مدیر حوزه‌های علمیه کشور:

نگاه تمدنی و کامل به اسلام در اندیشه امام موسی صدر موج می‌زند

شناسهٔ خبر: 3875030 -
قم - مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه نگاه تمدنی و کامل به اسلام در اندیشه امام موسی صدر موج می‌زند، گفت: این نگاه توسط امام خمینی(ره) به بهترین نحو تفسیر شد و تجلی پیدا کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله علیرضا اعرافی پیش از ظهر پنج‌شنبه در مراسم رونمایی از کتاب سیره اخلاقی تربیتی امام موسی صدر که در سالن همایش مؤسسه امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار داشت: مراسم بزرگداشت شخصیت‌های برجسته با دو فلسفه برگزار می‌شود یکی قدردانی و دیگر الگوسازی از آن شخصیت‌ها.

وی با بیان اینکه اسلام مکتب پر فروغی است که با درخشش خود همه ساحت‌های زندگی بشر را تحت تأثیر قرار می‌دهد، گفت: نگاه امام موسی صدر به اسلام نگاه تمدنی بود در حالی که گروه‌هایی از هر سو به دنبال مخدوش کردن این نگاه بودند.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه با تأکید بر اینکه نگاه تمدنی و کامل به اسلام در اندیشه امام موسی صدر وجود داشت، افزود: این نگاه توسط امام خمینی(ره) به بهترین نحو تفسیر شد و تجلی پیدا کرد.

وی با بیان اینکه امام موسی صدر در قم متولد شده است، عنوان کرد: تشخیص معادلات جهان در روزگاری که روحانیت تحت فشارها و هجمه‌های فراوانی قرار داشتند نکته مهمی بوده که امام موسی صدر از این ویژگی برخوردار بود.

علما باید نگاه فرا ملی به مسائل داشته باشند

آیت االله اعرافی با اشاره به اینکه علما باید نگاه فرا ملی به مسائل داشته باشند، تصریح کرد: امام موسی صدر نگاه بلند و فرا ملی داشت به گونه‌ای که پس از این مدت هنوز حضور و فکر ایشان در لبنان احساس می‌شود.

وی با بیان اینکه روحانیت همیشه از زندگی اشرافی دور بوده است، گفت: فقیر دوستی و فقیر نوازی از ویژگی‌های بارز امام موسی صدر بود به گونه‌ای که با حضور در لبنان با مشاهده فقر حاکم در آن جامعه زجر می‌کشید و در جهت رهایی از فقر و گرسنگی تلاش می‌کرد.

امام جمعه قم با اشاره به شجاعت و مقاومت امام موسی صدر، افزود: ایشان منظومه‌ای از ویژگی‌های شخصیتی که برای موفقیت یک انسان لازم است را دارا بود.

وی ارائه چهره جذاب از دین و الگوی تقریب و گفت‌وگو با سایر ادیان را از دیگر ویژگی‌های شخصیتی امام موسی صدر دانست و ابراز داشت: طلاب جوان توجه داشته باشند امام موسی صدر در جوانی به قله‌های بزرگی رسید.

امام موسی صدر روح تازه‌ای برای مقاومت برابر اسرائیل در لبنان دمید

آیت الله اعرافی تصریح کرد: نهضتی که امام موسی صدر در آن زمان در لبنان پایه ریزی کرد نقطه عطفی در خیزش و بیداری اسلامی بوده است.

وی گفت: امام موسی صدر روح تازه‌ای برای مقاومت برابر اسرائیل در لبنان دمید و جریان مقاومتی که ریشه در اعتقاد داشت را بنیان نهاد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور بیان کرد: حوزه امروز در نقطه بسیار حساسی قرا گرفته و در جایگاهی است که همه دنیا یا از روی دوستی و یا از روی نفرت و دشمنی به آن چشم دوخته که این وظیفه مارا سنگین‌تر می‌کند.

وی گفت: طلاب جوان امیدهایی هستند که باید راه بزرگانی چون امام موسی را بپیمایند.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 12 =