رقابتهای سالم و ناسالم انتخابات مجلس در «پیروزی نزدیک است»

شناسهٔ خبر: 3836643 -
شبکه مستند سیما همزمان با روز مجلس، مستند جدید «پیروزی نزدیک است» ساخته محسن خان جهانی را پخش می کند که به رقابت های سالم و ناسالم در انتخابات مجلس می پردازد.

محسن خان جهانی کارگردان «پیروزی نزدیک است» در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره این تولید جدید شبکه مستند توضیح داد: این مستند در ادامه ساخت سریال فیلم های انتخاباتی توسط من است که درباره انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی ساخته ام. من از این نوع ساخت فیلم، به عنوان یک متود فیلمسازی یاد می کنم. هر چهار سال یک بار بسیاری از فیلمسازان می توانند صرفا با حضور در یک حوزه انتخابیه فیلم بسازند و در هر انتخاباتی که برگزار می شود، ۲۰۰ فیلم ساخته شود.

وی افزود: «پیروزی نزدیک است» ماجرای انتخابات مجلس در شمال ایران در حوزه انتخابیه نور، محمودآباد و چمستان و روایت رقابت ۴ کاندیدا است که هم سالم است و هم ناسالم و مردم با دیدن این رقابت ها می توانند در هر انتخاباتی تصمیم درست بگیرند.

این مستندساز ادامه داد: برخی نامزدها در صدد فریب دادن مردم هستند اما مردم باید برای انتخاب درست، به حرفها و شعارهای انتخاباتی توجهی نداشته باشند، چرا که کاندیداها به ویژه در روزهای نزدیک به انتخابات، حرفهایی می زنند که خیلی بزرگتر از قد و قواره آنهاست. مثلا ترامپ در آستانه رای گیری می گفت من کلینتون را به زندان می اندازم، استفاده آن صحبت فقط در حد روزهای انتخابات بود و بعد از پیروزی هیچ اتفاقی نیفتاد.

خان جهانی تصریح کرد: تاریخ مصرف بسیاری از سخنان نامزدها فقط تا شب انتخابات است اما برخی هستند که برنامه دارند. این فیلم می خواهد به مردم بگوید درست انتخاب کنند و در ادامه فیلمهایی چون «یک میخ و چند کت»، «صندلی ۲۵۷» و «انتهای خیابان پاستور» ساخته شد.

وی در پاسخ به اینکه آیا سند تصویری از رقابت های ناسالم در این فیلم ارائه شده یا خیر، تأکید کرد: ما به نوعی این کار را انجام دادیم و حالا مردم هستند که با دیدن حرفهای نامزدها باید متوجه شوند چه کسی راست می گوید و چه کسی دروغ. این نکته قطعا در فیلم مشهود است.

این مستندساز درباره مراحل تولید «پیروزی نزدیک است» هم گفت: ما از ۳ ماه قبل از انتخابات مجلس کار را آغاز کردیم که می شود سال گذشته همین موقع ها. با توجه به اینکه انتخابات شب عید تمام شد، بعد از نوروز ما می توانستیم فیلم را آماده کنیم اما چون نیاز بود بخشهایی از فیلم دوباره تکرار و تصویربرداری شود، چند مصاحبه بعد از عید داشتیم و کار در مجموع حدودا ۶ ماه طول کشید.

خان جهانی یادآور شد: ساختار این مستند به صورت روایی است. گفتگوهایی هم در آن صورت می گیرد اما به نوعی روزشمار انتخابات است و به ویژه به ۶ روزی که ویژه تبلیغات قرار داده شده، می پردازد.

وی درباره دلیل انتخاب این عنوان بیان کرد: روزهایی که برای تحقیقات می رفتیم جمله ای بود که مرا به خود جذب کرد. با هر کاندیدایی صحبت می کردیم مسائلی را بیان می کرد و سپس می گفت ان شاءالله پیروزی نزدیک است. به یکی از همکاران گفتم دقت کردی همه همین جمله را تکرار کردند. در گفتگویی که روز بعد داشتیم هم دوباره همین اتفاق افتاد و بلافاصله بعد از خارج شدن این جمله از دهان مصاحبه شونده، همه همکاران به خنده افتادند. این شد که تصمیم گرفتیم این اسم را انتخاب کنیم.

«پیروزی نزدیک است» تولید جدید شبکه مستند چهارشنبه ۱۰ آذرماه ساعت ۲۰ همزمان با سالروز شهادت شهید مدرس و روز مجلس از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود و پنجشنبه ۱۱ آذرماه ساعت ۱۱ بازپخش می شود.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 3 =