ارائه خدمات اورژانس به ۱۹۵ نفر مصدوم گازگرفتگی/فوتی‌ها مشخص نشد

اردبیل- با وجود اینکه گازگرفتگی سال‌ها است به عنوان تهدید ایمنی در فصل زمستان اردبیل مطرح می‌شود اما آمارهای مشخصی از قربانیان قاتل خاموش در این استان موجود نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، گازگرفتگی که مسمومیت ناشی از گاز مونوکسید کربن است در استانی مانند اردبیل که هشت ماه از سال شهروندان از سیستم گرمایشی استفاده می‌کنند، تهدید جدی ایمنی محسوب می‌شود.

همه ساله دستگاه‌های اجرایی نسبت به ضرورت مراقبت در مقابل قاتل خاموش تأکیداتی را مطرح می‌کنند اما به نظر می‌رسد بخشی از تکرار گازگرفتگی به بی‌احتیاطی، ناآگاهی و بی‌توجهی در اطلاع‌رسانی گسترده این موضوع بازمی‌گردد.

بطوریکه تلاش خبرگزاری مهر برای جویا شدن نظرات دستگاه‌های اجرایی مختلف در خصوص گازگرفتگی به اعداد و ارقام مشخصی نرسید و هیچ دستگاهی آمار تعداد متوفیان گازگرفتگی را ارائه نکرد.

در پی تماس با مدیر پزشکی قانونی استان، مدیر روابط عمومی پزشکی قانونی و مدیر آمار اعلام شد که طرح آمار منوط به درخواست کتبی از سوی خبرگزاری خواهد بود.

دانشگاه علوم پزشکی استان ارائه آمار را به مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی واگذار کرد و این مرکز نیز اعلام تعداد متوفیان را وظیفه پزشکی قانونی دانست.

معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان  اردبیل در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: گازگرفتگی به دلیل اینکه هیچ علائم و نشانه خاصی نداشته و ناغافل موجب مسمومیت می‌شود به عنوان قاتل خاموش شناخته شده است.

فرهاد غیبتی افزود: گازگرفتگی علائم خاصی نداشته و علائم اولیه آن سردرد است که در وهله نخست با علائم بیماری‌های دیگر یا خستگی روزانه اشتباه گرفته می‌شود.

وی تأکید کرد: به دلیل اینکه مونوکسید کربن بوی خاصی ندارد حتی مسمومیت به آن در اغلب مواقع پنهان بوده و تولید علائم خاصی نمی‌کند.

فضاهای کوچک دلیل عمده گازگرفتگی در اردبیل

به گفته غیبتی در بیشتر مواقع بی‌اطلاعی خانواده‌ها به رعایت نکات ایمنی از جمله دلایل گازگرفتگی است تا جایی که از دودکش غیراستاندارد یا بخاری غیراستاندارد استفاده می‌شود.

معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان تأکید کرد: علاوه بر این فضاهای کوچک آپارتمانی که موجب می‌شود اکسیژن سریع مصرف شده و مسمومیت به وجود آید یکی دیگر از دلایل گازگرفتگی است.

وی با تأکید به برخورد آگاهانه خانواده‌ها، اضافه کرد: به عنوان مثال در هفته گذشته مسمومیت و مرگ زن ۲۴ ساله را شاهد بودیم که خانواده وی اذعان کردند چند بار دچار مسمومیت شده اما نسبت به اصلاح آبگرمکن اقدام نکرده‌اند.

وی افزود: زمانی که فردی مشکوک به مسمومیت مونوکسید کربن است در ابتدا باید به فضای باز انتقال یافته یا پنجره‌ها باز شود تا سطح اکسیژن محیط اطراف وی افزایش یابد.

به گفته معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان به دلیل اینکه اغلب گازگرفتگی در زمستان است، فرد مصدوم به فضای باز با هوای سرد انتقال می‌یابد که موجب لرز بدن و صرف اکسیژن می‌شود و در این حالت لازم است از پتو برای گرم کردن مصدوم استفاده کرد.

وی تأکید کرد: علاوه بر این مسمومیت می‌تواند موجب افتادن زبان به حلق و ممانعت از تنفس شود که در این حالت باید فرد به پهلو خوابانده شود تا بتواند به تنفس عادی برگردد.

غیبتی از ارائه خدمات اورژانس به ۱۹۵ نفر مصدوم در ۹ ماهه نخست سال جاری خبر داد و گفت: در طول سال گذشته به ۳۱۱ نفر مصدوم خدمت‌رسانی شده است.

کد خبر 3878678

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =