ترامپ از لحاظ فکری و فلسفی ضد ایران است

پیروز مجتهدزاده تاکید کرد که ترامپ از لحاظ فکری و فلسفی ضد ایران است و همچنین قصد دارد برجام را نیز رد کند و در میان نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا گزینه بدتر محسوب می شد.

گروه بین الملل، خبرگزاری مهر- محمد قادری: سرانجام انتخابات هشتم نوامبر در آمریکا با برتری حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری، مجلس نمایندگان و سنا به پایان رسید و در حالی که اکثر نظرسنجی ها در ایالات متحده آمریکا، پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات هشتم نوامبر را پیش بینی می کردند، دونالد ترامپ توانست در نهایت بر رقیب دموکرات خود غلبه پیدا کرده و راهی کاخ سفید شود.

پیروز مجتهدزاده در گفتگو با خبرنگار مهر درباره رابطه واشنگتن با تهران پس از انتخاب رئیس جمهور جدید آمریکا گفت: سخن گفتن از نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا سخن گفتن از بد و بدتر نیست و هر دو نفر گزینه بدتر محسوب می شوند؛ ترامپ از لحاظ فکری و فلسفی ضد ایران است و همچنین قصد دارد برجام را نیز رد کند. کلینتون نیز به دلیل اینکه دستوربگیر از اسرائیل است و اسرائیل از توافق برجام بسیار راضی است، به همین منوال آن را ادامه خواهد داد.

کارشناس روابط بین الملل همچنین در رابطه با روند برگزیت و آینده آن اظهار داشت: بنده از ابتدای این موضوع معتقد بودم که سیاست اشتباهی است و تقریبا آشکار بود که نتیجه چه خواهد شد؛ مشاهده می کنیم که امروز بریتانیا در حال تاسف خوردن است و با استفاده از شیوه های مختلف در صدد کاستن از زیان های آن است. کامرون برای پیشنهاد این موضوع درایت لازم را نداشت. کامرون نیروی مخالفت با اتحادیه اروپا را در سطوح خاصی از ملت خودش پیش بینی نکرد و انتظار آن را نداشت. مایکل فاراژ (رهبر حزب افراطی و دست راستی انگلیس) با تحریک حس میهن پرستی و ملی گرایی، عوام را فریب داد و با دعوت از ترامپ به عنوان یک متخصص نشان داد که یک شارلاتان سیاسی است.

وی در همین راستا افزود: کامرون ریسک کرد و این ریسک سخت به ضرر بریتانیا تمام شد. بریتانیا پیش از پیوستن به اتحادیه اروپا با وام هایی که از دیگر کشورها می گرفت، زندگی می کرد اما پس از پیوستن به این اتحادیه به دیگر کشورها وام می داد که این موضوع نشانگر تغییر وضعیت آنها در حوزه اقتصادی است؛ پس از برگزیت نیز من شک ندارم که بریتانیا مجددا به وضعیت پیش از پیوستنش به اتحادیه اروپا بازخواهد گشت. بریتانیا پس از بارها تجربه مشاهده کرد که بهترین بازار و حامی سیاسی و اقتصادی آنها اتحادیه اروپا است.

مجتهد زاده در ادامه در رابطه با فعالیت های «ترزا می» نخست وزیر جدید انگلیس نیز بیان داشت: اقدامات ترزا می برای جبران خسارت ها و کاهش نتایج منفی است؛ مقایسه وی از لحاظ شخصیتی با «مارگارت تاچر» نخست وزیر زن بریتانیا در گذشته صحیح نیست. ترزا می از لحاظ سیاسی پخته است و در بعد فکری نیز با تاچر تفاوت دارد.

کارشناس منطقه در خصوص روابط لندن و اتحادیه اروپا با واشنگتن پس از انتخاب رئیس جمهور جدید آمریکا نیز عنوان کرد: روابط لندن و واشنگتن تغییری نخواهد کرد. طرفین یکدیگر را عموزاده خطاب می کنند و مفهوم این عموزادگی در سیاست آنها ریشه دوانده است؛ درست مانند روابط آمریکا با اسرائیل که تغییرناپذیر است.

وی در پایان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه فرآیند طی شده در توافق برجام را از ابتدا عقلانی می دانستید یا خیر، تصریح کرد: می توانست عقلانی باشد. زیرا بهترین راه برون رفت از بحران مذاکره است اما با رعایت شرایطی؛ از جمله این شرایط نیز وجود مذاکره کننده قوی و مدیریت قوی در مذاکرات است که متاسفانه در هر دو زمینه ما ثابت کردیم که ضعیف هستیم.

کد خبر 3820312

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 8 + 0 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • آ IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
   0 0
   هیلاری کلینتون هم می اومد وضع ما جهان سومیها همینی که هست بهتر نمیشد ولی هرچی باشن برای آمریکا و مردمان خودشون خیلی خوبن و اتفاقا براشون خیلی خوب شده که ترامپ سر کار اومد