طیف های فکری مختلف در این سال ها نگران وضعیت  نشر بوده اند

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی گفت: همه طیف های فکری در این سال ها نگران وضعیت نشر بوده و هستند اما متاسفانه نه دغدغه ها مورد توجه قرار گرفته اند و نه به سمت بهتر شدن رفته ایم.

به گزارش خبرنگار مهر نشست خبری میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی صبح امروز در محل این تشکل برگزار شد.

وی در ابتدای این نشست ضمن ارائه گزارشی از وضعیت مجمع عنوان داشت: برخی از ساختارهای کاری ما بعد از شش سال فعالیت نیاز به تجدید نظر داشت برخی آیین نامه ها، اصول و قواعد ساختاری ما باید اصلاح می شد. همچنین باید یک ارزیابی مجدد از فعالیت هایمان می داشتیم و با تجدید قوا به فکر ساختاری تازه می بودیم. در نهایت ما در مدل و شیوه تازه فعالیت مان به سمت چابک تر شدن و موثرتر واقع شدن در حوزه تشکیلات و جهت دهی محتوایی به فعالیت هایمان رسیدیم.

وی ادامه داد: در شش ماه ابتدایی سال جاری تعداد ناشران بیشتری تمایل به عضو شدن در مجمع داشته اند و همچنین دفاتر تخصصی ما نیز تقویت و برنامه ریزی های بیشتری جهت هم افزایی میان اعضا انجام شده است.

وی همچنین به موضوع تغییر مدیریتی در مرکز فرهنگی شیرازه اشاره کرد و افزود: مدیر جدید این مرکز هماهنگی های زیادی را در دست اجرا دارد تا در میان گروه ها و موسسات ترویجی و تبلیغی هماهنگی برای تبلیغ کتب خوب جبهه انقلاب ایجاد کند. در بحث آموزش نیز ما کتاب های خوب تولید شده در جبهه انقلاب را به صورت کیفی مورد ارزیابی قرار می دهیم و با هماهنگی ناشران معرفی می کنیم.

نیلی در ادامه همچنین با اشاره به تجدید قوای نرم افزاری مجمع از طی شدن آخرین مراحل ساخت نرم افزار خواندنی ها خبر داد و همچنین تصریح کرد: یکی از برنامه های موفق مجمع طی سال های اخیر برگزاری مسابقه کتابخوانی کتاب و زندگی بود که در آخرین نوبت برگزاری آن کتاب «رویای نیمه شب» موفق به فروش یکصد و ده هزار نسخه ای خود در بازار شد. کتاب بعدی نیز در دبیرخانه تعیین شده و موضوعی متناسب با سبک زندگی و جامعه دختران و بانوان کشور دارد که به زودی اعلام خواهد شد.

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در بخش دیگری از این نشست خبری به موضوع نقد سیاست گذاری فرهنگی دولت و مدیریت وزارت ارشاد وارد شد و با اشاره به مجموعه وظایف معاونت فرهنگی وزارت ارشاد گفت: همه طیف های فکری در این سال ها نگران وضعیت  نشر بوده و هستند اما متاسفانه نه دغدغه ها مورد توجه قرار گرفته اند و نه به سمت بهتر شدن رفته ایم. ما به وزارت ارشاد به خاطر کمیت گرایی افراطی حاکم بر آن منتقدیم. آنها در حال دامن زدن به یک نگاه تکاثری هستند و همه مدیران وزارتخانه هم می دانند که این اتفاق تنها موجب ضربه زدن به محتوای کتاب و جریان فرهنگی کشور است. وقتی عزیزان مدیر در وزارت ارشاد برای اینکه در نمایشگاه کتاب به ناشری جایزه بدهند کمیت کارش را مورد توجه قرار می دهند حاصلش تولید کتاب های کم ارزش، کم تیراژ و غیرفرهنگی است. وقتی معیار اختصاص متراژ غرفه در نمایشگاه کتاب تعداد کتابی است که هر ساله توسط ناشر تولید شده است معنایش این است که ناشر محترم اگر در نمایشگاه جا می خواهی تولید کن و کاغذ مصرف کن و اصلا هم مهم نیست چه تولید می کنی.

وی ادامه داد: سیاست غلط و ارزیابی غلط معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در این زمینه باعث شده که در این سال ها ناشرانی را ببینیم که آثارشان را دیجیتالی و در واقع به صورت ماکت منتشر می کنند که هیچ کدام از این کتاب ها را در عالم واقع در کتابفروشی ها و کتابخانه ها نمی توان یافت.

وی در همین زمینه به دو مصاحبه اخیر حجت الاسلام مهدوی راد دبیر هیات نظارت بر ضوابط نشر اشاره کرد و گفت: وقتی شخصیتی مانند آقای مهدی راد از وضعیت محتوایی و کیفی نشر در کشور انتقاد و آن را نگران کننده می نامند و وقتی یکی از نویسندگان طیف روشنفکر که ظاهرا این دولت می خواهد رضایت آنها را جلب کند در مصاحبه ای صریحا می گوید که ۹۶ درصد از تولیدات کشور در حوزه کتاب به درد نمی خورد دیگر ما چه باید بگوییم؟ حاصل این پایین آمدن شمارگان کم شدن اثر گذاری فرهنگی کتاب هاست با این حال هنوز تعداد کتاب های منتشر شده در کشور مایه افتخار معاونت فرهنگی است بی آنکه بگویند نتیجه فرهنگی این تورم عناوین در چیست.

میثم نیلی در ادامه به مساله حمایت های وزارت ارشاد از فعالیت های شبه نشر و غیرفرهنگی اشاره کرد و گفت: گزارش رسمی منتشر شده از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرده است سه عنوان پرشمارگان نخست کتاب در فروردین ماه سال جاری کتاب های کمک درسی با شمارگان مجموع ۶۵۰ هزار نسخه بوده است. در اردیبهشت ماه نیز چهار عنوان پرشمارگان نخست و در خرداد ۵ عنوان پرشمارگان نخست کتاب ها، کمک درسی است. در ماه مرداد وضعیت به همین منوال است و شمارگان به ۱۷۵ هزار نسخه برای پرفروش ترین کتاب که از قضا کمک درسی است، اختصاص یافته است. در شهریور ماه امسال نیز ۷ کتاب پرشمارگان کتاب کشور کمک درسی هستند که مجموع شمارگان شان ۳۵۰ هزار نسخه است. جالب اینکه متوسط شمارگان هر عنوان از این آثار کمک درسی ۸۲ هزار نسخه است. سوال ما این است که وقتی این آثار نماینده نشر کشور می شوند آیا یارانه ها به سمت آنها نمی رود؟ البته مشکلی به ناشران کمک درسی نیست چون آنها شبکه و کسب و کار خودشان را دارند اما ما به سیاست های وزارت ارشاد و مدل ارزیابی آنها در چنین فضایی انتقاد داریم؛ فضایی که در آن جمع شمارگان ۲۲ عنوان کتاب کمک درسی در شش ماهه اول امسال دو میلیون نسخه است.

به گفته نیلی این گزارش رسمی پرشمارگان ترین و پرمخاطب ترین کتب کشور در شش ماهه اول نخست امسال را نخست کتب کمک درسی و دوم کتاب هایی با عنوان دعا و زیارت تشکیل می دهد که به معنای آن است کهاگر در ساسیت های  وزارت ارشاد در زمینه نشر کشور تغییراتی حاصل نشود روند نزولی فرهنگ کشور کماکان ادامه پیدا خواهد  کرد.

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در ادامه به مساله سیاست های تشویقی و تنبیهی وزارت ارشاد اشاره کرد و گفت: مدیران وزارت ارشاد و معاونت فرهنگی پاسخ دهند در سال های گذشته چه اتفاقی برای کتاب ها، ناشران و نویسندگان برگزیده در جایزه ای مثل جایزه کتاب سال رخ داده است چرا برخی از کتاب های برگزیده در این جایزه هنوز شش سال است که در چاپ نخست خود هستند؟   آیا سیاست های تشویقی ارشاد نباید ناظر بر بازار باشد. آیا نباید به این فکر کنیم که آیا جایزه ای مانند اسکار به آثار عرضه شده در بازار که مخاطب خود را به دست آورده اند و جایزه می دهد و ما کماکان دوست داریم آثاری را که تازه عرضه شده و مورد توجه قرار نگرفته تشویق کنیم.

وی در ادامه به بحث سیاست های تنبیهی وزارت ارشاد اشاره کرد و گفت: آقای وزیر و رئیس جمهور محترم کتاب مجموعه قوانین و مقررات وزارت ارشاد را که به همت موسسه خانه کتاب منتشر شده با دقت مطالعه کنند و پاسخگوی قانون و اجرا نشدنش باشند. این اولین وظیفه آنهاست. در این کتاب و در فصل وظایف وزارت ارشاد که در قانون تاسیس آن ذکر شده است می خوانیم رشد فضائل اخلاقی بر اساس ایمان تقوا، استقلال فرهنگی و جلوگیری از نفوذ فرهنگ اجانب، رواج فرهنگ و هنر اسلامی، آگاه سازی جهانیان درباره مذاهب اسلامی، گسترش ارتباط فرهنگی با مسلمانان و ایجاد زمینه برای وحدت مسلمان از وظایف وزارت ارشاد است. خودشان کلاه شان را قاضی کنند که چقدر در این مسیر حرکت کرده اند.

نیلی با اشاره به اینکه اجرای قانون مهمترین مطالبه جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی از شخص وزیر ارشاد است گفت: وزارت ارشاد در حوزه نظارت وظایف مصرح قانونی خود را انجام نمی دهد و ما به این معترضیم. وضعیت آشفته تولید و توزیع کتاب نیز به همین منوال است. نظارت بر فعالیت ناشران و کتابفروشان از وظایف وزارت ارشاد است و آنها باید جواب دهند که این نظارت منجر به این شده است که این صنف در جهت سیاست های مصرحه جمهوری اسلامی حرکت کنند یا خیر.

وی همچنین به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در موضوع اهداف، سیاست ها و ضوابط نشر اشاره کرد و گفت:من، آقای وزیر معاون فرهنگی ایشان و مدیرکل اداره کتاب را دعوت می کنم به این سوال پاسخ دهند که خروجی کارشان چقدر با این قانون در ارتباط است اگر دولت بخواهد تنها بر خواست خود عمل کند، سنگ روی سنگ بند نمی شود. آقای وزیر باید پاسخگوی قانون و مطالبه گر عمل به آن باشد این حق ماست که قانون را بخواهیم و این کار را می کنیم.

نیلی در همین زمینه به گزارشی اشاره کرد که برای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی مجمع ناشران انقلالب اسلامی اراسل شده و گفت: ما در این گزارش به صورت ناصحانه، خیرخواهانه و البته محرمانه کتاب هایی را عنوان کرده ایم که در بازار در حال فروش هستند و انتشارشان برخلاف قوانین است. سوال ما این است کتاب هایی که مروج خیانت زنان به شوهرشان است و برای آنها استدلال می تراشد بر اساس کدام قانون در کشور منتشر می شود. یا کتاب هایی که در راستای ترویج همجنس گرایی به بازار آمده است در راستای استقلال فرهنگی ما منتشر می شود یا موضوع دیگری است؟ همچنین کتاب هایی که اقوام ما را مسخره می کند یا عملا مخاطب خود را به موضوعاتی چون خود ارضایی، مصرف مشروبات الکلی، رقص، ارتباط با نامحرم و سبک زندگی غربی توجه می دهند با توجه به قانون منتشر شده اند؟ مجری قانون باید در این زمینه پاسخگو باشد و بگوید چرا ناشر چاپ کننده این آثار هر سال جزو ناشران تشویق شده از سوی وزارت ارشاد است؟ و بگوید چرا حمایت وزارت ارشاد از جریان دلبسته به نظام محدود و از جریان غیر دلبسته به نظام در حال افزایش است؟

نیلی همچنین گفت: وضعیت اقتصادی بسیاری از ناشران و کتابفروشان مطلوب نیست. کتابفروشی های باسابقه مذهبی و فرهنگی ما در آستانه تعطیلی هستند و هیچ اتفاقی برای آنها از سوی دولت نمی افتد آیا وزارت ارشاد و دولت در این زمینه وظیفه ای ندارند.

نیلی همچنین در زمینه هیات نظارت بر ضوابط نشر گفت: آقایان کمیته ای نمادین ساخته اند که هر از گاهی به صورت نمادین جلسه تشکیل می دهند من با اکثر اعضای هیات نظارت بر ضوابط نشر صحبت کرده ام آنها می گویند که به جلسه هیات دعوت نمی شوند و آنها هم که شده اند می گویند حس می کنند در آن جلسه سر کار هستند و به همین خاطر به آن نمی روند این هیات فشل با اطلاعات ناقص و بدون تصمیمات چگونه می تواند مابه ازای اجرایی هم داشته باشد. ما امیدواریم وزارت ارشاد انصاف دهد که ساختار فعلی آن نه راهبرد دقیقی دارد و نه منجر به صحت عمل درستی خواهد شد.

کد خبر 3861338

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =