دانشجویان بر پزشک خانواده نظارت کنند/علوم پزشکی شیراز امنیتی نیست

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز عنوان امنیتی ترین دانشگاه برای علوم پزشکی شیراز را بی انصافی بزرگی برشمرد و از دانشجویان برای نظارت بر اجرای پزشک خانواده دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبدا شیراز، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، پرسش های خود را با دکتر محمد هادی ایمانیه رئیس این دانشگاه، در میان گذاشتند.

در این پرسش و پاسخ، ضمن طرح مضامین موردنظر فعالان تشکل ها، پرسش های مربوط به مسایل آموزشی مانند طرح اختیاری و اجباری، اشتغال دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی، مدت تحصیل دانشجویان پزشکی، دروس غیرمرتبط با رشته و تفاوت حقوق بین رشته ها، مورد سوال قرار گرفته و رئیس دانشگاه به آنها پاسخ داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این نشست با اشاره به ایجاد زمینه برای کار دانشجویی، گفت: در زمینه استفاده از جوان ها و دانشجوها در دانشگاه، بیشترین ساعت کار دانشجویی در دانشگاه های هم عرض ما، مربوط به دانشگاه علوم پزشکی شیراز است و برای گسترش تعامل نیز، تنها در سال ۹۴، با هزار و ۵۰ دانشجو  ملاقات داشتم تا با آگاهی از نیازها و مشکلات آنها، زمینه های رفع آن فراهم شود.

ایمانیه در زمینه انتخاب مسئولان فرهنگی دانشگاه به عنوان یکی از پرسش های دانشجویان، افزود: مسئولان نهاد رهبری، از سوی دفتر نهاد نمایندگی کشوری انتخاب می شوند، معاون فرهنگی دانشگاه نیز با مشورت با معاون فرهنگی وزارت بهداشت انتخاب می شود و معاونان فرهنگی دانشکده ها با همفکری معاون فرهنگی دانشگاه و رئیس دانشکده مربوطه انتخاب می شوند.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص مشارکت دانشجویان در امور سیاسی، تاکید کرد: ورود به مسایل فرهنگی و سیاسی از سوی دانشجویان، به هیچ وجه آنها را از مسایل علمی دور نمی کند؛ به شرطی که به معنای واقعی وارد مسایل سیاسی و فرهنگی شوند، کسی که وارد مسایل سیاسی و فرهنگی می شود در مسایل علمی هم برای پیشرفت کشور تلاش بیشتری می کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز توصیه کرد: وارد سیاسی کاری نشوید، سیاسی بودن با سیاسی کاری تفاوت دارد، اگر کار سیاسی می کنید بسیار خوب است، عقیده دارم کار سیاسی نوعی عبادت است و مانع کار علمی نخواهد شد.

وی با معرفی بیشتر طرح تحول نظام سلامت، گفت: در فاز نخست طرح تحول سلامت، یک سری اقدامات در ارتباط با بستری و درمان مانند کاهش پرداختی مردم انجام شد؛ بیماران در بیمارستان های دانشگاه حداکثر ۶ درصد هزینه پرداخت می کنند و ۹۴ درصد را بیمه پرداخت می کند، هیچ نسخه ای هم به بیمار برای تهیه از بیرون بیمارستان نمی دهند.

ایمانیه افزود: اقدام دوم، حذف زیرمیزی است که به طور کامل در استان فارس حذف شده است و اقدام سوم، تعمیرات و هتلینگ بود که در همین راستا، قسمت قابل توجهی بیمارستان های قدیمی که فرسوده بودند تعمیر و بازسازی شدند.

وی ادامه داد: در زمینه بهداشت و پیشگیری قدم های بزرگی برداشته شد، مراکزی با عنوان «مراکز خدمات جامع سلامت» ایجاد شد که هر کدام از آنها ۵۰ هزار شهروند را زیر پوشش خود دارد، هر کدام از این مراکز ۱۶ پزشک خانواده دارند که یا در خود مرکز یا در مطب های اطراف مستقر هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: ۱۶ مراقب سلامت که پرستار، ماما یا از گروه های بهداشت، در این مراکز مستقر شده اند، در این مراکز کارشناس دندانپزشک، کاشناس یا کاردان بهداشت دهان و دندان، کارشناس روانشناسی بالینی، کارشناس بهداشت محیط و کارشناس بهداشت حرفه ای و کارشناس تغذیه حضور دارند که عمده ترین کارشان پیشگیری است.

وی با اشاره به راه اندازی واحد Hmc در معاونت بهداشتی دانشگاه، اضافه کرد: این واحد، سلامت مردم و خدمات ارایه شده را به صورت آنلاین و لحظه ای پایش می کنند، در چند ماه گذشته حدود ۵۰ هزار مبتلا به دیابت که خودشان اطلاع نداشتند، شناسایی شدند که این دستاورد خوبی در امر پیشگیری و رسیدن به جامعه سالم محسوب می شود، همچنین ۱۰ هزار بیمار با فشارخون بالا شناسایی شدند، که درمان به موقع آنها می تواند سطح سلامت مردم استان را به صورت قابل توجهی ارتقا دهد.

ایمانیه افزود: همچنین مراکز مختلف موظف هستند خدمات پیشگیری و آموزش را در ۶ بسته کودکان، نوجوانان، جوانان، میانسالان، سالمندان و مادران باردار به مراجعان ارایه کنند.

بخشی از پرسش های دانشجویان نیز پیرامون موضوع ازدواج بود که رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این خصوص، گفت: در دانشگاه علوم پزشکی شیراز ستاد ازدواج راه اندازی شده است. در این ستاد پیشنهاداتی مطرح شده که بعضی از آنها در هیات رییسه به تصویب رسیده که دانشجویان در حین تحصیل بتوانند تشکیل خانواده بدهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد: با توجه به کمبود بودجه و در شرایطی که دانشگاه مطالبات بالایی از بیمه ها دارد، تلاش می کنیم کمترین کمبودها در بخش های مربوط به دانشجویان باشد، در زمینه پرداخت هزینه های کار دانشجویی نیز تلاش شده است تا به موقع انجام شود.

برنامه پزشک خانواده، بخش دیگری از این برنامه پرسش و پاسخ را به خود اختصاص داد که دکتر ایمانیه در این خصوص نیز گفت: برنامه پزشک خانواده بازیچه برخی از سیاسی کارها شده است، پزشک خانواده هفتاد سال است که در دنیا اجرا می شود و کشورهای موفق دنیا آن را اجرا کرده اند.

ایمانیه افزود: در اجلاس EMRO که ۲۲ عضو دارد آخرین اطلاعیه سازمان بهداشت جهانی ارایه شده که در آن عنوان شده است، تنها راه نجات سلامت مردم دنیا استفاده از نظام پزشک خانواده و نظام ارجاع است. از دانشجویان می خواهم تا گروهی برای نظارت بر اجرای برنامه پزشک خانواده تشکیل دهند.

وی در بخش دیگری از این نشست، افزود: سعی کردیم بین تشکل های دانشجویی تبعیضی قایل نشویم، در دانشگاه ۸ تشکل و ۲۲ کانون فرهنگی فعال است و از شما دانشجویان می خواهم اگر موردی از تبعیض مشاهده می کنید، به ما اطلاع دهید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: در زمینه حجاب و پوشش، تنها قانون و ضوابط کشور که مصوبه شورای انقلاب فرهنگی است در دانشگاه علوم پزشکی شیراز اجرا می شود و سخت گیری وجود ندارد.

وی درباره اینکه می گویند دانشگاه علوم پزشکی شیراز امنیتی ترین دانشگاه کشور است نیز آن را یک بی انصافی بزرگ خواند و گفت: از آذر ۸۴ تاکنون تنها هفت رای سیاسی در دانشگاه صادر شده است که یک رای مربوط به سال ۹۴ و در مورد روزه خواری و ۶ مورد قبلی هم مربوط به دعوای بین اعضای دو تشکل ها بوده است نه بحث های سیاسی؛ عقیده داریم دانشگاه علوم پزشکی شیراز در چارچوب های رعایت قانون، یکی از آزادترین دانشگاه ها است.

ایمانیه خدمات رفاهی مربوط به دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای دانشجویان را نیز بسیار بهتر از خیلی از دانشگاه های دیگر برشمرد و یادآور شد: در زمینه دریافت پول از دانشجویان بهداشت عمومی برای دوره های مراقب سلامت، مورد را بررسی می کنیم و این پرداخت ها را حذف می کنیم.

وی اضافه کرد: هزینه کردن در ورزش، خلاف اقتصاد مقاومتی نیست؛ در زمینه استخدام نیروهای جدید برای فوریت های پزشکی، در دیدار با دکتر «کولیوند»، رئیس اورژانس کشور مقرر شد با نمایندگان مجلس صحبت کنیم تا در لایحه بودجه سال ۹۶ ردیفی هم برای استخدام کارکنان جدید برای فوریت های پزشکی کشور تصویب شود.

کد خبر 3854114

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =