ایران آمادگی اعطای بورس به دانشجویان فرانسوی را دارد

وزیر علوم گفت: ما آمادگی اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان فرانسوی در زمینه رشته های مطالعات ایرانی اسلامی، هنر، تاریخ و مهندسی را داریم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، در دیدار محمد فرهادی وزیر علوم با تی یری ماندون دبیرهیات دولت در بخش آموزش عالی و تحقیقات فرانسه راه های گسترش همکاری های مشترک علمی و فناوری بین مراکز آموزش عالی دو کشور بررسی شد.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه با وزیر علوم فرانسه در کیوتوی ژاپن افزود: با امضای این تفاهم نامه سرفصل جدیدی در زمینه همکاری های علمی و آموزشی میان دو کشور گشوده شده و باید کمیته پیگیری متشکل از مسئولان آموزش عالی ایران و فرانسه، مفاد تفاهم نامه را هر چه سریع تر عملیاتی کنند.

وزیر علوم با بیان اینکه پس از برجام تحرکی جدی در همکاری های دو کشور ایران و فرانسه در زمینه های دانشگاهی، علمی و فناوری ایجاد شده است، تاکید کرد: غیراز همکاری های مناسبی که در زمینه های تجاری، اقتصادی، صنعت نفت و هواپیمایی میان دو کشور در جریان است، شاهد اجرای طرح های تحقیقاتی دانشگاهی چون جندی شاپور هستیم که با همکاری وزارت علوم و مراکز آموزش عالی فرانسه اجرا شده است.

فرهادی عنوان کرد: در حال حاضر زبان فارسی در دو دانشگاه فرانسه و در ۱۲ دانشگاه ایرانی نیز زبان فرانسه تدریس می شود و تمایل داریم روابط علمی و آموزشی دو کشور به خصوص در زمینه های تبادل استاد و دانشجو، تحقیقات مشترک، تاسیس دوره های مشترک و همایش های مشترک علمی و تحقیقاتی بیش از پیش گسترش یابد.

وزیر علوم گفت: ما مصمم هستیم در اروپا با مراکز آموزش عالی و پژوهشی فرانسه به خصوص در زمینه های نورو ساینس، تکنولوژی اطلاعات، علوم پایه، نانو، بایو و انرژی های تجدید پذیربه صورت مشترک همکاری های گسترده ای داشته باشیم.

وی اظهار داشت: ما آمادگی اعطای بورس تحصیلی برای دانشجویان فرانسوی در زمینه رشته های مطالعات ایرانی اسلامی، هنر، تاریخ و مهندسی را داریم و بهتر است این بورسیه ها از طریق مجاری رسمی و سفارت خانه ها صورت گیرد.

برگزاری نشست های مشترک میان دانشگاه های ایرانی و فرانسوی

وزیر علوم گفت:  پیشنهاد می کنم دانشگاه هایی از دو طرف که مشخصا با یکدیگر همکاری می کنند به صورت یک سال در میان در ایران و فرانسه نشست های مشترکی داشته باشند.

فرهادی افزود: همچنین برنامه ای تنظیم کرده ایم تا استادان و پژوهشگران ایرانی بتوانند فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت خود را در مراکز آموزش عالی و پژوهشی فرانسه بگذرانند.

وی با اشاره به فعالیت ۳۹ پارک علم و فناوری در ایران در خصوص همکاری های مشترک در این زمینه با مراکز علمی و پژوهشی فرانسه اعلام آمادگی کرد.

تی یری ماندون دبیرهیات دولت در بخش آموزش عالی و تحقیقات فرانسه در این دیدار حضور هیات بلند پایه در ایران را ناشی از اهمیت گسترش روابط علمی و فناوری میان دو کشور ایران و فرانسه عنوان کرد و گفت : دوستی و تبادلات علمی و فرهنگی میان دو کشور ایران و فرانسه سابقه دیرینه ای دارد و با این سفر می خواستیم که تعلق خاطر کشور خود را به توافق نامه وین و برجام اعلام کنیم.

وی با بیان اینکه قبل از این سفر نیز تبادلات علمی فراوانی بین دو کشور انجام شده است، گفت: خوشحالم که در مدت کوتاهی تبادلات بسیار موثری در زمینه ریاضیات، انفورماتیک، زلزله شناسی و زمین شناسی میان مراکز آموزش عالی دو کشور به انجام رسیده که البته زمینه های همکاری بیش از این موارد است.

کد خبر 3848508

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =