فراخوان سومین مسابقه «حیرت» بهمن ماه منتشرمی شود

شیراز- دبیر جشنواره ملی داستان کوتاه خلاقانه سال «حیرت» از انتشار فراخوان سومین دوره این رویداد ادبی در بهمن ماه امسال خبر داد.

مجید خادم در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه مدرسه داستان نویسی حیرت، در راستای معرفی خلّاق ترین داستان کوتاه نویسان کشور، این جشنواره ملی را در دو دوره برگزار کرده، گفت: خلّاقانه ترین داستان های کوتاه سال، در رقابت و مقایسه میان آثار شرکت کننده در این جشنواره انتخاب می شوند.

وی که بنیان گذار و طراح این جشنواره و مدرسه داستان نویسی حیرت است پیرامون برنامه های آموزشی این نهاد مردمی، گفت: تا سال ۱۳۹۱ در استان فارس آموزش مدون داستان نویسی به صورت آزاد وجود نداشت و کارگاه های مقطعی نیز که گاه از سوی اساتید و نویسندگان برگزار می شدند، مدت زمانشان کوتاه، مباحثشان کلی، هزینه ثبت نام زیاد و سرفصل هاشان بسیار سلیقه ای (بنا به نظر تک مدرس کارگاه ها و گاه حتی تا حدودی متناقض بودند.

مدرسه  داستان نویسی حیرت از سال ۹۱ راه اندازی شد

خادم اظهار کرد: برای رفع این مشکل، در همان سال پایه اولیه  مدرسه  داستان نویسی حیرت بنا نهاده شد؛ در ابتدا کارگاهی یک ساله با سرفصل های مشخص و متعادل بین مطالعات تئوریک و کار عملی طراحی و به مرحله ی اجرا گذاشته شد. این کارگاه تنها برنامه آموزشی هدفمند و منسجم با مباحث نظری استاندارد در کنار کار عملی هنرجویان بود که با شهریه ای بسیار اندک و کارآیی بالا امکان فراگیری داستان نویسی را به شکلی جدّی برای هنرجویان و علاقه مندان ایجاد کرد و به صورت مداوم ادامه یافت، پس از ۲ سال از شروع این طرح و برگزاری ۶ دوره ی یک ساله و استقبال هنرجویان، با بررسی و تحلیل عملکرد و نتیجه کارگاه ها و مشورت با تنی چند از مدرسان فعال داستان نویسی شیراز، تصمیم بر این شد که با اصلاحاتی در طرح اولیه و ایجاد تنوع و گستردگی بیشتری در مباحث و استفاده از چند تن دیگر از مدرسین داستان نویسی استان، طرح جامعی نوشته و به صورت منظم از سال ۱۳۹۳ اجرا شود.

این فعال ادبی شیراز، عنوان کرد: به همین منظور «مدرسه  داستان نویسی حیرت» در ابتدای زمستان ۱۳۹۳ به عنوان اولین مدرسه داستان نویسی استان فارس و اولین مدرسه  مستقل داستان نویسی کشور با طرحی جامع و کامل و با حضور مدرسین مختلف و متخصص در زمینه ی دروس متنوع، به صورت فعلی تکمیل و با همراهی هنرجویان قبلی و جدید آغاز به کار کرد. هر ساله نیز با مشورت اساتید و مدرسین و هنرجویان مدرسه، برنامه ها بازبینی و اصلاحات هرچند جزئی در روند مدرسه لحاظ شده تا بتوان در حرکتی رو به جلو، همواره ایرادات را برطرف و بازدهی آموزشی را افزایش داد.

شعبه سوم انجمن حیرت در شهر اصفهان کار خود را آغاز می کند

وی با بیان اینکه این نهاد مردمی تنها مدرسه داستان نویسی کشور است که برنامه بلند مدت منجسم آموزشی دارد، ادامه داد: در راستای این هدف، انجمن داستان نویسی حیرت در آذرماه امسال پس از شیراز نخستین شعبه خود را در شهر قزوین راه اندازی کرد و از روز دوشنبه ۵ دی جاری هم شعبه سوم انجمن حیرت در شهر اصفهان کار خود را آغاز می کند.

خادم از برگزاری سالانه دست کم ۱۲ تا ۱۵ کارگاه آموزش داستان نویسی در این نهاد مردمی خبر داد و گفت: در طول ۵ سال گذشته مدرسه داستان نویسی حیرت ۱۰۰ کارگاه برگزار کرده است.

وی همچنین از انتشار کتاب مجموعه داستان هنرجویان این مدرسه هر دو سال یکبار خبر داد و گفت: در کنار این رویداد، یک مجله سالانه از آثار برتر جشنواره ملی داستان نویسی حیرت منتشر می شود که دومین شماره آن شهریورماه امسال به دست مخاطبان رسید.

کد خبر 3859200

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =