اقتصاد مقاومتی ساخت قدرت اقتصادی را استحکام می‌بخشد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، اقتصاد مقاومتی را منجر به استحکام بخشیدن به ساخت قدرت اقتصادی کشور دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد ایروانی در همایش تخصصی اقتصاد مقاومتی و مدیریت شهری، اقتصاد مقاومتی را یک مکتب اقتصادی مطرح کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی می‌تواند با فعال‌سازی ظرفیت‌های داخلی کشور و حضور موثر و فعال مردم به ویژه طبقات متوسط و کم درآمد، ساخت قدرت اقتصادی کشور را استحکام بخشیده و رشد توأم با عدالت را که در بیان مقام معظم رهبری، پیشرفت نام گرفته، موجب شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به نقش مدیریت شهری در تحقق اقتصاد مقاومتی پرداخت و با تشریح برخی از بندهای سیاست‌های کلی نظام به ویژه بندهای اول و دوم که بر نقش مردم در اقتصاد و دانش‌بنیان تأکید دارد، خاطرنشان کرد: نقش مدیریت شهری در شبکه‌سازی و فراهم آوردن زیرساختهای لازم برای بسیج توانمندی‌های شهری باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با تـأکید بر نقش شهرداری‌ها در تأمین مالی خرد با توسعه صندوق‌های قرض‌الحسنه محلی و توسعه صندوق‌های حمایت از ایده‌پردازان یا همان صندوق‌های خطرپذیر، تصریح کرد: موردی مثل پسماندها، استفاده از روش‌های دانش‌بنیان می‌توان به یک فرصت برای شهر تبدیل شود که این مستلزم تأسیس صندوق‌های تخصصی خطرپذیر و میدان دادن به ایده‌پردازان است. استفاده از ظرفیت‌های مختلف و امکانات در اختیار شهرداری برای ترویج کالای ایرانی و ایجاد شبکه توزیع کار دیگری است که شهرداری‌ها می‌توانند با روان‌سازی فرآیندها و توسعه همکاری‌های خود با سایر دستگاههای اجرایی، برخی از مشکلات شهری را که اکنون به شکل تهدید نمایان شده‌اند به فرصت تبدیل کنند.

ایروانی خاطرنشان کرد: مواردی نظیر محیط‌زیست، حاشیه‌نشینی و سایر آسیب‌ها اکنون زندگی شهری را مشکل کرده است، در این میان می‌توان به مدیریت در شهر لیما اشاره کرد. مدیریت در این شهر با تسهیل فرایندها و توجه به نیازهای واقعی فقرا، محله شلوغ دست‌فروشان شهری را که مزاحم محله‌های پیرامونی بود به یک محله پر رونق اقتصادی تبدیل کرد و امروز این روش در پرو بیش از ۵۵۰ هزار شغل ایجاد کرده است.

وی بر لزوم طراحی یک ساز و کار علمی برای اجرایی‌کردن و نظارت بر سیاست‌های کلی تأکید کرد و گفت: داشتن یک روش علمی که بتواند ذیل هر بند سیاستی عوامل حیاتی موفقیت را شناسایی کند و برای هر یک از آنها شاخص‌گذاری نماید و نقش‌آفرینان کلیدی را مشخص کند، یک ضرورت حیاتی است که در کنار گفتمان سازی برای تحقق سیاستها می‌تواند موجب تسهیل و تسریع اجرای سیاست‌های کلی شود.

همچنین طباطبایی، دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری افزود: اقتصاد مقاومتی در بستر شهر با لحاظ نمودن شاخص‌هایی چون مشارکت شهروندی، اقتصاد دانش‌بیان، ارتقا بهره‌روی، درآمدهای پایدار و گفتمان‌سازی علمی میسر می‌گردد.

رضا تقی‌پور، رئیس کمیته شورا و مدیریت محلی مجمع تشخیص گفت: یکی از مشکلات جدی و تهدیدات راهبردی موضوع عدم مردم پایه‌بودن اقتصاد است؛  در حوزه مدیریت شهری هم مردم می‌بایست با اتکا به سرمایه‌های هر چند کوچک خود مشارکت نمایند.

کد خبر 3856026

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =