زنانه شدن آسیب های اجتماعی بحرانی جدی است

سبزوار ـ رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: زنانه شدن آسیب های اجتماعی یک بحران جدی و زنگ خطری برای اجتماع است که خود سبب افزایش دیگر آسیب ها از جمله طلاق و اعتیاد می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، انوشیروان محسنی بندپی شامگاه شنبه در جلسه شورای اداری سبزوار که در محل سالن جلسات با حضور تمامی مسئولان نهادها و ادارات برگزار شد،  با ابراز نگرانی از رشد مصرف  مواد صنعتی و کاهش میانگین سن مصرف اظهار کرد: در سنین ۱۵ تا ۲۵ سال نسبت مرد به زن ۶ به یک، در ۲۵ تا ۴۰ سال  ۱۶ به یک  و ۴۰ تا ۷۰ سال از هر ۱۷ نفر مرد یک زن به سمت مصرف مواد مخدر گرایش پیدا می کند.  

وی با تاکید  بر اینکه بسیاری از جرائم  خرد و زندانی ها ناشی از اعتیاد است، افزود: در حال حاضر دو میلیون و ۶۵۰ زن سرپرست خانوار  در سطح کشور زندگی می کنند که این آمار شامل یک میلیون و ۸۰۰  هزار زن که شوهران آن ها فوت شده، ۳۵۰ هزار نفر همسر زندانی یا از کار افتاده، ۲۵۰ هزار زن جوان طلاق داده شده و ۱۵۰ هزار نفر دخترانی هستند که در سن ۳۵ تا ۴۰ سال هنوز ازدواج نکرده و به تنهایی زندگی می کنند.  

رئیس سازمان بهزیستی کشور همچنین به آمار خودکشی در کشور نیز اشاره کرد و گفت: این آمار در برخی استان ها  ۶ در ۱۰۰ هزار نفر است. هر چند  آمار ما با استاندار جهانی فاصله دارد  ولی همین نرخ خودکشی را  باید کاهش داد.

وی تصریح کرد: اینها دغدغه هایی است که برای اولین بار  در سلامت اجتماعی توانسته جایگاه  خود را در نظام برنامه ریزی باز کند و همه این موارد توجه صرف به سلامت جسمی و عدم نگاه عمیق و ریشه ای در ادوار گذشته به این حوزه سبب شده تا با این واقعیت های نگران کننده  مواجه شویم.

محسنی بند پی بیان کرد: در بحث توانمندسازی نیز دولت قطعا به دنبال صدقه دادن به صورت دراز مدت نیست که در این خصوص  بحث نظام  لایحه رفاه در دست بررسی است  تا با افزایش  مهارت و دانش  همه آحاد جامعه را توانمند سازد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور از ارتقاء نمایندگی بخش به اداره در شهرستان های جوین، جغتای و داورزن خبر داد و گفت: ما نسبت به ارتقاء  تشکیلاتی ادارات بهزیستی سبزوار به معاونت مدیر کل خراسان رضوی موافقت خود را اعلام کرده ایم.  

۳۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبارات به سبزوار تخصیص یافته است

در ادامه این جلسه  رمضانعلی سبحانی فر، نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در دو سال گذشته وضعیت اعتبارات دولتی مناسب نبود، اما آنچه در لایحه بودجه آمده ۳۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبارات است که حدود ۲۳۰ میلیارد تومان اعتبارات هزینه ای و حدود ۷۲ هزار میلیارد بحث رفاهیات است تا کمکی به مجموعه بهزیستی کشور باشد.  

وی  از رشد ۱۴/۹ دهم درصد تملک داریی سرمایه ای و حدود ۳۰ درصد  تملک اعتبارات ملی در سطح خراسان رضوی خبر داد و افزود: این رشد در بخش تملک ها بین ۲۳۰ تا ۳۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است.  

سبحانی فر گفت: با اینکه ما بارها اعلام کرده ایم که اعتبارات ملی استانی ما ۳۹ درصد نسبت به سایر استان ها کاهش داشته است اما این نوید را به همشهریان خود می دهم که اعتبارات امسال طرح راه آهن سبزوار حدود ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار داشت که با یک جهش ده برابری به ۲۲ میلیارد تومان افزایش یافته است.  

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: این اعتبارات برای سال آینده گذاشته شده تا  شاهد جمع بندی نهایی این پروژه سرنوشت ساز در حوزه انتخابیه باشیم.  

وی ادامه داد: همچنین در برنامه ششم توسعه  لایحه ای در خصوص افزایش مستمری افراد تحت پوشش بهزیستی داده شد که متاسفانه یک حقوق حداقلی می گرفتند. طبق این لایحه ۲۰ درصد به مستمری آن ها اضافه می شود و از ۵۰ هزار به ۲۲۰ هزار تومان افزایش می یابد.  

سبحانی فر بیان کرد: به لحاظ عدم رعایت قانون جامع سه درصدی معلولان در دستگاه های دولتی و اینکه استخدامی ندارند کارفرمایان شرکت های خصوصی که اقدام به جذب معلولان در دستگاه ها کنند ملزم به پرداخت ۵۰ درصد حقوق افراد جذب شده هستند و مابقی را دولت پرداخت خواهد کرد.

کد خبر 3846762

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =