انتقاد استاندار از مانع تراشی برخی دستگاه های اجرایی گلستان

گرگان – استاندار گلستان در جلسه کارگروه تسهیلات و رفع موانع تولید استان نسبت به سخت گیری و مانع تراشی برخی دستگاه های اجرایی انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، بیست و نهمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید گلستان شامگاه یکشنبه با حضور استاندار، مدیران دستگاه های اجرایی، روسای برخی بانک ها و اصحاب رسانه در استانداری گلستان برگزار شد.

مطابق روال جلسات، تعدادی از تولیدگران و سرمایه گذاران استان به مطرح کردن مشکلات واحدهای تولیدی خود پرداختند. طرح مشکلات اقتصادی این تولیدگران در کارگروه موجب پیگیری و بررسی اعضا می شود و در راستای رفع آن مصوباتی تهیه شده و در اختیار دستگاه های مرتبط قرار می گیرد.

در حین بیان مشکلات یکی از تولیدکننده های کشاورزی که نسبت به عدم واگذاری عرصه منابع طبیعی استان گلایه مند بود، کاسه صبر استاندار را لبریز کرد تا وی انتقادهای صریحی از مدیران دستگاه های اجرایی مطرح کند.

حسن صادقلو از سخت گیری و فراهم نشدن پرداخت تسهیلات و ارائه خدمات به تولیدکنندگان انتقاد و اظهار کرد: متاسفانه بدنه برخی از دستگاه ها با سیاست های دولت که احترام ویژه ای به سرمایه گذار قائل است، همراه نیستند.

صادقلو که تلاش می کرد مشکلات مطرح شده از سوی تولیدگران در جلسه کارگروه حل و فصل شود، تصریح کرد: روشی که برخی ادارات نسبت به سرمایه گذاران در پیش گرفته و مانع تراشی می کنند قابل قبول نیست و مانع توسعه استان می شود.

وی با تاکید بر لزوم همراهی ادارات با سرمایه گذار بیان کرد: ایجاد حتی یک شغل از نان شب برای ما واجب تر است زیرا مطالبات اصلی مردم در همین راستا است.

وی در اظهارنظری قاطعانه گفت چنانچه هر مدیری نمی خواهد با روش مصوبات جلسه همراهی کند تشریف ببرد!

سهم پنج درصدی گلستان در پرداخت تسهیلات اقتصادی

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گلستان در این جلسه از سهم بیش از پنج درصدی گلستان در پرداخت تسهیلات رونق اقتصادی خبر داد.

حسینقلی قوانلو با اشاره به وضعیت مصوبات کارگروه بیان کرد: تاکنون از فرآیند رونق تولید ۲۷۱ واحد استان موفق به دریافت ۳۳۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات شده اند و از این نظر ۵.۳۳ درصد سهم کشور را داشته ایم.

قوانلو افزود: در مجموع ۵۳۱ میلیارد تومان بانک های استان به واحدهای کوچک و متوسط کمک کرده اند و کشاورزی بیشترین سهم را داشته است.

وی درباره فعالیت واحدهای کوچک و متوسط بیان کرد: در بازدیدی که گروه نظارتی از ۶۳ واحد داشته اند، ۴۸ واحد تولیدی افزایش تولید داشته و برخی از واحدها هنوز به مرحله تولید یا افزایش تولید نرسیده اند.

به گفته وی، در این میان ۸ واحد غیرفعال احیا شده و کار ۱۵ واحد در صورت عدم حمایت به تعطیلی می انجامید.

نرخ بیکاری کاهش پیدا نکرد

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گلستان همچنین به آماری از وضعیت نرخ اشتغال و بیکاری استان اشاره و اظهار کرد: بهار سال ۹۳ درصد مشارکت اقتصادی استان ۳۶.۱ درصد و نرخ بیکاری ۱۳.۷ درصد بوده و تعداد بیکاران ۷۲ هزار نفر ثبت شده است.

قوانلو افزود: در بهار ۹۵ اما مشارک اقتصادی به ۳۹.۲ درصد رسید و نرخ اشتغال ۸۶.۲ درصد شد اما تعداد بیکاران به بیش از ۸۱ هزار نفر افزایش یافت.

به گفته وی، درصد مشارکت اقتصادی به نسبت جمعیت فعال شاغل یا خواهان شغل به جمعیت کل گفته می شود.

وی خاطرنشان کرد: باوجود ایجاد ۵۶ هزار شغل در مدت سه سال دولت یازدهم به دلیل بالارفتن نرخ مشارکت اقتصادی نه تنها نرخ بیکاری کاهش نیافت بلکه تعداد ۹ هزار و ۵۶۹ نفر هم به تعداد بیکاران اضافه شد و ایجاد اشتغال های جدید نتوانست خود را نشان دهد.  

کد خبر 3840901

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =