عوامل اثرگذار برافزایش طلاق درکرمانشاه/نقش موثر شبکه‌های اجتماعی

کرمانشاه - یک روانشناس کرمانشاهی گفت: اعتیاد به شبکه های اجتماعی می تواند یکی از عوامل موثر بر افزایش طلاق در کرمانشاه باشد.

سعیده السادات حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه یکی از دلایل عمده طلاق در استان کرمانشاه، بحث مسائل اقتصادی است، اظهار داشت: از سوی دیگر روابط ناشایستی که ممکن است بعضا از جانب زوجین خدای ناکرده– با توجه به اینکه ممکن است آن اعتقاد و تعهد را در زندگی مشترک نداشته باشند- رخ دهد نیز از دیگر دلایل موثری دیگری است که می تواند منجر به جدایی زوجین در شهر و استان کرمانشاه شود.

این مشاور خانواده ادامه داد: البته نمی توان تنها یک عامل را دلیل طلاق دانست، بلکه طلاق مسئله ای است که چندین عامل و فاکتور در آن موثر خواهد بود.

این دکترای روانشناسی دخالت و جستجوگری خانواده طرفین را از دیگر عوامل طلاق دانست و گفت: ممکن است این جستجوگری خانواده ها در بین زوجین و دخالت های آنان موجب اختلاف همسران شود، سپس به این اختلاف نیز دامن زده شده و  در نهایت منجر به جدایی زوجین شود.

وی دلیل دیگر طلاق را اعتیاد عنوان کرد و گفت: البته نمی توان گفت تنها اعتیاد به مواد -که از نمونه های بارز و روتین اعتیاد محسوب می شود- از عوامل طلاق است بلکه انواع دیگری از اعتیاد وجود دارد که می تواند از عوامل طلاق محسوب شود.

این استاد دانشگاه و مشاور خانواده اعتیاد به مواد مخدر، محرک های توهم زا، اعتیاد به کار، اعتیاد به شخصی خاص در فضای خارج از خانواده و اعتیاد به دوستی ها  را از جمله اشکال مختلف اعتیاد برشمرد که ممکن است منجر به جدایی و طلاق زوجین شود.

شبکه های اجتماعی و روابط فرازناشویی

  وی، در پاسخ به اینکه شبکه های اجتماعی به عنوان یکی از اشکال اعتیاد افراد، چقدر در جدایی زوجین اثر گذار است؟ گفت: یکی از مصداق هایی که می تواند وجود داشته باشد، اعتیاد به اینترنت و شبکه های اجتماعی و در مجموع فضای مجازی است که منجر به دوستی های مجازی یا خدای نکرده روابط خارج از حیطه خانواده(فرا زناشویی) شده و در امر طلاق اثرگذار باشد.

حسینی تصریح کرد: خود شبکه های اجتماعی ممکن است باعث خدشه دار شدن روابط بین زوجین و کاسته شدن کیفیت و کمیت این روابط شود. در این مورد، زن و شوهر به جای اینکه بیشترین وقت را صرف مکالمه و دیالوگ با یکدیگر کنند، صرف وقت گذاری و سپری کردن آن در شبکه های اجتماعی می کنند که خودش می تواند از عمده ترین دلایل ایجاد اختلافات متعدد و متنوع باشد و خود این اختلافات نیز یک راه انداز برای جداشدن و طلاق زوجین از یکدیگر است.

این مشاور خانواده در پاسخ به اینکه اگر بخواهیم درصدی را برای این روابط فرازناشویی نشأت گرفته از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در بین علل طلاق در نظر بگیریم، چه درصدی را می توان به آن اختصاص داد؟ گفت: قبل از ظهور این پدیده های اجتماعی به عنوان پدیده های نو ظهور، خیلی از عوامل دیگر می توانستند نقش اصلی را در ایجاد اختلاف داشته باشند، اما این شبکه های اجتماعی به دلیل اینکه دسترسی را آسانتر و  ارتباط را سهل تر کرده اند بسیار اثر گذارند.

وی افزود: بعضا  ممکن است افراد در گفتگوی رو در رو خیلی از مسائل را به دلیل شرم و حیا نتوانند عنوان کنند که در شبکه های اجتماعی ممکن است این مسائل به شکل نوشتاری و خیلی راحت عنوان شود و افراد ممکن است در این فضا صمیمیت بیشتری را به لحاظ ظاهری و مثل یک حباب روی آب داشته باشند و خود این پدیده تاثیر زیادی در ارتباط زوجین دارد.

حسینی ادامه داد: در اینگونه موارد زن و شوهر به جای آن حریم امن خانواده  و خصوصی خودشان برای طرح مسائلشان، ممکن است به شبکه های اجتماعی رو آورند و با گروه هایی که وجود دارد یا پیغام های شخصی به قصد آشنایی با افراد غیر از فضای خانواده، احساس راحتی بیشتری پیدا کنند و این ارتباط بر ارتباطات زناشوییشان اثر گذار باشد.

این مشاور خانواده تصریح کرد: ممکن است بسیاری از این ارتباطات در فضای مجازی که واقعیت پیدا نکرده است شیرین و تحریک کننده به عنوان یک پاداش مغزی بوده و به همین دلیل  فرد، علاقمند به حضور در این فضاها باشد.

وی افزود: در ارتباطات واقعی زوجین یک سری مسایل پیش می آید که می تواند منجر به اختلاف شود، به همین دلیل است که زوجین به فضاهای مجازی روی می آورند.

حسینی با بیان اینکه وابستگی به فضای مجازی خیلی بالا رفته است، گفت: خود این امر نیز باعث دور شدن زوجین از هم شده، ارتباطات واقعی زوجین کم رنگ شده و باعث می شود بیشترین پوشش ارتباطات به سمت فضاهای مجازی رود.

این روانشناس کرمانشاهی ادامه داد: در این مورد، به جای اینکه وقت مفید صرف ارتباط بین زوجین شود، بیشتر این وقت صرف شبکه های اجتماعی و فضای مجازی شود که می تواند یک زنگ خطر بزرگ باشد.

وی یاد آور شد: این استفاده از شبکه های مجازی و اجتماعی یک زنگ خطر بسیار بزرگ بوده که هم اکنون هم تبدیل به یک هشدار شده و می تواند پایه های خانواده را دچار لغزش و لرزش کند.

نقش تیپ شخصیتی افراد بر طلاق

این استاد دانشگاه با بیان اینکه تیپ شخصیتی افراد از دیگر عوامل طلاق است، گفت: ممکن است افرادی وجود داشته باشد که به لحاظ شخصیتی، آمادگی تشکیل زندگی مشترک را نداشته باشند، یا یک سری عواملی که به لحاظ زیر بناهای ساختاری در فضای خانواده از همان ابتدا باید وجود داشته باشد، در افراد شکل نگرفته باشد و همه این عوامل می تواند خود دلیلی بر این موضوع باشد.

وی روابط پیش از ازدواج افراد را از دیگر علل طلاق برشمرد و گفت: اگر خدای ناکرده این ارتباطات قطع نشده باشد یا خاطرات آن در ذهن وجود داشته باشد، می تواند پس از ازدواج منجر به این شود که به محض اینکه کوچکترین اختلافی بین زوجین رخ دهد،   افراد بخواهند  به رابطه قبلی برگردند و این می تواند یکی از موارد دیگری باشد که در موضوع طلاق، نقش راه انداز و عمده ای داشته باشد.

حسینی در خصوص راهکارهای پیشگیرانه خصوصا پیش از ازدواج گفت: یکی از راهکارها این است که زوجین و دختر و پسرهای عزیز ما، قبل از ازدواج مشاوره های دقیقی را دریافت کنند.

این دکترای روانشناسی افزود: افراد باید پیش از ازدواج سعی کنند از نظر آیتم های مختلف شخصیتی، روانشناختی، خانوادگی، فرهنگی، مباحث مذهبی و...به توافقات اولیه برسند.

این مشاور خانواده، ازدواج را یک توافق دانست و گفت: متاسفانه زوجین اگر سر این توافق ها یا خط قرمزهایی که برای هر کدام از طرفین وجود دارد- پیش از آغاز زندگی- به یک نتیجه گیری نرسیده باشند، می تواند بسیار بحران ساز و از عوامل طلاق باشد و بعد از زندگی مشترک تک تک عواملی که پیش از آغاز آن چک نشده به عنوان راه انداز و محرک های جدایی و طلاق زوجین اثر گذار باشد.

اعتقادات مذهبی طلاق را کاهش می دهد

وی در خصوص راهکارهای پیشگیری از طلاق پس از ازدواج نیز گفت: ما اگر سعی کنیم در فضای خانواده، ایمان و اعتقادات مذهبیمان را مستحکم تر کنیم در پیشگیری از طلاق موثر خواهد بود.

حسینی افزود: افرادی که جهت گیری مذهبی درونی دارند، افراد متعهد و با اعتقادتری هستند و کمتر ممکن است به سمت مسائل خلاف اخلاق کشیده شوند.

وی ادامه داد: اعتقادات و تعهد افراد باعث می شود به محض اینکه، کوچکترین مسئله ای پیش می آید،   از واژه طلاق استفاده نکنند و از یک مشاور خانواده و ازدواج کمک بگیرند که شاید بتوانند مسئله شان را که خود از حل آن بر نمی آیند توسط مشاور و روانشناس حل کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه گفت: زوجین سعی کنند میزان استفاده از شبکه های اجتماعی خود را به حداقل برسانند و تنها ساعت خاصی را به استفاده از اینترنت و شبکه های مجازی تخصیص دهند. هم چنین سعی کنند میزان دیالوگ ها و گفتگوهایی را با یکدیگر دارند افزایش دهند.

این دکترای روانشناسی تصریح کرد: یکی از راهکارها در این زمینه برای زوجینی که اختلاف دارند این است که از تکنیک هایی چون زوج و فرد برای مدیریت زندگی و مسائل استفاده کنند و حس برابری، توازن و تساوی در زندگی  برای هر  دو طرف ایجاد شود که هیچ یک از زوجین فکر نکنند، این وسط  نقش قربانی را ایفا می کنند.

حسینی در پایان در خصوص نقش مشاوره در زندگی های امروزی گفت: اگر واقعا افراد در این زمینه پیگیری و مراجعه کنند، نقش مشاوره بسیار اثرگذار خواهد بود و اگر بخواهیم درصدی را به آن اختصاص دهیم شاید بالغ بر ۷۰ درصد می تواند نقش مفیدی در به توافق رسیدن زوجین نسبت به یکدیگر، پیش و پس از ازدواج و هم چنین پیشگیری از طلاق افراد داشته باشد.

کد خبر 3852954

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =