صادرات ۱۲۰ میلیون دلار از محصولات دانش بنیان

وزیر علوم گفت: در سه سال گذشته حدود ۳۰۰۰ ایده به محصول تبدیل شد و ۱۲۰میلیون دلار محصول دانش بنیان را از پارک های علم و فناوری و مراکز رشد به خارج صادر کرده ایم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، دکترمحمد فرهادی در پانزدهمین کنگره بین المللی گوش، گلو و بینی اظهار داشت :  بی شک، در دنیای در حال تغییر کنونی، جامعه نمی تواند بدون یک نظام آموزش عالی پویای دارای کارکردهای فرابخشی و فرامرزی به روند تکامل دانشی و تمدنی خود قوام و استحکام بخشد.

 وی افزود: تحقق اهداف عالی نظام و رسیدن به اهداف بلند سند چشم انداز ۱۴۰۴، نیازمند برخورداری از سیاستگذاری و مدیریت آموزش عالی کارآمد است که بتواند با استانداردهای جهانی رقابت کند.

فرهادی گفت : در کشور ما جایگاه علم و پژوهش از رتبه خوبی برخوردار است و گفتمان علم و فناوری به گفتمان غالب کشور تبدیل شده، هرچند با کمبود بودجه مواجه بوده ایم اما با همین حداقل ها توانستیم جایگاه مناسبی در دنیا بدست آوریم.

وی افزود: کشور ما در همه زمینه های علمی رشد خوبی داشته، بالاخص در رشته گوش، گلو و بینی دامنه و زمینه کاری بسیار گسترده شده و امیدوارم همکاری تیمی نیز گسترش یابد.

وزیر علوم گفت: در سال ۲۰۱۵ بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار مقاله در وب ساینس از ۱۹۳ کشور دنیا ثبت شده که۲۲ کشور تولید علمی ناچیز و دارای کمتر از ۲۰۰۰ مدرک داشتند، ۴۴ کشور مدرک بالای ۱۰ هزار را به خود اختصاص دادند و در میان ۲۲ کشور با مدرک بالای ۳۰ هزار، جمهوری اسلامی ایران در رتبه ۱۹ قرار گرفت، یعنی ایران در حال حاضر با ۲۲ کشور برتر دنیا از نظر علم و فناوری در حال رقابت است و این بسیار مهم و قابل توجه است.

وی افزود : درسال ۲۰۱۵، براساس طبقه بندی جهانی لایدن ۱۳ دانشگاه ایران و براساس نظام رتبه بندی تایمز ۲۸ دانشگاه ایران در میان یک درصد دانشگاه‌های برتر و تأثیرگذار دنیا قرار گرفتند و تعداد ۱۹۹ دانشمند ایرانی مقیم ایران در سطح یک درصد دانشمندان جهان شناخته شدند.

فرهادی گفت: سهم ایران از مقالات ۱% درصد برتر دنیا در سال ۲۰۱۶ تاکنون ۱.۲ درصد جهان است و ۲۲۵ مقاله ایران در نیز در زمره مقالات یک درصد برتر دنیا در سال ۲۰۱۵ شناخته شده است.

وزیر علوم با اشاره به اینکه سیاست ما در وزارت علوم، عبور از دانشگاه‌های آموزش و پرورش محور و گذار به سمت دانشگاه کارآفرین بوده است، گفت : به همین دلیل، اولین وظیفه خود را متوقف ساختن گسترش کمّـی بی رویه‌ای تعریف کردیم که به کاهش کیفیت منتهی شده بود.

فرهادی افزود: در دولت یازدهم به جز مواردی که در راستای سیاست های کیفی سازی و کارآفرینی بوده، نه تنها مجوز گسترش رشته و دانشگاه داده نشده، بلکه حدود ۵۰۰ برنامه درسی که دارای قدمت بعضاً  ۳۰ ساله بودند مورد بازنگری واقع شده است.

وی افزود: تعامل فعال و اثر بخشی علمی و فرهنگی با محیط منطقه‌ای و بین المللی، سیاست دیگر وزارت علوم بوده که موفقیت دولت در مذاکرات و شرایط پسا برجام کمک زیادی به تحقق این سیاست کرده است. برای مثال ۱۴۰ پروژه مشترک بین دانشگاه های داخل و خارج از کشور تعریف شده و حدود ۱۰۰ نفر از روسای دانشگاه های معتبر از دانشگاه های ما بازدید داشته‌اند و بعضاً درگزارشات خود پیشرفت های علمی ایران را شگفت انگیز توصیف کرده‌اند.

وزیر علوم افزود: کشورما درزمینه نوآوری سال گذشته رتبه ۱۱۳ وامسال رتبه ۷۸ را به خود اختصاص داده واین نشان از حرکت کشوربه سمت پیشرفت دارد. خوشبختانه این همکاری علمی و گروهی در حال افزایش است وشاهد همکاری های مشترک بین رشته های پزشکی و مهندسی هستیم.

کد خبر 3819074

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =