فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران:

بیش از ۹۰ خبرنگار در سال ۲۰۱۶ کشته شدند

شناسهٔ خبر: 3864429 -
شمار خبرنگارانی که در طول یک سال گشته در حین انجام وظیفه جان خود را از دست داده اند از سوی فدراسیون بین المللی روزنامه نگاری ۹۳ نفر اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران شمار خبرنگارانی را که در سال میلادی ۲۰۱۶ جان خود را در حین انجام وظیفه از دست دادند، ۹۳ نفر اعلام کرد.

به گزارش این نهاد، موارد فوت که ناشی از قتل عمد یا حضور در صحنه درگیری های مسلحانه بوده است، در ۲۳ کشور و در تمامی مناطق شامل آفریقا، آسیا- پاسیفیک، آمریکا، اروپا و خاورمیانه اتفاق افتاده است.

در این گزارش به فوت ۲۰ خبرنگار برزیلی که بر اثر سانحه هوایی در شهر «مدلین» کلمبیا جان باختند و همچنین به فوت ۹ خبرنگار روسی که هفته گذشته در اثر سقوط هواپیمای وزرات دفاع این کشور در آب های دریای سیاه جان خود را از دست دادند نیز اشاره شده است.

گفتنی است که در سال ۲۰۱۵ میزان مرگ و میر خبرنگاران با رقم ۱۱۲ نفر، از رقم اعلامی ۲۰۱۶ بیشتر بوده است.

علاوه بر این در سال میلادی گذشته، میزان خشونت علیه خبرنگاران در هندوراس، لیبی، سودان جنوبی و فیلیپین کاهش یافت حال آنکه در کشورهای افغانستان، گواتمالا، عراق و مکزیک شاهد تشدید خشونت علیه آنها بوده ایم.

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران در سال ۱۹۲۶ میلادی تاسیس شد و در حال حاضر با ۶۰۰ هزار عضو از ۱۴۰ کشور جهان به فعالیت خود ادامه می دهد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
9 + 8 =