یادنامه آیت الله هاشمی رفسنجانی در «صوفیه» بلغارستان

شناسهٔ خبر: 3874105 -
مقامات دیپلماتیک کشورهای دوست با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفته و ابراز احساسات کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، خیل عظیمی از دوستداران ایران و نظام اسلامی در کشور بلغارستان در هوای نامساعد  برفی و سرمای شدید، با مراجعه به سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان، فقدان آیت الله هاشمی رفسنجانی را به «حسن دوطاقی» کاردار موقت سفارت جمهوری اسلامی ایران و «محمد علی کیانی» رایزن فرهنگی کشورمان تسلیت و با امضای دفتر یادبود و همچنین ابراز احساسات  بصورت ایمیل و در  فضای مجازی، به نمایندگی سیاسی کشورمان به عنوان نمایندگان ملت ایران، تسلیت گفتند.

در پی این رخداد تاثر برانگیز ، پرچم کشورمان در سفارت و رایزنی فرهنگی ایران در بلغارستان به حالت نیمه افراشته در آمد.

به همین منظور دفتر یادبود و گرامیداشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، به مدت سه روز از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در صوفیه بلغارستان گشوده شد و در روزهای گذشته، مسئولان دولتی، سفرا و دیپلمات های کشورهای خارجی مقیم، تجار و بازرگانان، رئیس، معاونین و اساتید دانشگاه، نویسندگان، مترجمین و  دوستداران فرهنگ و زبان فارسی و همچنین دانشجویان زبان فارسی رایزنی فرهنگی و ایرانیان مقیم با اظهار غم و اندوه، همراهی و همدردی قلبی خود را با مردم ایران ابراز داشتند.

در این میان نوشته های زیبا، جملاتی بسیار زیبایی از دوستداران آیت الله هاشمی و علاقمندان به ایران را می توان مشاهد کرد.

دکتر «انگل اربتسوف» مدیر کل وزارت امورخارجه بلغارستان این گونه ابزار احساسات می کند: با کمال غم و اندوه از خبر رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی آگاه شدیم.

 وی در ادامه می افزاید: از سوی وزارت امور خارجه جمهوری بلغارستان، از صمیم قلب این واقعه ناگوار را تسلیت عرض می کنم.

مدیر کل وزارت خارجه بلغارستان در ادامه تصریح می کند: جناب آقای هاشمی را یک سیاستمدار آینده نگر می دانیم که از بنیانگذاران اصلی نظام جمهوری اسلامی بوده که در دستاوردهای کشور خود نقش عمده ای ایفا نموده اند. همچنین ایشان با پذیرفتن تعدادی از هیأت های بلغاری در گسترش روابط دو جانبه سهم کلانی داشته اند. خواهشمند است همدردی ما را به خانواده محترم و نزدیکان آن بزرگوار ابلاغ فرمایید.

خانم «شری استاری راسجید» سفیر اندونزی در بلغارستان در مورد رحلت آیت الله هاشمی این گونه ابراز احساسات می کند: فقدان آقای هاشمی رفسنجانی که سیاستمداری با تدبیر، میانه رو و عملگرا بود را به ملت دوست و برادر ایران تسلیت عرض می کنیم.

وی در ادامه می افزاید: دیدار آقای هاشمی رفسنجانی در سال ۱۹۹۴ که متعاقب دیدار رئیس جمهور «سوهارتو» در سال ۱۹۹۰ بود را می توان آغازگر فصل نوینی در روابط اندونزی و ایران دانست. شخصیت جناب آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس جمهور ایران در شکل گیری و اعتماد سازی و برقرار ی و استمرار روابط دو کشور مسلمان بسیار تعیین کننده بود.

سفیر پاکستان در بلغارستان نیز در خصوص شخصیت آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: هاشمی رفسنجانی سیاستمداری با هوش و مردی بود که می توان از او آموخت.

شایان ذکر است مراسم بزرگداشت و ختم این عالم ربانی و سیاستمدار کشورمان روز پنج شنبه ساعت ۱۹ در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان برگزار می شود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 0 =