تعطیلی پارسیلون حاصل پدیده قاچاق است/ضرورت حمایت از تولیدات داخلی

خرم آباد- جانشین دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان لرستان تعطیلی کارخانه پارسیلون را حاصل پدیده قاچاق و مصرف گرایی عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد مجدیان ظهر امروز در کارگاه «آشنایی با قوانین و مقررات مربوط به قاچاق کالا و ارز» ویژه مدیران و متصدیان شرکت‌های حمل و نقل کالا و مسافر، به فرمان رهبری در سال ۸۱ خطاب به رئیس جمهور وقت در رابطه با «گسترش پدیده قاچاق و تأثیر مخرب آن در امر تولید و تجارت قانونی و سرمایه‌گذاری و اشتغال» اشاره کرد و اظهار داشت: باید با جدیت تمام با این امر مبارزه کرد و بر همه دستگاه‌هایی که به نحوی می‌توانند در این امر دخیل باشند واجب است که سهم خود را در این مبارزه ایفا کنند.

وی افزود: این دستور برای همه ادوار ریاست جمهوری به عنوان مبنا و دستور همیشگی مدنظر بوده است و به این قانون باید عمل کرد گرچه سهم ما خیلی کوچک باشد.

جانشین دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان لرستان با تعریف پدیده زشت قاچاق گفت: هیچ کشوری وجود ندارد که مبتلا به قاچاق نباشد. در بازار کشور ما بیشترین فراوانی کالای قانونی و غیرقانونی مربوط به محصولات چینی است اما همین کشور چین نیز هدف کالای قاچاق است.

مجدیان قاچاق در ایران را میراث فرهنگ مصرف گرایی دانست که از سال ۵۲ و پیش از انقلاب اسلامی به کشور وارد شد و گفت: قبل از آن ایران جزو معدود کشورهایی بود که بیشتر کالای مصرفی را در داخل تولید می کرد.

قاچاق فرصتها را یکی پس از دیگری از جوانان می گیرد

وی تعطیلی شرکت پارسیلون لرستان که از بهترین تولیدکنندگان کشور با هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم بود را ماحصل پدیده قاچاق و مصرف گرایی عنوان کرد و گفت: علت اختلاف درآمد و هزینه در کشور مصرف گرایی و کاهش تولید و صادرات به حداقل ممکن است به طوری که سالهاست خزانه در انتظار دلار مانده است و پشتوانه ارزی برای ریال وجود ندارد.

جانشین دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان لرستان با بیان اینکه هیچکدام از ما از بلای قاچاق مصون نیستیم، تصریح کرد: بلای قاچاق گریبانگیر همه ما شده است؛ گرانی مایحتاج، بیکاری، خودکشی قابل توجه، طلاق که امروز در کشور به حد بحران رسیده، همه به خاطر مشکلات تولید داخلی است و مسئله قاچاق فرصتها را یکی پس از دیگری از جوانان ما می گیرد.

مجدیان با اشاره به اینکه رهبری سال ۸۱ هوشمندانه خطر قاچاق را تشخیص و گوشزد کردند، افزود: در آن زمان رئیس جمهور موظف به تشکیل یک چارت تشکیلاتی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز شد امروز تشکیلات ما از جنس بسیجی است و حداکثر توان خود را به کار گرفته اما در مبارزه با قاچاق زمانی موفق خواهیم بود که ملت مشارکت کند.

وی افزود: نقش تشکل های صنفی در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز می تواند بسیار موثرتر از دولت باشد زیرا اعمال قانون می تواند جرم را به تاخیر بیندازد اما مهارکننده نیست بنابراین از تشکل های صنفی انتظار داریم به‌خاطر اجتماع، بنیان خانواده، حمایت از تولید و قطع وابستگی به بیگانگان در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز مشارکت کنند.

مصرف کالای قاچاق زیبنده کشور اسلامی نیست

جانشین دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان لرستان تصریح کرد: در کشورهای غیرمسلمان دید این است که تولید کشور خود را مقدم می دانند، مصرف کالای قاچاق زیبنده کشور اسلامی نیست مطمئن باشید درصورت ریشه کن شدن قاچاق، ظرفیت‌های نیمه فعال و خوابیده کشور فعال خواهند شد و چرخه اقتصادی رونق خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه بیشتر پرونده‌های کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مربوط به ترکیب بار قانونی با کالای قاچاق است، گفت: قاچاقچی برای استفاده از ظرفیت ناوگان حمل و نقل به هر ترفندی متوسل می‌شود انتظار می رود نتیجه این جلسه توجیه فعالان حمل و نقل بار و مسافر باشد و بعد از این جلسه شاهد تغییراتی در پرونده های قاچاق باشیم.

وی تصریح کرد: نگاه ما به قاچاق مواد مخدر باید به قاچاق کالا هم تسری پیدا کند بین کسی که زندگی را برای اعتیاد از دست می دهد با کسی که کارش را از دست می دهد تفاوتی نیست، باید نگاهمان را عوض کنیم.

کد خبر 3880660

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =