گلستان به سرریزهای آب مازندران نیاز دارد

گرگان- استاندار گلستان با اشاره به مشکل آبی در گلستان، گفت: استان ما به سرریزهای آب مازندران نیاز دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن صادقلو، عصر جمعه در جلسه شورای اداری استان گلستان که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با اشاره به میلاد رسول اکرم (ص) و تبریک این روز، اظهار کرد: پیامبر گرامی (ص) در گذار از جامعه جاهلی و تبدیل به مدینه النبی زحمت بسیاری کشیدند و این یک بنیانگذاری بزرگ است که با اوج اخلاق اسلامی در ۱۴۰۰ سال پیش ایجاد شد.

وی با بیان این که امیدواریم با الگو گیری از آموزه های اسلامی بتوانیم در مسیر رسول اکرم (ص) طی طریق کنیم، گفت: حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در گلستان دستاوردهای بسیاری داشت که نتایج آن در آینده بیشتر دیده خواهد شد.

وی افزود: گلستان تازه تاسیس است و از امکانات استان های قدیمی تر بهره مند نیست، لذا باید با ویژه بینی خاص پشتیبانی شود.

صادقلو بیان کرد: ما گپ تاریخی داریم و باید این فاصله را ترمیم کنیم. استان در سایه همت جمعی و همگرایی که در مجموعه استان وجود دارد، مسیر توسعه را طی می کند و به همین دلیل دارای نقشه راه است.

وی ادامه داد: سند جامع استان در افق ۱۴۰۴ و ۱۴۲۰ را تدوین کردیم و سند اجرایی ۵۳ دستگاه استانی هم با در نظر گرفتن شاخص های کمی تنظیم شد.

استاندار گلستان با بیان این که سند آمایش سرزمینی استان تدوین شده است، گفت: مهمترین سند جامع استان، که سند امنیتی است با ۲۸ مولفه در شورای تامین، تنظیم شد.

وی با تاکید بر این که تقاضای ما این است که سند آمایش سرزمینی گلستان به نتیجه برسد، اضافه  کرد: منطقه آزاد اینچه برون یکی از درخواست های استان است. این چند روز همه محافل نسبت به آن اتفاق نظر دارند و من اطمینان می دهم در راستای روح قانونی خود، برای صادرات استفاده شود.

نکات محیط زیستی در آشوراده لحاظ شده است

صادقلو با بیان این که آشوراده شرایط بسیار نامطلوبی دارد، گفت: باید در راستای تبدیل کردن معبر بودن استان به مقصد سرمایه گذاری تلاش شود و یکی از این زمینه های سرمایه گذاری، جزیره آشوراده است که می تواند مقصد مسافران برای گردشگری طبیعی، پاک و حلال باشد.

وی اضافه کرد: من اطمینان می دهم تمام نکات محیط زیستی را تایید کرده ایم و نامه نگاری ها هم نشان می دهد که محیط زیست با کلیات موافقت کرده ولی در جزئیان برخی موانع را می بینیم.

وی بیان کرد: نیازمند زیرساخت های گردشگری بخصوص در بخش سلامت هستیم.

استاندار گلستان اظهار کرد: استفاده نامطلوب از دریای مازندران آثار نامطلوبی بر استان گلستان گذاشته است. گلستان از نظر سرانه آب وضعیت خوبی ندارد و این مشکل، مساله توسعه استان را تحت تاثیر قرار داده است، لذا نیاز به سرریزهای آب استان مازندران داریم.

وی در ادامه، با بیان این که آب خلیج گرگان هم از ارتفاع دو متر به نیم متر رسیده، بیان کرد: این مساله خطری جدی برای آینده منطقه یجاد می کند و استان های شمالی و سمنان را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی اشاره ای هم به زه کشی ۲۸۰ هزار هکتار از زمین های شمال استان داشت و گفت: این زمین ها از نظر تقسیم بندی، درجه چهار است و باید زه کشی شوند.

صادقلو از انجام مطالعات طرح زه کشی خبرداد و اضافه کرد: اگر این طرح انجام شود ۶۰۰ هزار تن اضافه محصول خواهیم داشت. بخصوص گندم که برند استان گلستان و کیفی ترین گندم کشور است.

وی بیان کرد: خواهش ما این است که از ۲۸۰ هزار هکتار که ۲۲ هزار هکتار آن تایید شده، باقی مانده هم در دستور مجلس و دولت است.

راه آهن گرگان مشهد آرزوی مردم گلستان

وی یکی از آرزوهای مردم را راه آهن گرگان به مشهد دانست و گفت: این پروژه از مصوبات رهبر معظم انقلاب و سفر ریاست جمهری است و نیاز است این طرح پشتیبانی شود تا به فاز اجرایی برسد.

استاندار گلستان مهمترین منبع کشاورزی در گلستان را گندم عنوان کرد و ادامه داد: کیفیت و ارزش افزوده گندم گلستان جایی نمایان نمی شود و می طلبد برای استان در این زمینه مشوقی در نظر گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: توتون، خاویار و پنبه ما از نظر کیفی در رتبه اول کشور است ولی جایی در کشور ندارند.

صادقلو تصریح کرد: منابع بانکی ما هم نیازمند تقویت هستند. در ادامه همین مساله مشوق های تولید و کم هزینه شدن تولید از نیازهای اساسی گلستان است.

وی با تاکید بر این که آب برای گلستان مساله اساسی است، اظهار کرد: شاید به دلیل شرایط محیط زیستی سد سازی مناسب نباشد، اما در گلستان به شدت احساس می شود زیرا به مهار سیل و منابع آبی استان کمک می کند.

وی گفت: طرح جامع سیل استان مطالعه شده ولی پشتیبانی نشده است و هر ساله خسارت های سنگینی از نظر انسانی و اقتصادی می بینیم.

استاندار گلستان بیان کرد: گلستان مهد اسب و دارای نژاد اسب اصیل ترکمن است. یک ماه قبل انجمن اسب به گلستان برای یک سال واگذار شد و باید این مساله در مجلس تصویب شود.

کد خبر 3851970

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =