تحول در کشاورزی نیازمند علوم روز است

گرگان- استاندار گلستان گفت: توسعه و تحول در بخش کشاورزی وابسته به علم و فناوری است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن صادقلو ظهر چهارشنبه در سی و یکمین جشنواره معرفی و تجلیل از نمونه های بخش کشاورزی که در گرگان برگزار شد، گفت: امیدوارم در آینده به چنین مراسم هایی جهت دهیم تا نمونه های معرفی شده صحبت کنند و روش ها و مدل های زمینه موفقیت خود را معرفی و عرضه کنند.

وی افزود: ممکن است ما سخنران ها حرف های نظری بزنیم اما شما کشاورزان از میدان عمل می آیید و بهره بردن از تجربیات شما برای دیگر کشاورزان امر مهمی است.

استاندار گلستان با اشاره به فرموده حضرت علی (ع) گفت: ایشان نسبت به کشاورزان تعبیر زیبایی دارند و می فرمایند کشاورزان میزبانان جهان هستند و این سخن نیازمند کند و کاو است.

صادقلو اظهار کرد: شما کشاورزان در امنیت کشور نقش دارید و همیشه نخستین ماموریتی که برای هر شغل تعریف می شود توجه به امنیت است و شما افرادی هستید که سلامت امنیت غذایی را ایجاد می کنید.

وی با بیان اینکه در حوزه حاکمیتی نقش امنیت نقش اساسی است، گفت: بحث مشارکت اجتماعی امری است که کشاورزان در آن نقش مهمی دارند و هیچ نسل و هیچ قشری به اندازه کشاورزان در آن نقش نقش ندارد.

استاندار گلستان با بیان اینکه جامعه ای که مشارکت اجتماعی را از دست دهد جامعه مرده است، اظهار کرد: نماز جماعت و صله رحم، زکات و ... برای مشارکت اجتماعی اتقاق می افتد و زمینه ساز اصلی نقش اجتماعی است.

وی بابیان اینکه نقش مشارکت اجتماعی در استان گلستان از ۳۴ به ۳۹ درصد ارتقا پیدا کرده است، گفت: کشاورزان در توسعه این نقش کار مهمی انجام می دهند مخصوصا در بخش توسعه، در تولید مواد خام اولیه، در نیاز صنایع بالادستی، در تامین نهاده ها و در بحث نیروی کار موثر هستند.

صادقلو افزود: کشاورزان در ارز آوری برای کشور که امنیت مالی برای کشوررا به همراه دارد نقش مهمی را ایفا می کند و اگر در چرخه اقتصادی حضور نداشته باشند که موجب آسیب می شود.

استاندار گلستان گفت: امروز تحول در بحث کشاورزی وابسته به دو عنصر مدیریت جهادی و تسلط به علم و فناوری است.

وی اظهار کرد: مدیریت جهادی برای کشاورزان همانند ایثار و تلاش است و باید تلاش کنیم تقابل بین تجربه و عالم که یکی از مشکلات ما در بحث کشاورزی است برطرف شود.

صادقلو گفت: باید بررسی کنیم چرا کشاورزان تجربه خود را مقدم بر علم کشاورزی می دانند و برای اینکه بین کشاورزان سنتی و مهندسان کشاورزی موازی کاری نشود مدیریت شود.

استاندار گلستان اظهار کرد: توسعه روستا بر اساس آمار ۹۱، ۴۹ درصد روستا در سطح استان داریم و نقش روستا در توسعه مهم است.

وی گفت: اگر مردم به سمت کشت شالی می روند و بین ۱۵ تا ۱۸ متر مکعب آب مصرف می کند این به این معنی است که در هر هکتار ۱۵ میلیون لیتر و ۱۵ میلیارد تومان برای کشت برنج مصرف می کند.

کد خبر 3868743

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =