد فعال ما تا الان ۹۱ میلیارد تومان پول پرداخت شده که رتبه۱۳ کشور را از لحاظ وزنی داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در این نشست اظهار داشت: استان کرمانشاه ۶ بازارچه مرزی دارد و صادرات ما ۴۵ درصد کل صادرات کشاورزی کشور بود.

 خسرو شهبازی وصعت استان را دو و نیم میلیون هکتار عنوان کرد و گفت: تولیدات امسال ما ۴.۶ میلیون تن بود ۳۹و  هکتار گلخانه در استان داریم که کم است.

وی گفت: امسال ۱۹۰ میلیارد از محل صندوق توسعه ملی به استان ما پرداخت شد که بالاترین رقم کشور بود.

شهبازی گفت: تولید کلزای ما در استان امسال ۵ برابر شده و ۵ هزار هکتار تولید داشتیم.

کد خبر 3817880

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =