گزارش تحلیلی؛

سیاست خارجی ترکیه از آغاز بحران سوریه تاکنون؛ تثبیت یا تزلزل؟

شناسهٔ خبر: 3874213 -
اردغان با توجه به منافع کشورش در موضوع سوریه، نمی تواند برای مدت طولانی از آمریکا و اتحادیه اروپا فاصله بگیرد، چون آنکار خواستار پیوستن به اتحادیه اروپا است.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- سمیرا رستمی: ترکیه در دوره ریاست جمهوری اردوغان تحولات زیادی داشته است که این تحولات و فراز و نشیب ها ناشی از تأثیر سیاست خارجی بر سیاست داخلی این کشور است. بحران سوریه و طولانی شدن حل بحران آن، تأثیر زیادی بر آینده خاورمیانه و کشورهای منطقه داشته است. شروع بحران سوریه سرآغاز تأثیرگذاری قدرت های بزرگ جهان و منطقه ای و ایجاد تغییراتی در سیاست داخلی و خارجی آن ها بر اساس منافعشان در بحران سوریه بود.

این بحران باعث شکل گیری دو محور اصلی برای حل بحران سوریه شد. یک محور متشکل از کشورهای آمریکا و عربستان و ترکیه بود که حل بحران سوریه را در رفتن اسد می دانستند و با حمایت مالی و نظامی از مخالفان اسد در پی رسیدن به این حل بحران بودند. محور مقابل متشکل از کشورهای ایران و روسیه بود که موافق ماندن اسد و مخالف برکناری وی بودند و حل بحران سوریه را در مذاکرات و نشست ها و گفتگو هایی بین دولت و مخالفان می دانستند و در نهایت روی کار آمدن دولتی با انتخابات مردمی بود.

 وجود کردها در سوریه و ارتباط آن با کردهای ترکیه یکی از عواملی است که سوریه را برای ترکیه با اهمیت کرده است

 بحران سوریه بدون راهکار نظامی قابل حل است. نرسیدن به یک راهکار مناسب برای بحران سوریه نشان از تضاد دو محور دارد، اما این دو محور یک دشمن مشترک دارند آن هم داعش است که باعث کمتر شدن مخالفت ها می شد اما باز هم تضادهایی وجود دارد چرا که هر کشوری به دنبال منافع خود در سوریه است و همین باعث طولانی شدن بحران می شود.

وجود کردها در سوریه و ارتباط آن با کردهای ترکیه یکی از عواملی است که سوریه را برای ترکیه با اهمیت کرده است از آن جا که ترکیه و کردهای این کشور دارای اختلافاتی هستند و تاکنون نیز ادامه داشته است، ترس اتحاد کردهای سوریه و ترکیه نگرانی همیشگی دولت ترکیه بوده است که اردوغان بیشترین مقابله را با کردهای این کشور داشته است و رابطه دو طرف را تیره تر کرده است.

بحران داخلی و سیاست ترکیه در سوریه در مقابل کردهای این کشور و حمایت از مخالفان اسد، انفجارهایی که نشان از تضعیف سیستم امنتی کشور دارد، کودتایی که رخ داد و سیاست داخلی را برای مدتی با خود درگیر کرد، همگی دل بر این نگرانی است. کودتایی که عمر کوتاهی داشت و ناکام ماند که حمایت مردم از دولت و اردوغان یکی از اصلی ترین دلایل شکست کودتای اول بود.

این کودتا به نوبه خود تأثیر زیادی در آینده امنیتی کشور داشت. حملات و انفجارها در ترکیه، ناسازگاری بین «پ ک ک» و دولت ترکیه و نرسیدن به توافقی برای حل مشکلات، سیاست ترکیه در قبال کردهای سوریه و حمایت از مخالفان اسد، در کل سیاست داخلی و خارجی اردوغان همگی در کاهش امنیت ترکیه تاثیر گذار هستند.

نشست سه کشور ترکیه و ایران و روسیه برای حل بحران سوریه بدون حضور آمریکا نشان دهنده متعادل شدن سیاست خارجی اردوغان در قبال بحران سوریه بود

یکی دیگر از عواملی که بحران سوریه را طولانی کرده است تحولاتی بود که در روابط روسیه و ترکیه بوجود آمد. سقوط هواپیمای روسیه در ترکیه و اختلافات آن ها در ماندن و رفتن اسد در حکومت سوریه، و در نهایت ترور سفیر روسیه در ترکیه رابطه پوتین و اردوغان را به تیرگی کشاند که به نوبه خود بر حل بحران سوریه تأثیر گذاشت.

نشست سه کشور ترکیه و ایران و روسیه برای حل بحران سوریه بدون حضور آمریکا نشان دهنده متعادل شدن سیاست خارجی اردوغان در قبال بحران سوریه بود که عواملی چون حمایت آمریکا از کردهای سوری و ناامید شدن از همکاری عربستان و آمریکا برای رفتن اسد می تواند از جمله عوامل این تعادل باشد.

هرچند ترکیه در طول این سال ها ثابت کرده است که در سیاست خارجی اش ثابت قدم نیست و هرجا که منافعش تأمین شود تغییر موضع می دهد، نباید فراموش کرد ترکیه نمی تواند برای مدت طولانی از آمریکا و اتحادیه اروپا فاصله بگیرد چرا که ترکیه عضوی از ناتو و خواستار عضویت در اتحادیه اروپاست.

تغییر مواضع اردوغان در فاصله زمانی کوتاه مدت باعث سردرگمی وی در سیاست داخلی و خارجی اش شده است که بر امنیت کشور تاثیر گذار خواهد بود. بحران خاورمیانه که بحران سوریه مهم ترین بحران آن به شمار می آید تأثیر زیادی در عدم امنیت در ترکیه داشته است. تغییر در مواضع اردوغان در دوره های کوتاه مدت می تواند تغییر موضع ترکیه به سمت شرق که بسیار کوتاه خواهد بود را به سمت غرب سوق دهد. از سویی حمایت آمریکا از کردهای سوری باعث ناامیدی ترکیه از آمریکا شده تا اردوغان سیاست گرایش به ایران و روسیه را در دستور کار خود قرار دهد. 

همگی این عوامل نشان از عدم ثبات در سیاست خارجی ترکیه و نوعی سردرگمی اردوغان در مواضع وی در سیاست داخلی و خارجی داشته و عدم امنیت در ترکیه یکی از نتایج این سردرگمی و عدم ثبات در مواضع اردوغان در قبال تحولات داخلی و خارجی است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 1 =