همکاری نظامی سودان و عربستان سعودی

شناسهٔ خبر: 3861199 -
یک هیات بلند پایه نظامی عربستان سعودی در سفر به خارطوم با هیات نظامی سودان دیدار و در مورد گسترش روابط نظامی و امنیتی بین دو کشور رایزنی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سودان تریبون، «عبد الرحمن بن صالح البنیان» رئیس ستاد مشترک ارتش عربستان در دیدار با «عماد عدوی» همتای سودانی خود، در خصوص گسترش روابط نظامی دو کشور و انجام عملیات های نظامی مشترک صحبت کردند.

عدوی پس از برگزاری نشست گفت: گسترش روابط دو جانبه عربستان سعودی با سودان قابل توجه است. رهبری هر دو کشور دستورالعمل هایی را صادر کرده اند که بر اساس آنها باید روابط دوجانبه توسعه یابد تا بتوان با چالش هایی که پیش روی دو دولت اسلامی و عربی است مقابله کرد. سفر هیات عربستانی به سودان، مشارکت خارطوم در اتحاد نظامی اسلامی جهت مبارزه با تروریسم را نشان می دهد.

رئیس ستاد مشترک ارتش عربستان نیز گفت: هدف از این دیدار افزایش همکاری های نظامی میان دو کشور اسلامی و عرب است. ارتش هر دو کشور آمادگی لازم را جهت مقابله با تهدیداتی که جهان عرب و اسلام با آن مواجه است، دارد.

روابط عربستان و سودان طی ماه های گذشته با سرمایه گذاری و کمک های نقدی ریاض به خارطوم افزایش یافته است و آل سعود در برنامه ریزی بلند مدت درصدد اجاره و تصرف زمین های کشاورزی این کشور است تا بتواند حضور و نفوذ خود را در این کشور گسترش دهد. تقویت روابط عربستان و سودان در راستای سیاست گسترش نفوذ ریاض در کشور های فقیر آفریقا با استفاده از دلار های نفتی است و آل سعود تلاش می کند با تطمیع دولت و ملت کشورهای فقیر جای پایی در کشورهای مختلف پیدا کند.

از سوی دیگر ریاض تلاش دارد در بخش های مختلف اقتصادی بنابر ظرفیت های هر کشور به ویژه در زمینه کشاورزی (از طریق اجاره و تملیک بلند مدت زمین ها) سرمایه گذاری کند تا میزان وابستگی اقتصادی کشورش را به نفت کاهش دهد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 14 =