خیرین برای فرهنگ‌سازی رفتارهای بهداشتی تلاش کنند

همدان - رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه خیرین باید برای فرهنگ‌سازی رفتارهای بهداشتی تلاش کنند، گفت: امروزه مردم تاوان رفتارهای غیربهداشتی را می‌پردازند.

به گزارش خبرنگار مهر، سید حبیب الله موسوی بهار ظهر پنج شنبه در همایش «معلم طلایه‌دار امید» که با هدف تبیین اهداف مجمع خیرین سلامت و آموزش و پرورش در حوزه سلامت و با حضور خیرین سلامت فرهنگی برگزار شد، مشکلات جامعه را ناشی از مشکلات فرهنگی دانست.

وی گفت: فرهنگ استفاده از پیشرفتهای اقتصادی، اجتماعی و صنعتی ایجاد نشده و بی‌توجهی به این موضوع مشکلات متعددی ایجاد کرده است.

سید حبیب‌اله موسوی‌بهار با اشاره به ناشناخته بودن فرهنگ خدمت، مثالهایی از این موضوع در مراسم عزاداری محرم و صفر را بیان کرد و یادآور شد: ماهیانه یک میلیارد تومان در استان همدان برای تصادفات هزینه می‌شود که این هزینه باید با فرهنگسازی کاهش یابد.

وی سیگار را عامل اصلی بروز سرطان عنوان کرد و افزود: شیوع سرطان در بین اعضای خانواده افراد سیگاری بیشتر است که باید فرهنگ‌سازی مناسب در این زمینه انجام شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه کرد: همه مردم تاوان رفتارهای غیربهداشتی را می‌پردازند کمااینکه باید مبالغ بسیاری برای ساخت مرکز جامع سرطان در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه مبارزه با بدحجابی و بد پوششی نیاز به قبیح‌سازی دارد، اظهار داشت: باید به گونه‌ای رفتار شود تا افرادی که عفاف، حجاب و حیا را رعایت نمی‌کنند از حضور در جامعه احساس خجالت کنند.

موسوی‌بهار با تأکید بر اینکه بهداشت و پیشگیری بر درمان اولویت دارد، گفت: شاخصهای بهداشتی و امید به زندگی نشان دهنده رشد کشورهاست و تلاش برای فرهنگ‌سازی و آموزش در اقشار مختلف برای بهبود شاخصهای سلامت بهداشت دهان و دندان ضرورت دارد تا از صرف هزینه‌های زیاد درمان جلوگیری شود.

افزایش اعتماد مردمی و رضایت‌مندی مردم بسیاری از مسائل را رفع می‌کند

معاون سیاسی و امنیتی استاندار همدان نیز مشارکت مردمی را گره گشای مشکلات جامعه دانست و گفت: افزایش اعتماد مردمی و رضایت‌مندی مردم بسیاری از مسائل را رفع می‌کند.

محمدعلی الهی‌تبار با اشاره به کلنگ‌زنی مرکز هموفیلی استان همدان گفت: آیین کلنگ‌زنی درمانگاه و خوابگاه بیماران هموفیلی با کمک خیرین انجام شد و علاوه بر پوشش بیماران استان به استانهای مجاور نیز خدمات ارائه می‌کند.    

وی با بیان اینکه پیشگیری و آموزش مردم موضوع بسیاری مهمی است که با استفاده از ساختار مناسب قدمهای موثری در این زمینه برداشته می‌شود، گفت: آموزش و پرورش بهترین مکان برای فرهنگ‌سازی خانواده‌هاست و ارائه آموزشهای مورد نیاز در نظام آموزشی برای سالم‌سازی جامعه بسیار موثر است.

وی از رئیس دانشگاه، مدیر کل آموزش و پرورش و مدیر عامل مجمع خیرین سلامت استان همدان قدردانی و ابراز امیدواری کرد با تلاش همگانی فرزندان ایران زمین فرزندان سالمی برای ساخت ایران اسلامی باشند.

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان همدان نیز با بیان اینکه اساس تفکر و شاکله مجمع خیرین سلامت استان این است که توقعات مردم را با نیازها تطبیق داده و این نیازها را به مطالبات تبدیل کنیم، عنوان کرد: عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «بیماران نباید جز بیماری دغدغه دیگری داشته باشند»، مد نظر ماست.

محمدصادق صبا با بیان اینکه باید توقعات سلامت را با نیازهای واقعی تطبیق دهیم، افزود:‌ عده‌ای به علت بی‌احتیاطی و عدم خودمراقبتی دچار سانحه می‌شوند و شاید در این بین باعث مرگ خود و خانواده نیز شوند و بعد مقصر را جاده‌ها بدانند.

وی با بیان اینکه در مدارس حوادث قابل پیشگیری رخ می‌دهد که با کار کارشناسی می‌توان جلوی آنها را گرفت، گفت:‌ باید در پیشگیری موثر باشیم.

ایجاد پارکی بدون قلیان در همدان

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان همدان با تأکید بر لزوم همکاری افراد برای برخورداری شهری سالم و شاد، گفت:‌ مجمع خیرین سلامت به دنبال ایجاد پارکی بدون قلیان در همدان است.

صبا با بیان اینکه می‌توان شهر سالم و بدون تصادفات و حوادث ترافیکی ایجاد کرد، گفت:‌ می‌توان با خودمراقبتی از هزینه‌ها کاست و به موقع درمان را آغاز کرد.

وی با بیان اینکه مشکلات اساسی کشور تنها فضای فیزیکی و پول نیست، افزود: یکی از اهداف مجمع خیرین سلامت مطلوب‌سازی فضای فیزیکی نامطلوب بیمارستان ها است.

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان همدان با اشاره به اینکه از اولویت‌های مجمع خیرین سلامت ساخت مرکز جامع سرطان و  مرکز جامع زنان است، عنوان کرد: مجمع خیرین سلامت همدان با کمک دانشگاه علوم پزشکی همدان در حال ساخت خوابگاه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی است.

سرمایه اجتماعی باعث توسعه پایدار خواهد شد

معاون متوسطه آموزش و پرورش استان همدان نیز با بیان اینکه سرمایه اجتماعی باعث توسعه پایدار خواهد شد، گفت: متاسفانه طی سال‌های اخیر شاهد کاهش معنادار سرمایه‌های اجتماعی در جامعه بوده‌ایم.

عباس احمدی مقیم با اشاره به شاخص‌های سرمایه اجتماعی نظیر اعتماد، همبستگی، وحدت ملی و انسجام اجتماعی، مشارکت و مسئولیت اجتماعی گفت: مهمترین شاخص توسعه اجتماعی میزان تعهد جامعه به یکدیگر و اعتماد بوده که متاسفانه امروز اعتماد خدشه‌دار شده است.

وی تاکید کرد: امروزه خانواده‌ها برای در امان ماندن از ناهنجاری‌ها هزینه‌های بسیاری را صرف منازل خود می‌کنند که این نشان از بی اعتمادی است.

معاون متوسطه آموزش و پرورش استان همدان با بیان اینکه مسئولان آموزش و پرورش تلاش خود را به کار می‌گیرند تا سرمایه اجتماعی را ترویج دهند، گفت:‌ سرمایه اجتماعی حس همکاری و اطمینان در افراد جامعه است.

کد خبر 3844811

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =