تهیه ارائه سند استانی بیماری‎های غیر واگیر در همدان

همدان - رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان از تهیه ارائه سند استانی بیماری‎های غیر واگیر خبر داد و گفت: این موضوع در کارگروه سلامت مطرح می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سید حبیب اله موسوی بهار ظهر شنبه در جلسه کمیته استانی بیماریهای غیر واگیر از تهیه ارائه سند استانی بیماریهای غیر واگیر خبر داد و اظهار داشت: تکالیف دستگاه‌های دیگر در این برنامه مشخص‌شده و این موضوع در کارگروه سلامت مطرح می‌شود.

وی بابیان اینکه شورای عالی سلامت، مسئول سیاست‌گذاری حوزه سلامت استان است، گفت: با راه‌اندازی شورای عالی سلامت بر نحوه اجرای این برنامه نظارت می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان فرهنگ‌سازی برای کاهش مصرف دخانیات، رعایت رژیم غذایی و توجه به فعالیت بدنی و ورزش را ضروری دانست.

وی افزود: با ایجاد معاونت اجتماعی، بخشی از اقدامات در حوزه فرهنگ‌سازی برای کاهش بیماریهای غیر واگیر موردتوجه قرار می‌گیرد که به‌طور مثال، ساخت فیلمهایی در حوزه سلامت روشی مناسب است.

موسوی بهار با تأکید بر لزوم توجه به مطالب ارائه‌شده در کارگروه سلامت برای افزایش حساسیت اعضای گروه به مسائل مهم و مطرح‌شده، انتظارات در این خصوص را تشریح کرد.

وزارت بهداشت در برنامه عملیاتی خود بر کاهش مصرف چربی، قند و نمک تأکید کرده و برنامه عملیاتی در این زمینه تعریف‌شده است معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز اظهار کرد: وزارت بهداشت در برنامه عملیاتی خود بر کاهش مصرف چربی، قند و نمک تأکید کرده و برنامه عملیاتی در این زمینه تعریف‌شده است.

ایرج خدادادی بابیان اینکه اجرای برنامه نشانگرهای تغذیهای، گام مؤثری در کاهش عوامل بیماریهای غیر واگیر است، گفت: باید در اجرای بخش فرهنگی این برنامه، حساس کردن مسئولان دستگاه‌های مختلف موردتوجه باشد.

مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر مرکز بهداشت استان همدان نیز هدف از برگزاری جلسه را تدوین سند استانی با توجه به سند ملی بیماریهای غیر واگیر عنوان کرد و گفت: سند استانی بیماری‌های غیر واگیر تدوین‌شده و به کمیته قلب و عروق استان ارائه میشود و پس از بررسی در کارگروه استانی، طرح خواهد شد.

راضیه السادات میر معینی افزود: بررسی گسترش بررسی عوامل خطر در جمعیت ۳۰ تا ۷۰ سال مورد توجه است و جلسات استانی و کشوری با هدف بررسی و غربالگری برای کاهش ریسک عوامل خطر برگزار می‌شود.

وی با ارائه گزارشی از میزان مرگ و میر در سنین مختلف در سال ۹۴، به اهداف توسعه پایدار و کمیته مربوط در سازمان بهداشت جهانی و تعیین اهداف و شاخصهای زمانبندی، اشاره کرد.

میرمعینی به اقدامات اولویت‌دار توصیه شده به کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی تا سال ۲۰۱۵ و بررسی‌های مربوط به تشخیص زودهنگام سرطان در این برنامه، روند انجام این کار و انتظارات از معاونان بهداشتی دانشگاه‌ها در این برنامه اشاره کرد.

روند رو رشدی در خصوص ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر وجود دارد

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز گفت: در حال حاضر، بیشترین مشکلات در حوزه بیماری‌های غیرواگیر است و روند رو رشدی در خصوص ابتلا به این بیماری‌ها وجود دارد.

جلال الدین امیری با اشاره به رشد سریع آمار بیماران دیابتیک بر لزوم توجه ویژه به بیماری‌های غیر واگیر تأکید کرد و گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کنترل بیماری‌های غیرواگیر را به عنوان اولویت مطرح کرده و امید می‌رود با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، عوامل خطر این بیماری‌ها کاهش یابد.

وی به استقرار برنامه نظام تحول شهری در تمام شهرهای استان اشاره کرد و افزود: هدف سیستم، جامع بودن و عادلانه بودن ارائه خدمات است و جلسات استانی به این منظور تشکیل می‌شود.

اطلاع‌رسانی در خصوص مضرات مصرف سیگار کم بوده است

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه اطلاع‌رسانی در خصوص مضرات مصرف سیگار کم بوده است، گفت: عزم همگانی برای فرهنگ‌سازی در این زمینه، مهم است.

وی اجرای برنامه تحول نظام سلامت در قالب مراقبان سلامت با تعیین فاکتورها را اقدامی ارزشمند عنوان کرد و مصرف الکل، دخانیات، رژیم غذایی نامناسب و نداشتن فعالیت فیزیکی را چهار عامل خطر دانست و توضیحاتی در خصوص هر یک از این عوامل خطر برای ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر عنوان کرد.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان اقدامات اولویت‌دار توصیه شده را برشمرد و توضیحاتی در مورد نقش حکومت، قادرسازی سیستم‌های بهداشتی برای پاسخگویی، سنجش نتایج و کاهش مواجهه با عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر بیان کرد.

وی آموزش و تغییر رفتارها را عاملی موثر در کاهش ابتلای افراد به بیماری‌های غیرواگیر خواند و اهداف جهانی تا سال ۲۰۱۵ را شامل کاهش کم‌تحرکی، کاهش مصرف نمک، کاهش مصرف دخانیات، کاهش پرفشاری خون، کاهش مصرف الکل، کاهش مرگ و میر زودرس، پوشش دارودرمانی و مشاوره برای کاهش مرگ و میرهای زودرس دانست.

امیری اهداف بیماری‌های غیرواگیر برای جمعیت ایران که مشابه اهداف سازمان بهداشت جهانی است را بیان و اهداف اختصاصی ایران در این زمینه را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه اهداف امسال به سمت پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر سوق می‌یابد، اظهار داشت: در این زمینه مداخلات تشخیص زودرس و درمان در دستور کار است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان در مورد اجزای مهم ایراپن، چارت اجرایی کنترل چهار بیماری غیرواگیر و چهار عامل خطر بر اساس ایراپن، خطرسنجی ۱۰ ساله وحوادث قلبی _ عروقی کشنده مطالبی بیان کرد و گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده مراقبت در حوزه بهداشت از حالت غیرفعال به فعال تبدیل شود.

کد خبر 3870990

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =