«سازمان نظام رسانه ای» در نمایشگاه مطبوعات بررسی شد

همزمان با هفتمین روز نمایشگاه مطبوعات، موضوع «سازمان نظام رسانه ای» با حضور کارشناسان و روزنامه نگاران بررسی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، بهروز بهزادی، روزنامه نگار و جانشین مدیر مسئول روزنامه اعتماد در آغاز نشست «سازمان نظام رسانه ای و قانون مطبوعات» که امروز  ۲۰ آبان در نمایشگاه مطبوعات برگزار شد، گفت: سازمان نظام رسانه ای، مجموعه ای برای مطبوعات و رسانه ها در انجام و تحقق اهداف صنفی است و البته قانون مطبوعات نیز قانونی است که رسانه ها مطابق آن عمل می کنند.

در ادامه باقر انصاری استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی و صاحب آثاری در حوزه حقوق مطبوعات با طرح این پرسش که آیا به سازمان نظام رسانه ای نیاز هست یا خیر؟ عنوان کرد: نظام رسانه ای که وابسته به دولت باشد، فاقد استقلال کافی است اما برخی از کشورها نظام رسانه ای ترکیبی دارند و برخی دیگر از نوع سومی برخوردارند و بدون دخالت دولت، رسانه ها به اداره نظام خود می پردازند .

انصاری از پیش نویس های تهیه شده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را انتقاد کرد و ادامه داد: استفاده از واژه رسانه به جای مطبوعات و نشریات حکایت از برنامه ریزی برای تمام اطلاع رسانی ها دارد و شامل فضای مجازی نیز می شود.

در ادامه بهزادی در سخنانی موقعیت برخی از کشورهای هم جوار را بررسی کرد و گفت:به عقیده من اهالی مطبوعات به دنبال نظام رسانه ای هستند.

این مدیر رسانه ای اظهار کرد: قانون مطبوعات ما به روز نیست و در زمانی شکل گرفته که مطبوعات ما دوران صنعتی شدن را تجربه نکرده بودند و در مطبوعات صنعتی شخصی به نام مدیرمسئول نمی تواند تمام نشریه را بخواند و در خبرگزاری کدام شخص می تواند تمام مطالب به لحظه خبرگزاری را بخواند در این صورت نباید آن فرد هیچ گونه خواب و خوراکی داشته باشد.

حسین ضیایی مدیر خبرگزاری دانا هم درباره بررسی سازمان نظارم رسانه ای و قانون مطبوعات، بر کار تخصصی و نگاه علمی تاکید کرد و افزود: با گذشت ۴ دهه هنوز نتوانستیم قانون مناسبی را برای مطبوعات تنظیم کنیم و روح این قانون باید برای کمک به خبرنگار باشد.

بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات فردا جمعه بیست و یکم آبان ماه به کار خود پایان می دهد.

کد خبر 3820935

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =