واقعيت مباني خاص حقوقي ايران به دنيا منعكس نشد

رييس قوه قضاييه گفت: باتوجه به تازگي مباني خاص حقوقي ايران براي دنيا واقعيت آن به خاطر چالش هاي سياسي بعد از انقلاب اسلامي به دنيا منعكس نشده است.

به گزارش خبرگزاري مهر و به نقل از روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه آيت الله هاشمي شاهرودي امروز در ديدار با "ايو دوده" قائم مقام دانشگاه سوربن فرانسه با بيان اين مطلب و اشاره به تجربه نوپاي ايران در مسايل حقوقي افزود: مسايل حقوق اسلامي  از ميراث گسترده و عميقي برخوردار است و با سعي علمي دانشمندان اسلامي حوزه و دانشگاه ، نياز هاي جوامع اسلامي را برطرف مي كند.

رييس قوه قضاييه همچنين تصريح كرد: قانون مدني ايران كه با مباني فقهي تطبيق داده شده است تنظيم آن به بيش از يك قرن پيش بر مي گردد.

وي دربخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: طي 50 سال اخير در جهان اسلام يك نهضت علمي و حقوق اسلامي شكل گرفته  و بسياري از حقوق دانان بحث هاي گسترده اي در حقوق جزا و مدني شروع كرده اند.

آيت الله هاشمي شاهرودي همچنين  با اشاره به اينكه بعد از انقلاب اسلامي ايران دامنه مباني حقوق و تطبيق آن با اسلام گسترش يافته است گفت: قطع نظر از مسايل اعتقادي و ديني در اثبات دين كه برگزفته از ميراث گرانبهاي فقهي است ، اگر اين مباني درست درك و پياده شود مي توان ثابت كرد كه در دستگاه حقوقي ما ، تمام حقوق شهروندي ، سعادت ، عدالت و حقوق بشر را براي انسان تضمين مي كند.

وي اضافه كرد: ايران ما با توجه به داشتن فقه پويا مدعي اثبات آن با توجه به بحث هاي دقيق  و علمي و فقهي هستيم و در هيچ كشور اسلامي مانند ايران قانون مدون و پيشرفته اي كه بر اساس فقه اسلامي تدوين شده باشد نداريم.

رييس قوه قضاييه در ادامه خواستار انعكاس تجربيات فقه شيعه در جوامع و دانشگاههاي معتبر خارجي شد و تصريح كرد: دانشمندان ما در احياي مردم سالاري ديني سرآمد ساير كشورها هستند و در هيچ كشوري به مانند ايران چنين قانون پيشرفته اي كه بر اساس فقه پوياي اسلامي باشد نداشتيم.

هاشمي شاهرودي با بيان اينكه ميراث غني اسلام ناب ميان ايرانيان  و علماي شيعه است گفت: دقيق ترين  و عالمانه ترين نقد ديالكتيك توسط شيعيان نوشته شده است كه اين موضوع را علماي جهان عرب هم اقرار دارند.

در اين ديدار "ايو دوده" قائم مقام دانشگاه سوربن فرانسه نيز با استقبال از سخنان رييس قوه قضاييه خواستار گسترش همكاري هاي علمي شد. 

کد خبر 38406

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =